Rozdział 6 - Odpowiedzialność za naruszenie honoru i godności funkcjonariusza. - Służba funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.23.136 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1983 r.

Rozdział  6.

Odpowiedzialność za naruszenie honoru i godności funkcjonariusza.

1.
Za czyny, które naruszają honor i godność funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, funkcjonariusze ponoszą odpowiedzialność przed sądami honorowymi.
2.
Sądy honorowe są wybieralne.
1.
Sądy honorowe orzekają na mocy przekonania opartego na swobodnej ocenie dowodów, kierując się zasadami honoru i godności funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej oraz przepisami ustawy i przepisami wydanymi na jej podstawie.
2.
Przy orzekaniu członkowie sądów honorowych są niezawiśli.
1.
Sądy honorowe wszczynają postępowanie:
1)
na wniosek właściwego przełożonego,
2)
z własnej inicjatywy albo na wniosek kolektywu funkcjonariuszy,
3)
na pisemny wniosek funkcjonariusza albo skargę osoby pokrzywdzonej czynem stanowiącym naruszenie honoru i godności funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej.
2.
Nie można wszcząć postępowania przed sądem honorowym, jeżeli od popełnienia czynu naruszającego honor i godność funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej upłynie okres jednego roku.
1.
Jeżeli sąd honorowy nie dopatrzy się winy funkcjonariusza co do zarzucanych mu czynów, orzeka o uniewinnieniu.
2.
W razie uznania, że funkcjonariusz jest winny zarzucanych mu czynów, sąd honorowy orzeka o winie i stosuje środki wychowawcze w postaci:
1)
upomnienia,
2)
nagany,
3)
surowej nagany.
3.
Jeżeli według oceny sądu honorowego środki wychowawcze wymienione w ust. 2 są niewspółmierne do wagi popełnionego czynu, sąd orzeka o winie funkcjonariusza i występuje do właściwego przełożonego z wnioskiem o wymierzenie określonej kary dyscyplinarnej.
4.
Stosując środek wychowawczy lub występując z wnioskiem o wymierzenie kary dyscyplinarnej, sąd honorowy może ponadto zobowiązać funkcjonariusza do przeproszenia pokrzywdzonego, a także do naprawienia wyrządzonej szkody.

Nadzór nad sądami honorowymi sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych. Nadzór ten nie może obejmować spraw, w zakresie których członkowie sądów są niezawiśli.

Szczegółową organizację sądów honorowych, właściwość, skład i sposób ich wybierania, zasady i tryb postępowania przy rozpatrywaniu spraw i orzekaniu, zasady i tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań oraz wykonywania orzeczeń sądów honorowych, zakres i sposób sprawowania nadzoru nad sądami honorowymi, jak również właściwość organów w tych sprawach określa Minister Spraw Wewnętrznych.