Rozdział 3 - Prawa. - Służba w Policji Województwa Śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.86.662

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1938 r.

Rozdział  III.

Prawa.

Oficer i szeregowy Policji Województwa Śląskiego jest urzędnikiem w rozumieniu ustaw karnych.

Oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego, którzy przesłużyli przynajmniej rok w służbie państwowej, mają prawo do corocznego urlopu dla wypoczynku, a mianowicie:

Oficerowie do lat ośmiu służby państwowej - przez cztery tygodnie, ponad osiem do szesnastu lat - przez pięć tygodni, ponad szesnaście lat - przez sześć tygodni; szeregowi do lat trzech - przez dwa tygodnie, ponad trzy do dziesięciu lat - przez trzy tygodnie, ponad dziesięć lat - przez cztery tygodnie.

Urlop dla wypoczynku można wstrzymać albo odwołać, o ile tego wymagają ważne względy służbowe.

Skoro jednak następnie służba na to pozwoli, należy umożliwić wykorzystanie urlopu jeszcze w tym samym roku kalendarzowym.

W przeciwnym razie należy to uwzględnić w miarę możności przy wymiarze urlopu wypoczynkowego w roku następnym.

Koszty podróży, spowodowane odwołaniem z urlopu, podlegają zwrotowi według norm ustalonych dla podróży służbowych.

Oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego mogą otrzymać urlop w celu załatwienia spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych, nie przenoszący jednorazowo dni trzech; termin ten może być przedłużony tylko w wyjątkowych przypadkach. W razie przeniesienia służbowego do innej miejscowości oficer lub szeregowy Policji Województwa Śląskiego otrzymuje z urzędu urlop, którego czas trwania i tryb udzielania określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, wydane dla Policji Państwowej.

Urlopy takie nie są wliczane do wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Poza tem na prośbę oficera lub szeregowego Policji Województwa Śląskiego może mu być udzielony bezpłatny dłuższy urlop najwyżej do lat dwóch; czasu trwania tego urlopu nie wlicza się do służby czynnej. Władza może od tych warunków odstąpić w całości lub w części tylko wówczas, gdy udzielenie dłuższego urlopu pożądane jest z ważnych względów publicznych.

O urlopach wypoczynkowych oraz o urlopach nieprzenoszących jednorazowo siedmiu dni decydują przełożeni policyjni, przyczem co do urlopów kierowników jednostek wykonawczych wymagana jest zgoda właściwej władzy administracji ogólnej. O urlopach innych decyduje Wojewoda Śląski.

Oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego awansują według uznania władzy, która bierze pod uwagę uzdolnienie, użyteczność i inne kwalifikacje służbowe, jako też opinję władz administracji ogólnej.

Awansować można tylko o jeden stopień.

Na starszych przodowników, przodowników i st. posterunkowych awansuje Wojewoda Śląski.

Na stopnie oficerskie awansuje Minister Spraw Wewnętrznych, przyczem awans na stopień inspektora wymaga uprzedniej zgody Prezesa Rady Ministrów.

Awanse oficerów do podinspektora włącznie oraz szeregowych Policji Województwa Śląskiego mogą być uzależnione od warunków, które ustala Prezes Rady Ministrów.

Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego mianuje za zgodą Prezesa Rady Ministrów Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek, przedstawiony przez Wojewodę Śląskiego.

Nie mogą być awansowani oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego:

a)
będący w stanie nieczynnym;
b)
przeciwko którym wdrożono postępowanie karne albo dyscyplinarne, lub którzy zostali zawieszeni w czynnościach służbowych - aż do czasu zakończenia tego postępowania lub zniesienia zawieszenia;
c)
w czasie, którego nie zalicza się do służby czynnej.

Oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego mogą być awansowani po przesłużeniu co najmniej określonego poniżej czasu w danym stopniu:

w

stopniu

posterunkowego

1

roku

"

"

st. posterunkowego

2

lat

"

"

przodownika

2

"

"

"

st. przodownika

2

"

"

"

aspiranta

2

"

"

"

podkomisarza

3

"

"

"

komisarza

3

"

od nadkomisarza do inspektora włącznie

4

"

w każdym stopniu.

Minister Spraw Wewnętrznych w odniesieniu do oficerów, a Wojewoda Śląski w odniesieniu do szeregowych Policji Województwa Śląskiego, mogą w poszczególnych przypadkach skrócić terminy służby, określone w poprzednim artykule, nie więcej jednak, niż o połowę, o ile przemawiają za tem względy tego rodzaju, jak: posiadane studja, szczególne uzdolnienie, wybitne zasługi, wyniki w służbie bezpieczeństwa i t. p.

