Rozdział 8 - Uposażenie i inne świadczenia pieniężne funkcjonariusza. - Służba funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.23.136 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1983 r.

Rozdział  8.

Uposażenie i inne świadczenia pieniężne funkcjonariusza.

1.
 Funkcjonariusz otrzymuje uposażenie i inne świadczenia pieniężne wolne od podatku od wynagrodzeń.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych określi zasady stosowania podatku wyrównawczego w odniesieniu do funkcjonariuszy.
3. 10
 Uposażenie funkcjonariuszy wzrasta w stopniu nie mniejszym niż przeciętne wynagrodzenie pracowników w przemyśle uspołecznionym.
4.
  11  Rada Ministrów ustala corocznie wysokość środków przeznaczonych na wzrost uposażeń funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
1.
Uposażenie funkcjonariusza składa się:
1)
z uposażenia zasadniczego,
2)
z dodatków do uposażenia.
2.
Inne świadczenia pieniężne obejmują:
1)
należności za podróże służbowe i przeniesienia,
2)
nagrody i zapomogi,
3)
należności pośmiertne,
4)
należności w związku ze zwolnieniem ze służby.
1.
Z tytułu służby funkcjonariusz otrzymuje tylko jedno uposażenie określone w niniejszej ustawie.
2.
Za pełnione czynności zlecone, wykraczające poza zwykłe obowiązki służbowe, funkcjonariusz może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie na zasadach ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
3.
Wynagrodzenie za dokonane przez funkcjonariuszy wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia normują odrębne przepisy.
1.
Uposażenie zasadnicze i dodatki do uposażenia o charakterze stałym płatne są miesięcznie z góry.
2.
Dni wypłaty uposażenia i dodatków wymienionych w ust. 1 oraz terminy płatności dodatków do uposażenia o charakterze niestałym i innych świadczeń pieniężnych określa Minister Spraw Wewnętrznych.
3.
Dodatkami do uposażenia o charakterze stałym są dodatki ustalone w stawkach miesięcznych.
1.
Prawo do uposażenia powstaje z dniem mianowania funkcjonariusza na stanowisko służbowe.
2.
Zmiana uposażenia następuje z dniem powstania okoliczności uzasadniających tę zmianę.
3.
Jeżeli prawo do uposażenia powstało lub zmiana uposażenia nastąpiła w ciągu miesiąca, uposażenie za czas do końca miesiąca oblicza się w wysokości dziennej po 1/30 części miesięcznego uposażenia.
4.
Prawo do uposażenia wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie funkcjonariusza ze służby lub powstały inne okoliczności uzasadniające wygaśnięcie tego prawa.
1.
Roszczenie z tytułu uposażenia przedawnia się po upływie trzech lat od terminu płatności uposażenia.
2.
W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby roszczenie z tytułu uposażenia przedawnia się z upływem jednego roku od dnia zwolnienia ze służby.
3.
Bieg przedawnienia roszczenia z tytułu uposażenia przerywa się przez zgłoszenie tego roszczenia na piśmie organowi Milicji Obywatelskiej.

Uposażenie pobrane przez funkcjonariusza, należne mu według zasad obowiązujących w dniu wypłaty nie podlega zwrotowi.

Przepisy art. 78 i 79 stosuje się odpowiednio do innych należności pieniężnych, w szczególności określonych w art. 74 ust. 2 oraz do należności z tytułu umundurowania, z zastrzeżeniem art. 31 ust. 4.

1.
Rada Ministrów określa uposażenie zasadnicze z uwzględnieniem wysługi lat i stawki uposażenia przywiązane do typowych stanowisk służbowych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych zalicza poszczególne stanowiska służbowe do odpowiednich stanowisk typowych w zależności od wymaganych kwalifikacji fachowych, z zakresu wykonywanych obowiązków służbowych i ponoszonej odpowiedzialności.

Minister Spraw Wewnętrznych określa zasady i tryb zaliczania okresów służby (pracy) do wysługi lat, uwzględnianej przy ustalaniu stawek uposażenia.

