Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Służba w Policji Województwa Śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.86.662

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1938 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Stosunek służby w Policji Województwa Śląskiego ma charakter publiczno - prawny; może być zmieniony, zawieszony lub rozwiązany wyłącznie przy zastosowaniu przepisów prawa publicznego, a w szczególności postanowień rozporządzenia niniejszego.

Policja Województwa Śląskiego składa się z oficerów i szeregowych.

Oficerami Policji Województwa Śląskiego w porządku stopni są:

Inspektor,

Podinspektor,

Nadkomisarz,

Komisarz,

Podkomisarz,

Aspirant.

Szeregowymi Policji Województwa Śląskiego w porządku stopni są:

Starszy przodownik,

Przodownik,

Starszy posterunkowy,

Posterunkowy.

Stosunek służbowy oficerów i szeregowych Policji Województwa Śląskiego zawiązuje się z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego.

Kandydaci na szeregowych Policji Województwa Śląskiego winni posiadać warunki następujące:

1)
obywatelstwo polskie,
2)
nieskazitelną przeszłość,
3)
wiek od 21 do 35 lat,
4)
odpowiednie uzdolnienie fizyczne,
5)
zdolność do działań prawnych,
6)
odpowiednie uzdolnienie, biegłą znajomość języka polskiego w słowie i piśmie, ukończenie co najmniej 4 klas szkoły powszechnej, udowodnione świadectwem, lub wykształcenie ogólne, odpowiadające poziomowi 4 klas szkoły powszechnej.

Stwierdzenie, czy kandydaci posiadają warunki wymienione w p. 6, a mianowicie odpowiednie uzdolnienie, znajomość języka polskiego, oraz - o ile nie posiadają świadectwa - wykształcenie, odpowiadające poziomowi 4 klas szkoły powszechnej, należy do komisji, składającej się z oficerów Policji Województwa Śląskiego, której skład ustala Wojewoda Śląski.

Postanowień p. 3 nie stosuje się do szeregowych, przechodzących bezpośrednio ze służby zawodowej w wojsku do służby w Policji Województwa Śląskiego.

Kandydaci na oficerów Policji Województwa Śląskiego winni:

1)
posiadać warunki wymienione w art. 4 p. 1 - 5.

Warunek zawarty w art. 4 p. 3 nie stoi na przeszkodzie w mianowaniu oficerami Policji Województwa Śląskiego po przekroczeniu 35 lat życia tych kandydatów, którzy zajmowali stanowiska w policji, administracji ogólnej lub sądownictwie, albo jako oficerowie zawodowi przechodzą wprost ze służby czynnej w wojsku, lub ze stanu nieczynnego.

Inni kandydaci, którzy przekroczyli powyższą granicę wieku, mogą być mianowani oficerami Policji Województwa Śląskiego tylko w wyjątkowych przypadkach.

2)
posiadać wykształcenie średnie ogólnokształcące lub zawodowe, zakończone przepisanemi egzaminami, albo udowodnić, że posiadają nominację na oficera zawodowego w Wojsku Polskiem.

Nie mogą być przyjęte do Policji Województwa Śląskiego osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karno-sądowe o przestępstwo ścigane z urzędu lub postępowanie upadłościowe, albo też postępowanie o ubezwłasnowolnienie.

Przyjęcie do Policji Województwa Śląskiego kandydatów, wydalonych ze służby państwowej lub karanych sądownie, wymaga zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych, mimo ustania niezdolności do zajmowania stanowisk w służbie państwowej w myśl ustaw karnych. Ograniczenia tego nie stosuje się do osób karanych za wykroczenia.

Osoby, karane za przestępstwa z chęci zysku, nie mogą być przyjmowane do Policji Województwa Śląskiego.

W przypadkach, w których małżonkowie, krewni wstępni i zstępni z urodzenia lub przysposobienia, krewni w linji bocznej do trzeciego oraz powinowaci do drugiego stopnia włącznie mają być funkcjonarjuszami tego samego urzędu, do którego należą czynności kasowe, zarząd i dysponowanie materjałami gospodarczemi albo prowadzenie rachunkowości lub kontroli, względnie mają pozostawać do siebie w stosunku bezpośredniego przełożonego i podwładnego w służbie - wymagane jest zezwolenie: a) Ministra Spraw Wewnętrznych, jeżeli chodzi o oficerów Policji Województwa Śląskiego i urzędników od IX st. sł. wzwyż; b) Wojewody Śląskiego, jeżeli chodzi o szeregowych Policji Województwa Śląskiego i urzędników do X st. sł. włącznie.