St. przodownicy Policji Województwa Śląskiego, nieposiadający warunków, wymienionych w art. 5 p. 2, wymaganych od kandydatów na oficerów Policji Województwa Śląskiego, mogą wyjątkowo być awansowani na aspirantów, jeżeli odznaczyli się wybitnemi zdolnościami, położyli w służbie bezpieczeństwa niepospolite zasługi i przesłużyli w Policji Województwa Śląskiego co najmniej lat siedem, z czego w stopniu st. przodownika co najmniej lat dwa.

Przy awansach na wyższe stopnie oficerskie st. przodownicy, którzy awansowali na aspirantów, awansują według ogólnych zasad.

W razie braku wolnych etatów aspirantów st. przodownik, odpowiadający warunkom, wymaganym przez rozporządzenie niniejsze, może być awansowany na aspiranta z uposażeniem st. przodownika, a kandydat na oficera Policji Województwa Śląskiego - mianowany aspirantem z uposażeniem st. przodownika. Po otworzeniu się wolnego miejsca w etacie aspirantów, tacy aspiranci otrzymują od dnia pierwszego najbliższego miesiąca w porządku starszeństwa - uposażenie aspiranta.

Ogólna liczba aspirantów z uposażeniem starszego przodownika w korpusie Policji Województwa Śląskiego nie może przekraczać 50 % etatu aspirantów.

Szczególne przepisy, dotyczące sposobu awansowania, jakie wyda dla Policji Państwowej Minister Spraw Wewnętrznych, będą miały również zastosowanie do Policji Województwa Śląskiego.

Oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego, należący do rezerwy Wojska Polskiego, mogą być powoływani do ćwiczeń wojskowych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Przepisy o uposażeniu oficerów i szeregowych Policji Państwowej mają również zastosowanie do oficerów i szeregowych Policji Województwa Śląskiego.

Oficerom i szeregowym Policji Województwa Śląskiego w przypadkach, zasługujących na uwzględnienie, może być przyznana bezprocentowa zaliczka.

Uposażenie oficerów i szeregowych Policji Województwa Śląskiego ulega zajęciu sądowemu według przepisów kodeksu postępowania cywilnego; może również ulec zajęciu administracyjnemu z ograniczeniami analogicznemi do określonych w kodeksie postępowania cywilnego.

Ustępowanie pod jakimkolwiek tytułem prawa do pobierania uposażenia jest wzbronione. Wszelka umowa przeciwna temu jest nieważna.

Oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego mają prawo do uposażenia emerytalnego, a wdowy i sieroty po nich do zaopatrzenia wdowiego i sierocego na zasadach, które normują przepisy o zaopatrzeniu emerytalnem mające zastosowanie do oficerów i szeregowych Policji Państwowej, przyczem z chwilą przyjęcia do służby w Policji Województwa Śląskiego (art. 9) są uważani za mianowanych na stałe.

Oficerowi i szeregowemu Policji Województwa Śląskiego po ukończeniu pięciu lat faktycznej służby czynnej, następne lata czynnej służby liczą się do wymiaru emerytury w stosunku dwanaście miesięcy służby efektywnej za szesnaście miesięcy. Przepis ten stosuje się również do oficerów i szeregowych Policji Województwa Śląskiego, będących w służbie czynnej Policji Województwa Śląskiego w dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, jednak tylko za lata służby policyjnej, poczynając od dnia 1 listopada 1918 r.

Prawo oficerów i szeregowych Policji Województwa Śląskiego i ich rodzin do odszkodowania w niektórych przypadkach wyjątkowych, normuje ustawa z dnia 30 marca 1931 r. (Dz. Ust. Śl. Nr. 9, poz. 18).

Oficerom i szeregowym Policji Województwa Śląskiego przysługują te same prawa pierwszeństwa do otrzymania odpowiadających ich kwalifikacjom innych stanowisk w cywilnej służbie państwowej, tudzież samorządowej, lub zakładach i instytucjach subwencjonowanych przez Państwo lub Województwo Śląskie, które przysługują oficerom lub też zawodowym podoficerom Wojsk Polskich.

Przepisy, jakie wyda w tej sprawie Rada Ministrów odnośnie do Policji Państwowej, będą miały zastosowanie do Policji Województwa Śląskiego.