1.
Funkcjonariusze otrzymują następujące dodatki do uposażenia: dodatek rodzinny, dodatek za stopień milicyjny oraz dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami lub warunkami służby albo kwalifikacjami.
2.
Zasady i warunki otrzymywania dodatków do uposażenia oraz ich wysokość określa Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
1.
Funkcjonariusz przeniesiony na inne stanowisko służbowe, do którego przywiązane jest uposażenie zasadnicze niższe od pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku, zachowuje dotychczasowe uposażenie zasadnicze.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy przeniesionych na niższe stanowisko służbowe:
1)
w razie stwierdzenia nieprzydatności na zajmowanym stanowisku,
2)
w razie niewywiązywania się z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku,
3)
w trybie dyscyplinarnym,
4)
na prośbę funkcjonariusza.

Funkcjonariuszom mogą być przyznawane nagrody i zapomogi w wysokości i na zasadach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

1.
Funkcjonariusz zwolniony ze służby z przyczyn określonych w art. 65 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 pkt 1, 2 i 4-7 otrzymuje:
1)
odprawę,
2)
uposażenie za urlop wypoczynkowy nie wykorzystany w roku zwolnienia ze służby,
3)
zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany w danym roku przejazd na koszt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
4)
zwrot kosztów przejazdu do obranego miejsca zamieszkania dla siebie i członków rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego, według zasad obowiązujących przy przeniesieniach służbowych.
2.
Funkcjonariusz zwolniony ze służby z przyczyny określonej w art. 65 ust. 1 pkt 2 otrzymuje 50% odprawy.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych lub upoważniony przez niego przełożony może, w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, przyznać funkcjonariuszowi odprawę w wysokości nie przekraczającej 50% w razie zwolnienia go ze służby z przyczyn określonych w art. 65 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 3.
1.
Wysokość odprawy dla funkcjonariusza w służbie stałej równa się wysokości trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Odprawa ulega zwiększeniu o 20% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym za każdy dalszy pełny rok wysługi ponad 5 lat nieprzerwanej służby, aż do wysokości pięciomiesięcznego zasadniczego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Okres służby przekraczający 6 miesięcy liczy się jako pełny rok.
2.
Przy ustalaniu wysokości odprawy uwzględnia się również okresy zawodowej służby wojskowej pełnionej nieprzerwanie, w razie bezpośredniego przejścia z tej służby do służby w Milicji Obywatelskiej, jeżeli w związku ze zwolnieniem ze służby wojskowej odprawa nie została wypłacona.
3.
Wysokość odprawy dla funkcjonariusza w służbie przygotowawczej równa się wysokości pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym:
1)
jednomiesięcznego - przy wysłudze do jednego roku,
2)
dwumiesięcznego - przy wysłudze do 2 lat,
3)
trzymiesięcznego - przy wysłudze ponad 2 lata.
1.
W razie śmierci funkcjonariusza przysługuje pozostałej po nim rodzinie ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy oraz odprawa pieniężna w takiej wysokości, w jakiej przysługiwałaby temu funkcjonariuszowi, gdyby był zwolniony ze służby.
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, przysługują żonie funkcjonariusza, która pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej bez względu na jej wiek i zdolność do pracy, a w dalszej kolejności dzieciom i rodzicom funkcjonariusza, jeżeli pozostawali na jego utrzymaniu we wspólnym gospodarstwie domowym.
1.
Funkcjonariuszowi w służbie stałej, zwolnionemu ze służby z przyczyn określonych w art. 65 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 5 i 7, wypłaca się co miesiąc przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym pobieranemu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Świadczenie to wypłaca się także funkcjonariuszowi w służbie stałej zwolnionemu ze służby na własną prośbę, jeżeli osiągnął wiek: mężczyzna - 55 lat życia, kobieta - 50 lat życia.
2.
Świadczenie określone w ust. 1 przysługuje również funkcjonariuszowi w służbie stałej w przypadku zwolnienia go ze służby na skutek niewyrażenia przez niego zgody na wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe z przyczyn wymienionych w art. 62 ust. 2 pkt 1 i 4.
3.
Funkcjonariuszowi w służbie stałej zwolnionemu ze służby z przyczyn określonych w art. 65 ust. 2 pkt 2 oraz funkcjonariuszowi w służbie stałej zwolnionemu ze służby na skutek niewyrażenia przez niego zgody na wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe z powodu wymienionego w art. 62 ust. 2 pkt 3 wypłaca się świadczenie wymienione w ust. 1 przez okres sześciu miesięcy, jeżeli funkcjonariusz ten posiada co najmniej 10 lat nieprzerwanej służby. W wyjątkowych przypadkach Minister Spraw Wewnętrznych może okres ten przedłużyć do jednego roku.
4.
Funkcjonariuszowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.

