Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Służba funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.23.136 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1983 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej może być obywatel polski o nieskazitelnej przeszłości, którego cechuje obywatelska i patriotyczna świadomość oraz wysoka ideowość, korzystający w pełni z praw publicznych i dający rękojmię należytego wykonywania powierzonych obowiązków ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, posiadający odpowiednie wartości moralne, określone kwalifikacje fachowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w Milicji Obywatelskiej.

1.
Stosunek służbowy funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", powstaje przez mianowanie na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do służby.
2.
Mianowanie może nastąpić po odbyciu zasadniczej służby wojskowej albo po przeniesieniu do rezerwy bez odbycia tej służby lub po zwolnieniu od obowiązku służby wojskowej.
3.
Mianowanie może nastąpić także przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej i przed przeniesieniem do rezerwy, w przypadkach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych wspólnie z Ministrem Obrony Narodowej.
1.
Zdolność fizyczną i psychiczną do służby w Milicji Obywatelskiej ustalają komisje lekarskie służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określa zasady oceny stopnia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Milicji Obywatelskiej i orzekania o tej zdolności oraz właściwość i tryb postępowania komisji lekarskich służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w tych sprawach.
1.
Mianowanie funkcjonariusza następuje na okres służby przygotowawczej, który trwa 3 lata, po upływie zaś tego okresu funkcjonariusz zostaje mianowany na stałe.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych może w przypadkach uzasadnionych szczególnymi kwalifikacjami funkcjonariusza skrócić okres służby przygotowawczej, a nawet zwolnić funkcjonariusza od odbywania tej służby.
3.
Do funkcjonariuszy mianowanych na okres służby przygotowawczej stosuje się przepisy dotyczące funkcjonariuszy mianowanych na stałe, o ile ustawa nie stanowi inaczej.
1.
Na stanowiska służbowe funkcjonariuszy mianuje i przenosi oraz zwalnia z tych stanowisk Minister Spraw Wewnętrznych lub upoważnieni przez niego przełożeni.
2.
Oficerów zwalnia ze służby Minister Spraw Wewnętrznych.
3.
Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych.
1.
Mianowanie funkcjonariusza na stanowisko służbowe może być uzależnione od ukończenia odpowiedniej szkoły wyższej bądź innej szkoły lub kursu Milicji Obywatelskiej.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określa wymagania w zakresie wykształcenia i kwalifikacji fachowych, jakim powinien odpowiadać funkcjonariusz na określonym stanowisku służbowym.
1.
Szkoły i kursy Milicji Obywatelskiej tworzy, przekształca i znosi Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określa:
1)
organizację szkół i kursów Milicji Obywatelskiej,
2)
programy i czas trwania nauki,
3)
organizację szkolenia i składania egzaminów.

Początek służby liczy się od dnia określonego w rozkazie o mianowaniu.

Przed objęciem służby funkcjonariusz składa ślubowanie, którego brzmienie i tryb składania określa Minister Spraw Wewnętrznych.

1.
Funkcjonariusze podlegają służbowemu opiniowaniu.
2.
Funkcjonariuszowi służby prawo zaznajomienia się z wydaną o nim opinią służbową. Może on w terminie 14 dni od zaznajomienia się z nią wnieść zażalenie.
3.
Zasady i sposób opiniowania funkcjonariuszy, zaznajamiania ich z opinią, tryb wnoszenia zażaleń oraz właściwość przełożonych w tych sprawach określi Minister Spraw Wewnętrznych.

Minister Spraw Wewnętrznych określa sposób pełnienia i przebieg służby oraz szczegółowe prawa i obowiązki funkcjonariuszy.