Rozdział 4 - Prawa funkcjonariusza. - Służba Więzienna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.29.149 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1995 r.

Rozdział  4

Prawa funkcjonariusza.

1. 
Funkcjonariusz otrzymuje bezpłatnie umundurowanie.
2. 
Minister Sprawiedliwości określi normy umundurowania, jak również przypadki i zasady otrzymywania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie; wysokość tego równoważnika określa Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3. 
Funkcjonariusz mianowany na okres służby przygotowawczej zwraca w razie zwolnienia go ze służby odpowiedni równoważnik za umundurowanie, którego okres zużycia nie upłynął.
1. 
Funkcjonariusze określonych rodzajów służby otrzymują wyposażenie specjalne.
2. 
Minister Sprawiedliwości określa rodzaje służb oraz tryb przyznawania wyposażenia specjalnego.

Minister Sprawiedliwości określi przypadki, w których funkcjonariusz otrzymuje wyżywienie, oraz normy wyżywienia, jak również przypadki otrzymywania równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie. Wysokość tego równoważnika określa Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Finansów.

1. 
Funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny przysługuje prawo przejazdu na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości państwowymi środkami komunikacyjnymi raz w roku do dowolnie obranej miejscowości w kraju i z powrotem.
2. 
W razie niewykorzystania przysługującego przejazdu osoba uprawniona otrzymuje równoważnik pieniężny w wysokości odpowiadającej cenie biletu kolejowego na odległość 500 km, przy uwzględnieniu rodzaju i klasy pociągu oraz przysługującej ulgi taryfowej.
3. 
Minister Sprawiedliwości określa zasady i warunki korzystania z uprawnień, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. 
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płacy i Spraw Socjalnych może przyznać osobom wymienionym w ust. 1 także inne świadczenia socjalno-bytowe niż określone w ust. 1 i 2.
5. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 4, mogą być przyznawane również osobom uprawnionym do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy oraz ich rodzin.

 (uchylony).

1.  2
 Funkcjonariuszowi przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której stale pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych, na zasadach i według norm określonych przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.  3
 Funkcjonariuszowi przysługuje równoważnik pieniężny, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie posiadają lokalu mieszkalnego w miejscu stałego pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej.
3. 
Funkcjonariuszowi przysługuje prawo remontu zajmowanego przez niego mieszkania na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości.
4.  4
 Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Administracji i Gospodarki Przestrzennej określa wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 2 oraz zasady wykonywania remontu mieszkań na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości.
5.  5
 Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministrem Finansów, określa wysokość czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, a także zasady zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które funkcjonariusz Służby Więziennej jest obowiązany opłacać czynsz.

 Funkcjonariuszowi przysługuje pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe według zasad określonych przez Ministra Sprawiedliwości.

1.  7
 Funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, prawo bezpłatnego korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a ze świadczeń innych zakładów służby zdrowia - na warunkach ustalonych przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.  8
 Zaopatrzenie w leki przysługuje bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością na zasadach i w zakresie określonych w odrębnej ustawie.
1. 
Minister Sprawiedliwości określa, których członków rodziny funkcjonariusza uważa się za uprawnionych do świadczeń przewidzianych w art. 29 i art. 33.
2. 
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych może uznać za uprawnione do świadczeń przewidzianych w art. 33 także inne osoby pozostające na utrzymaniu funkcjonariusza.
1. 
Funkcjonariusz otrzymuje corocznie urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych.
2. 
Minister Sprawiedliwości może wprowadzić urlopy dodatkowe w wymiarze do 13 dni roboczych rocznie dla funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia, albo osiągnęli określoną granicę wieku lub staż służby, albo jeżeli jest to uzasadnione innymi szczególnymi właściwościami służby.
3. 
Minister Sprawiedliwości określa szczegółowe zasady udzielania funkcjonariuszom urlopów oraz zasady i sposób wykorzystania urlopów dodatkowych.
1. 
Z ważnych względów służbowych udzielenie funkcjonariuszowi urlopu wypoczynkowego może być wstrzymane w części lub w całości, a funkcjonariusz może być z urlopu odwołany. Termin urlopu może być także przesunięty na wniosek funkcjonariusza umotywowany ważnymi względami.
2. 
Funkcjonariuszowi odwołanemu z urlopu przysługuje zwrot kosztów przejazdu spowodowanych odwołaniem, według norm ustalonych przepisami w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju, jak również zwrot innych kosztów, które określa Minister Sprawiedliwości.
3. 
Wstrzymanie lub odwołanie urlopu wymaga zgody Ministra Sprawiedliwości lub upoważnionego przez niego organu.
4. 
Funkcjonariuszowi, któremu wstrzymano udzielenie urlopu wypoczynkowego albo którego odwołano z urlopu, udziela się urlopu w tym samym roku kalendarzowym lub najpóźniej w pierwszych trzech miesiącach następującego roku kalendarzowego.
1. 
Funkcjonariuszowi można udzielać urlopu zdrowotnego, szkoleniowego lub okolicznościowego z innych ważnych przyczyn.
2.  9
 Minister Sprawiedliwości określa szczegółowe zasady udzielania urlopów, o których mowa w ust. 1, oraz ich wymiar.

Funkcjonariuszowi-kobiecie przysługują uprawnienia określone w przepisach prawa pracy o ochronie pracy kobiet.

 Funkcjonariusze i członkowie ich rodzin mają prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych według zasad i na warunkach określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Funkcjonariuszowi, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, jak również rodzinie funkcjonariusza, który zmarł wskutek tego wypadku lub choroby, przysługuje odszkodowanie określone w przepisach o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej; przepisy te stosuje się odpowiednio.

1 Z dniem 1 stycznia 1993 r. art. 30 uchylony przez art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U.92.54.254).
2 Art. 31 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 października 1991 r. (Dz.U.91.105.453) zmieniającej nin. ustawę z dniem 19 listopada 1991 r.
3 Art. 31 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 października 1991 r. (Dz.U.91.105.453) zmieniającej nin. ustawę z dniem 19 listopada 1991 r.
4 Art. 31 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 października 1991 r. (Dz.U.91.105.453) zmieniającej nin. ustawę z dniem 19 listopada 1991 r.
5 Art. 31 ust. 5 dodany przez art. 46 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (Dz.U.94.105.509) z dniem 12 listopada 1994 r.
6 Art. 32 zmieniony przez art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
7 Art. 33 ust. 1 zmieniony przez art. 16 pkt 1 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz.U.91.94.422) z dniem 21 listopada 1991 r.
8 Art. 33 ust. 2 dodany przez art. 16 pkt 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz.U.91.94.422) z dniem 21 listopada 1991 r.
9 Art. 37 ust. 2 zmieniony przez art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
10 Art. 39 zmieniony przez art. 52 pkt 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U.94.53.214) z dniem 26 maja 1994 r.