Tytuł 4 - 2 URZĘDNICY I NIŻSI FUNKCJONARJUSZE DO CZYNNOŚCI POMOCNICZYCH. - Służba w Policji Województwa Śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.86.662

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1938 r.

TYTUŁ  IV.

2 URZĘDNICY I NIŻSI FUNKCJONARJUSZE DO CZYNNOŚCI POMOCNICZYCH.

Osobną kategorję w Policji Województwa Śląskiego tworzą:

a)
urzędnicy kancelaryjni,
b)
niżsi funkcjonarjusze do czynności pomocniczych.

Wymienieni w p. a) i b) pełnią czynności, nie wymagające uprawnień policyjno-wykonawczych, i takich uprawnień nie posiadają.

Do urzędników kancelaryjnych i niższych funkcjonarjuszów do czynności pomocniczych stosuje się ogólne przepisy, regulujące stosunki służbowe w państwowej służbie cywilnej, odpowiedzialność karną oraz obowiązki w zakresie służby wojskowej w czasie pokoju i wojny ze zmianami, przewidzianemi rozporządzeniem niniejszem.

Pod. względem służbowym i osobowym podlegają urzędnicy i niżsi funkcjonarjusze do czynności pomocniczych właściwym przełożonym policyjnym, przyczem do niższych funkcjonarjuszów do czynności pomocniczych i do urzędników kancelaryjnych od XII do X stopnia włącznie stosuje się przepisy rozporządzenia niniejszego o mianowaniu, awansowaniu, przenoszeniu i rozwiązaniu stosunku służbowego, dotyczące szeregowych Policji Województwa Śląskiego, a do pozostałych urzędników kancelaryjnych - takie same przepisy, dotyczące oficerów Policji Województwa Śląskiego.

Przepisy, regulujące tryb postępowania dyscyplinarnego, dotyczące oficerów i szeregowych Policji Województwa Śląskiego, stosuje się również i do urzędników kancelaryjnych oraz funkcjonarjuszów niższych do czynności pomocniczych z tem, że asesorzy w komisjach dyscyplinarnych» rozpatrujących ich sprawy, będą powoływani z ich grona.

Komisjami dyscyplinarnemi, właściwemi dla spraw tych urzędników i funkcjonarjuszów są: dla urzędników kancelaryjnych od XII do X stopnia włącznie i niższych funkcjonarjuszów do czynności pomocniczych - Komisje Dyscyplinarne dla szeregowych Policji Województwa Śląskiego, dla pozostałych urzędników kancelaryjnych (od IX stopnia wzwyż) - Komisja Dyscyplinarna dla oficerów Policji Województwa Śląskiego.

Postanowienia art. 5 ust. 1 rozporządzenia niniejszego nie mają zastosowania do tych oficerów Policji Województwa Śląskiego, którzy przed dniem jego wejścia w życie zostali przyjęci do Policji Województwa Śląskiego.

Szeregowi Policji Województwa Śląskiego, przyjęci na służbę przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, jeżeli nie przesłużyli w Policji Województwa Śląskiego czterech lat, winni złożyć zobowiązanie, przewidziane w art. 8 niniejszego rozporządzenia, przyczem okres ich służby dotychczasowej w Policji Województwa Śląskiego winien być zaliczony do przewidzianego tym artykułem czasu służby.

Oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego, którzy przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego otrzymali nominacje na stałe na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, uważani będą za ustalonych w służbie w rozumieniu art. 57 rozporządzenia niniejszego, niezależnie od czasu służby w Policji Województwa Śląskiego.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i właściwym ministrom.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w piętnaście dni po ogłoszeniu.

Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy prawne, normujące sprawy, które są przedmiotem postanowień niniejszego rozporządzenia. Do czasu wydania rozporządzeń i instrukcyj, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu, obowiązują rozporządzenia i instrukcje wydane na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów.

2 Tytuł IV według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 marca 1938 r. (Dz.U.38.18.133) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 24 marca 1938 r.