Rozdział 4 - Służba wojskowa. - Służba w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.52.299

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1957 r.

Rozdział  4.

Służba wojskowa.

§  51.
(1)
Stosunek służbowy pracownika powołanego do służby wojskowej na ćwiczenia albo wskutek mobilizacji lub ze względu na bezpieczeństwo Państwa lub powołanego do wojskowej służby komunikacji w obronie Państwa trwa dalej przez cały czas tej służby wojskowej.
(2) 41
Stosunku służbowego nie rozwiązuje się także z pracownikiem, powołanym do pełnienia czynnej służby wojskowej, którego przed dopełnieniem tego obowiązku za zezwoleniem dyrektora generalnego kolei państwowych (§ 11 ust. (3) mianowano pracownikiem etatowym lub przyjęto w charakterze kandydata.
§  52.
Pracownik powinien uzyskać zezwolenie właściwej władzy na dobrowolne wstąpienie do służby wojskowej w czasie mobilizacji lub w ciągu trwania wojny.
§  53.
(1)
Pracownik, powołany do służby wojskowej w przypadkach wymienionych w § 51 lub za zezwoleniem właściwej władzy, dobrowolnie wstępujący do służby wojskowej powinien po ustaniu obowiązku służby wojskowej zgłosić się bezzwłocznie do służby w "P.K.P.".
(2)
Niezgłoszenie się pracownika do służby kolejowej w przeciągu 30 dni po ustaniu obowiązkowej służby wojskowej bez usprawiedliwionej przyczyny oraz wstąpienie ochotniczo do służby wojskowej bez zezwolenia właściwej władzy pociąga za sobą odpowiedzialność dyscyplinarną.
(3)
Pracownika, który z własnej woli pozostaje w służbie wojskowej nadal, chociaż nie jest do tego obowiązany w myśl przepisów, uważa się za dobrowolnie występującego ze służby w P.K.P. z dniem ustania obowiązku do pozostawania w służbie wojskowej.
§  54.
Czas przebywania w niewoli (zaginięcia), do której pracownik dostał się pełniąc służbę wojskową lub kolejową, zalicza się do czasu służby w P.K.P. po stwierdzeniu, że pracownik bez własnej winy dostał się do niewoli lub zaginął.
41 § 51 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1949 r. (Dz.U.49.61.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 1949 r.