Funkcjonariuszowi nie przysługuje odprawa określona w art. 86 oraz świadczenie pieniężne określone w art. 89 w razie bezpośredniego przejścia do zawodowej służby wojskowej bądź do innej służby, do której przywiązane jest prawo do takich świadczeń.

1.
W razie śmierci funkcjonariusza przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu w wysokości:
1)
trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym - jeżeli koszty pogrzebu ponosi małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo lub rodzice,
2)
kosztów rzeczywiście poniesionych, najwyżej jednak do wysokości określonej w pkt 1 - jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
2.
Jeżeli śmierć funkcjonariusza nastąpiła na skutek wypadku pozostającego w związku ze służbą, koszty pogrzebu pokrywa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W uzasadnionych przypadkach Minister Spraw Wewnętrznych może wyrazić zgodę na pokrycie kosztów pogrzebu funkcjonariusza zmarłego w związku ze służbą - jeżeli śmierć nie nastąpiła wskutek wypadku.
3.
W przypadku pokrycia przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kosztów pogrzebu funkcjonariusza - małżonkowi, dzieciom lub rodzicom przysługuje połowa zasiłku określonego w ust. 1 pkt 1.
4.
W razie śmierci członka rodziny funkcjonariusza przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu w wysokości:
1)
dwumiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym - jeżeli koszty pogrzebu ponosi funkcjonariusz,
2)
kosztów rzeczywiście poniesionych, najwyżej jednak do wysokości określonej w pkt 1 - jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
5.
Minister Spraw Wewnętrznych określa zasady pokrywania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kosztów pogrzebu funkcjonariuszy oraz osoby, na które przysługuje zasiłek określony w ust. 4.
6.
W razie zbiegu uprawnień do zasiłku na pokrycie kosztów pogrzebu członka rodziny funkcjonariusza na podstawie ust. 4 oraz na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów, funkcjonariuszowi przysługuje jeden, wybrany przez niego zasiłek.

W razie oddelegowania poza zwykłe miejsce służbowe oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe funkcjonariuszowi przysługują należności w wysokości i na zasadach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.

