Rozdział 5 - Przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wyróżnieniach. - Służba w Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.34.143

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1955 r.

Rozdział  5.

Przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wyróżnieniach.

Funkcjonariusz podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie dyscypliny służbowej.

1.
Wymierza się następujące kary dyscyplinarne: upomnienia, nagany, surowej nagany, surowej nagany z ostrzeżeniem, aresztu, uprzedzenia o niepełnej przydatności służbowej, odroczenia mianowania na wyższe stanowisko służbowe albo na wyższy stopień podoficerski lub oficerski, wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, obniżenie stopnia, wydalenia ze służby.
2.
Z karą aresztu można połączyć potrącenie funkcjonariuszowi za okres odbywania tej kary 25% lub 50% uposażenia według posiadanej grupy.
1.
Funkcjonariuszom odznaczającym się sumienną i ofiarną służbą oraz osiągnięciami w szkoleniu politycznym i zawodowym udziela się wyróżnień.
2.
Rodzaje wyróżnień są następujące: pochwała, pochwała z wpisaniem do akt osobowych, darowanie i zatarcie kary dyscyplinarnej, nagroda pieniężna lub w postaci podarunku, przedterminowe mianowanie na wyższy stopień podoficerski lub oficerski.

Minister Bezpieczeństwa Publicznego określi zasady i tryb wymierzania i wykonywania kar dyscyplinarnych oraz udzielania wyróżnień.

Oficerowie ponoszą odpowiedzialność przed oficerskimi sądami honorowymi za czyny, które godzą w honor i godność oficera Milicji Obywatelskiej.

1.
Oficerskie sądy honorowe są wybieralne.
2.
Przy orzekaniu członkowie oficerskich sądów honorowych są niezawiśli.
1.
Oficerski sąd honorowy wymierza kary: upomnienia, nagany, surowej nagany.
2.
Oficerski sąd honorowy może również wystąpić z wnioskiem o wymierzenie innej kary dyscyplinarnej. W tym przypadku oficerski sąd honorowy może zaniechać wymierzenia kary określonej w ust. 1.

Minister Bezpieczeństwa Publicznego określi organizację oficerskich sądów honorowych oraz zasady i tryb postępowania przed tymi sądami.

Podoficerowie i szeregowcy ponoszą odpowiedzialność przed sądami koleżeńskimi, do których stosuje się odpowiednio przepisy art. 39-42.