Skrócona aplikacja sądowa w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu oraz w górnośląskiej części okręgu sądu apelacyjnego w Katowicach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.54.521

Akt utracił moc
Wersja od: 16 maja 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 kwietnia 1928 r.
o skróconej aplikacji sądowe; w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu oraz w górnośląskiej części okręgu sądu apelacyjnego w Katowicach.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1927 r. o skróceniu czasu aplikacji wymaganej dla uzyskania uzdolnienia do urzędu sędziowskiego w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu oraz w górnośląskiej części okręgu sądu apelacyjnego w Katowicach (Dz. U. R. P. Nr. 117, poz. 997) zarządzam co następuje:
Aplikacja sądowa, skrócona w myśl art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 117, poz. 997), winna obejmować jeden rok praktyki w sądzie powiatowym, z drugiego zaś roku co najmniej sześć miesięcy w sądzie okręgowym i trzy miesiące w prokuraturze. Pozostały zaś czas można przeznaczyć na praktykę w sądzie apelacyjnym, nie należy go jednak przeznaczać na praktykę u adwokata.
Dwuletnia aplikacja sądowa nie może ulec dalszemu skróceniu z przyczyn wyszczególnionych w art. 8 i 9 rozporządzenia o aplikacji sądowej z dnia 3 marca 1920 r. (Dz. Urz. Min. b. dz. pr. poz. 96) i art. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 46, poz. 393) nawet w tych wypadkach, gdy wliczenie czasu aplikacji na podstawie wymienionych przepisów już nastąpiło.
Z postanowień rozporządzenia o skróceniu czasu aplikacji mogą korzystać tylko ci aplikanci, którzy w czasie aplikacji ujawnili gorliwość i uzdolnienie.

Sposób odbycia dalszej aplikacji przez aplikantów, którzy po dwuletniej aplikacji nie zostaną dopuszczeni do egzaminu sądowego bądź nie złożą go z dostatecznym wynikiem, określi prezes sądu apelacyjnego.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.