1.
W okresie choroby, urlopów, zwolnienia od zajęć służbowych oraz w okresie pozostawania bez przydziału służbowego funkcjonariusz otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne przysługujące mu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym - z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość.
2.
Funkcjonariusz korzystający z urlopu udzielonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych dla wykonania prac w dziedzinie literackiej lub artystycznej, jak również dla odbycia studiów lub praktyki albo z innych ważnych przyczyn, nie otrzymuje uposażenia przez czas pozostawania na tym urlopie. Przysługujące funkcjonariuszowi inne należności pieniężne nie podlegają ograniczeniu.
3.
W przypadkach uzasadnionych Minister Spraw Wewnętrznych może przyznać funkcjonariuszowi pozostającemu na urlopie wymienionym w ust. 2 uposażenie w całości lub w części.
4.
Minister Spraw Wewnętrznych może ograniczyć w całości lub w części wypłatę niektórych dodatków do uposażenia w okresie choroby lub urlopu zdrowotnego funkcjonariusza albo w okresie pozostawania bez przydziału służbowego.
1.
Funkcjonariusz skierowany do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju otrzymuje uposażenie oraz inne należności pieniężne w wysokości i na zasadach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów określa zasady wypłaty oraz wysokość uposażenia i innych należności pieniężnych funkcjonariuszy skierowanych do akademii lub innych szkół (kursów) za granicą.
1.
Funkcjonariuszowi zawieszonemu w czynnościach służbowych zawiesza się od najbliższego terminu płatności 50% uposażenia zasadniczego oraz dodatki do uposażenia z wyjątkiem dodatku rodzinnego.
2.
W razie uchylenia zawieszenia w czynnościach służbowych, funkcjonariusz otrzymuje zawieszoną część uposażenia, chyba że został skazany prawomocnym wyrokiem sądu albo ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby. W tych przypadkach funkcjonariusz traci prawo do zawieszonej części uposażenia.
1.
Funkcjonariuszowi tymczasowo aresztowanemu zawiesza się od najbliższego terminu płatności połowę uposażenia zasadniczego, pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, oraz dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku rodzinnego.
2.
W przypadku umorzenia postępowania karnego lub uniewinnienia prawomocnym wyrokiem sądu, funkcjonariusz otrzymuje zawieszoną część uposażenia, choćby umorzenie lub uniewinnienie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby. W razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu funkcjonariusz traci prawo do zawieszonej części uposażenia.
1.
Funkcjonariuszowi, który samowolnie opuścił miejsce służbowe albo poza nim pozostaje, zawiesza się uposażenie od najbliższego terminu płatności. Jeżeli funkcjonariusz pobrał już za czas nieusprawiedliwionej nieobecności uposażenie, potrąca mu się odpowiednią część uposażenia przy najbliższej wypłacie.
2.
W razie uznania nieobecności za usprawiedliwioną wypłaca się funkcjonariuszowi zawieszone uposażenie, w przeciwnym razie funkcjonariusz traci za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności 1/30 część uposażenia miesięcznego.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie zawinionej niemożności pełnienia przez funkcjonariusza obowiązków służbowych.
1.
Z uposażenia funkcjonariuszy mogą być dokonywane potrącenia na podstawie tytułów egzekucyjnych sądowych i administracyjnych oraz na podstawie przepisów szczególnych - w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o egzekucji sądowej lub egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych albo w przepisach szczególnych, jeżeli dalsze przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej.
2.
Przez uposażenie, o którym mowa w ust. 1, rozumie się uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia oraz odprawę określoną w art. 86 ust. 1 pkt 1. Potrąceń nie dokonuje się z dodatku rodzinnego oraz z należności z tytułu zwrotu kosztów przejazdu i przewozu urządzenia domowego.
3.
Dodatek rodzinny należny na osoby alimentowane przeznacza się na rzecz tych osób bez zaliczenia na zobowiązania alimentacyjne.

Przy zbiegu należności z tytułu odpowiedzialności materialnej funkcjonariuszy za szkody wyrządzone jednostce organizacyjnej Milicji Obywatelskiej z innymi należnościami, z wyjątkiem należności alimentacyjnych, należnościom z tytułu odpowiedzialności materialnej funkcjonariuszy służy pierwszeństwo zaspokojenia.

Minister Spraw Wewnętrznych określa organy właściwe do dokonywania potrąceń z uposażenia oraz tryb postępowania w tych sprawach.

Przepisów art. 98-99 nie stosuje się do zaliczek pobieranych do rozliczenia, w szczególności na koszty podróży służbowej, delegacji i przeniesienia. Należności te potrąca się z uposażenia w pełnej wysokości niezależnie od potrąceń z innych tytułów.

9 Art. 73 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 listopada 1974 r. (Dz.U.74.44.264) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 listopada 1974 r.
10 Art. 73 ust. 3 dodany przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 23 marca 1983 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz.U.83.16.79) z dniem 1 stycznia 1983 r.
11 Art. 73 ust. 4 dodany przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 23 marca 1983 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz.U.83.16.79) z dniem 1 stycznia 1983 r.