§ 9. - Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na stanowiska kategorji I państwowej służby technicznej w dziale Ministerstwa Robót Publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.13.116

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1924 r.
§  9.
Przedmiotem egzaminu ustnego jest: dokładna znajomość ustaw i przepisów danej gałęzi fachowej oraz znajomość ogólna ustaw i rozporządzeń innych gałęzi służby robót publicznych;

znajomość ustaw i przepisów o kontroli państwowej;

znajomość przepisów ustawy przemysłowej i lasowej - głównie w tych jej częściach, które mają związek z państwową służbą robót, publicznych-oraz. przepisów o ubezpieczeniu robotników od wypadków i o kasach chorych;

znajomość ogólnych zasad rachunkowości państwowej i buchalterji.

Ponadto ogólna znajomość;

ustawy konstytucyjnej,

ustroju i zakresu działania władz i urzędów tudzież przepisów o państwowej służbie cywilnej, dyscyplinarnych, o uposażeniu, emerytalnych oraz innych przepisów dotyczących urzędników i niższych funkcjnnariuszów administracji politycznej.

Komisja egzaminacyjna może zwolnić kandydata od egzaminu z przepisów dotyczących ogólnych zasad rachunkowości i buchalterji, jeżeli kandydat wykaże, że przedmioty te wchodziły w zakres jego studjów i że złożył z nich przepisane egzaminy.

Prócz tego, winien kandydat przy egzaminie ustnym uzasadnić załatwienie tematów egzaminu pisemnego.

Komisja egzaminacyjna winna zwrócić przedewszystkiem szczególną uwagę, czy i w jakim stopniu kandydat posiada zdolność pojmowania i praktycznego zastawania obowiązujących ustaw i przepisów.

Egzamin ustny odbywa się z każdym kandydatem zosobna i nie może trwać dłużej, niż dwie godziny.