§ 31. - Służba przygotowawcza.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.812 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 2013 r.
§  31. 
1. 
Opinia służbowa i ocena służbowa powinny być rzetelne, obiektywne i sprawiedliwe.
2. 
Treść opinii służbowej i oceny służbowej jest dostępna wyłącznie dla żołnierza, którego dotyczy, jego przełożonych oraz wojskowego komendanta uzupełnień, a także w przypadku:
1)
opinii służbowej - dla wojskowej komisji lekarskiej, wojskowej pracowni psychologicznej, rzecznika dyscyplinarnego oraz organów, o których mowa w § 29 ust. 1 pkt 2-4, na potrzeby prowadzonych postępowań;
2)
oceny służbowej - dla dowódcy jednostki wojskowej, na potrzeby prowadzonych przez niego czynności służbowych.
3. 
Treści opinii służbowej i oceny służbowej żołnierza nie podaje się do wiadomości publicznej.
4. 
Zapoznanie żołnierza z treścią opinii służbowej powinno nastąpić nie później niż w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia, a z treścią oceny służbowej - nie później niż w dniu zwolnienia żołnierza ze służby przygotowawczej. Zapoznanie żołnierza przebywającego na leczeniu w zakładzie opieki zdrowotnej lub tymczasowo aresztowanego z treścią opinii służbowej lub oceny służbowej następuje za pośrednictwem kierownika tego zakładu.
5. 
Opiniowanemu żołnierzowi przysługuje prawo wniesienia zażalenia od opinii służbowej lub oceny służbowej do wyższego przełożonego w terminie siedmiu dni od dnia zapoznania się z nią.
6. 
Zażalenia od wydanej opinii służbowej lub oceny służbowej wniesione po terminie, o którym mowa w ust. 5, pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się żołnierza, którego ta opinia lub ocena dotyczy.
7. 
Zażalenie wnosi się na piśmie wraz z uzasadnieniem, za pośrednictwem przełożonego, który wydał opinię służbową lub ocenę służbową.
8. 
W przypadku gdy przełożony, o którym mowa w ust. 7, uzna w całości zażalenie żołnierza za zasadne, zmienia treść zaskarżonej opinii służbowej lub oceny służbowej zgodnie z żądaniem żołnierza. Taka opinia służbowa lub ocena służbowa jest ostateczna.
9. 
Przełożony, o którym mowa w ust. 7, w razie nieuwzględnienia zażalenia żołnierza przekazuje to zażalenie wyższemu przełożonemu wraz z zaskarżoną opinią służbową lub oceną służbową oraz swoim stanowiskiem w tej sprawie niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od jego otrzymania. Przełożony nie ma obowiązku z urzędu zapoznania żołnierza z tym stanowiskiem.
10. 
Wyższy przełożony może zaskarżoną opinię służbową lub ocenę służbową:
1)
utrzymać w mocy;
2)
zmienić lub uzupełnić;
3)
uchylić i wydać nową;
4)
uchylić, jeżeli brak było podstaw prawnych do jej wydania.
11. 
Ze swoim rozstrzygnięciem wyższy przełożony zapoznaje żołnierza oraz przełożonego, o którym mowa w ust. 7.