Przyjęcie na służbę w charakterze szeregowego Policji Województwa Śląskiego uzależnia się od zobowiązania się kandydata do czteroletniej służby w Policji Województwa Śląskiego.

Przyjęcie do służby w Policji Województwa Śląskiego w stopniu oficera, następuje w drodze mianowania przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w stopniu szeregowego w drodze mianowania przez Wojewodę Śląskiego lub z jego upoważnienia przez Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego.

Oficerowie Policji Województwa Śląskiego rozpoczynają służbę w stopniu aspiranta, z wyjątkiem kandydatów z akademickiem wykształceniem prawniczem, zakończonem przepisanemi egzaminami, którzy rozpoczynają służbę w stopniu podkomisarza.

Szeregowi Policji Województwa Śląskiego rozpoczynają służbę w stopniu posterunkowego, z wyjątkiem podoficerów żandarmerji wojskowej, przechodzących do służby w Policji Województwa Śląskiego bezpośrednio z zawodowej służby wojskowej, których Wojewoda Śląski może przyjmować w wyższych stopniach.

Oficerowie, przechodzący do Policji Województwa Śląskiego bezpośrednio z zawodowej służby w wojsku, nie mogą być przyjmowani do służby w Policji Województwa Śląskiego w stopniach niższych, niż odpowiadające posiadanym w wojsku. Do czasu wydania rozporządzenia, o którem mowa w art. 31 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. z r. 1931 Nr. 5, poz. 27), wzajemny stosunek stopni wojskowych i policyjnych określa się na podstawie ustawy o uposażeniu.

W wyjątkowych przypadkach może nastąpić mianowanie kandydata na oficera Policji Województwa Śląskiego w stopniu wyższym, niż to przewidują art. 9 i 10.

Właściwemi do przyjęcia na służbę są w tych przypadkach władze wymienione w art. 37 ust. 2.

Objęcie służby następuje w dniu wyznaczonym w piśmie nominacyjnem.

Mianowany składa przed wymienionym w temże piśmie przełożonym policyjnym przysięgę w brzmieniu następującem:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonem mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma, władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, obowiązki swoje spełniać sumiennie i gorliwie, rozkazy i polecenia swych władz wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować, przepisów prawa strzec pilnie, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu. Tak mi Panie Boże dopomóż".

W razie niezgłoszenia się w oznaczonym czasie, przyjęcie do służby (nominacja) traci ważność, o ile przyjęty w ciągu dni 15, licząc od dnia doręczenia nominacji, nie usprawiedliwi zwłoki.

Czas służby liczy się od dnia rzeczywistego jej objęcia (art. 12).

W razie bezpośredniego przejścia z innej służby państwowej cywilnej, jak również wojskowej, czas służby w Policji liczy się od dnia zwolnienia od poprzednich obowiązków służbowych.

Przełożona władza prowadzi dla każdego oficera i szeregowego Policji Województwa Śląskiego wykaz służbowy, który jest szczegółowym opisem przebiegu służby, a w szczególności zawiera dane, mające wpływ na wymiar uposażenia, pensji emerytalnej, oraz zaopatrzenia wdowiego i sierocego.

Wzór wykazu służbowego, jako też szczegółowe przepisy co do jego prowadzenia ustala Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.

Wszyscy oficerowie i szeregowi Policji Województwa Śląskiego podlegają corocznie kwalifikacji.

W tym celu przełożeni policyjni poddają kwalifikacji podległych im oficerów i szeregowych Policji Województwa Śląskiego w porozumieniu z właściwą władzą administracji ogólnej, przyczem ocena kwalifikacyjna jest wpisywana do list. O ile ogólna roczna kwalifikacja jest ujemna (niedostateczna), należy ją z urzędu podać do wiadomości oficera lub szeregowego Policji Województwa Śląskiego.

Oficer lub szeregowy, który w ciągu bezpośrednio po sobie następujących lat trzech otrzymał dwukrotnie niedostateczną ocenę kwalifikacyjną, winien być zwolniony ze służby przy zachowaniu nabytych praw emerytalnych.

Przepisy o sposobie kwalifikowania ustala rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, wydane w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.