Rozdział 4 - Obowiązki funkcjonariusza. - Służba funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.38.181

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1989 r.

Rozdział  4

Obowiązki funkcjonariusza.

1. 3
Funkcjonariusz zgodnie ze złożonym ślubowaniem jest obowiązany wiernie służyć Narodowi Polskiemu, chronić ustanowiony Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia i zdrowia, oraz sumiennie wykonywać zadania nakreślone przez naczelne organy władzy państwowej, Prezydenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w ramach porządku prawnego określonego na podstawie ustaw.
2.
Funkcjonariusz jest obowiązany przestrzegać prawa oraz kierować się poczuciem szczególnej odpowiedzialności za ochronę bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, ochronę własności społecznej oraz życia, zdrowia i mienia obywateli.
3.
Funkcjonariusz jest obowiązany bezwzględnie przestrzegać dyscypliny służbowej i sumiennie wykonywać rozkazy oraz polecenia przełożonych.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie wiadomości stanowiące tajemnicę państwową lub służbową.
2.
Obowiązek zachowania tajemnicy trwa zarówno w czasie służby, jak i po zwolnieniu ze służby.
3.
Od obowiązku zachowania tajemnicy w określonych przypadkach może funkcjonariusza zwolnić Minister Spraw Wewnętrznych lub upoważniony przez niego przełożony, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów szczególnych.
1.
Czas pełnienia służby funkcjonariusza jest określany wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem uprawnień do wypoczynku.
2.
Rozkład czasu służby określa Minister Spraw Wewnętrznych.
1.
Funkcjonariusz w czasie służby jest obowiązany do noszenia przepisowego umundurowania i wyposażenia.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określi przypadki, w których funkcjonariusz w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku noszenia umundurowania, jak również przypadki, w których funkcjonariusz po zwolnieniu ze służby może nosić umundurowanie.
1.
Funkcjonariusz nie może bez zezwolenia przełożonego podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą.
2.
Funkcjonariusz może ogłaszać swoją twórczość literacką, publicystyczną i naukową. Ogłaszanie twórczości związanej ze służbą wymaga zezwolenia przełożonego.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany poinformować przełożonego o przynależności do organizacji lub stowarzyszeń krajowych, działających poza służbą.
2.
Przynależność do organizacji lub stowarzyszeń zagranicznych albo międzynarodowych wymaga zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych lub upoważnionego przez niego przełożonego.

Funkcjonariusz jest obowiązany uzyskać dla siebie, małżonka oraz dla dzieci pozostających na jego utrzymaniu zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych lub upoważnionego przez niego przełożonego na wyjazd i pobyt za granicą. Minister Spraw Wewnętrznych określi przypadki, w których zezwolenie nie jest wymagane.

1.
Funkcjonariusz zwolniony ze służby na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2 pkt 2 i 5 przed upływem 10 lat od ukończenia nauki w Akademii Spraw Wewnętrznych lub w wyższej szkole Ministerstwa Spraw Wewnętrznych albo 5 lat od ukończenia nauki w innej szkole Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub nauki w innej szkole, której koszty zostały pokryte ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - jest obowiązany zwrócić kwotę stanowiącą równowartość kosztów wyżywienia i umundurowania otrzymanych w czasie nauki.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określa koszty, o których mowa w ust. 1, zasady ich zwracania oraz przypadki zwolnienia z obowiązku zwrotu tych kosztów.
3 Art. 34 ust. 1 zmieniony przez art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego, prawa o wykroczeniach oraz innych ustaw (Dz.U.89.34.180) z dniem 19 lipca 1989 r.