Rozdział 2 - Przeprowadzanie egzaminów na stopnie policyjne - Składanie egzaminów oraz mianowanie policjantów na stopnie policyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.95.872

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 2006 r.

Rozdział  2

Przeprowadzanie egzaminów na stopnie policyjne

§  3.
1.
Egzaminy podoficerskie, aspiranckie oraz oficerskie wymagane do mianowania odpowiednio na pierwszy stopień policyjny w korpusie podoficerów, aspirantów oraz oficerów Policji, zwane dalej "egzaminami", przeprowadza się odrębnie dla policjantów służby kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.
2.
Policjanci służby śledczej zdają egzaminy przeprowadzane dla policjantów służby kryminalnej.
§  4. 3
 Policjant przystępuje do egzaminu, jeżeli:
1)
pełni służbę na stanowisku, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie Policji właściwym dla rodzaju składanego egzaminu;
2)
uzyskał pozytywną opinię przełożonego lub pozytywną okresową ocenę w rozumieniu przepisów o opiniowaniu służbowym funkcjonariuszy Policji;
3)
ukończył szkolenie zawodowe podstawowe, specjalistyczne albo dla absolwentów szkół wyższych.
§  5.
1.
Komendant Główny Policji nie później niż do dnia 30 listopada danego roku wyznacza terminy przeprowadzenia egzaminów dla policjantów w roku następnym i niezwłocznie zawiadamia o nich komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji, Komendanta Wyższej Szkoły Policji, komendantów szkół policyjnych oraz dyrektorów biur (oddziałów) Komendy Głównej Policji.
2. 4
 Terminy egzaminów dla policjantów, którzy uczestniczą w szkoleniach dla absolwentów szkół wyższych, wyznacza Komendant Wyższej Szkoły Policji. Są one jednocześnie terminami zakończenia tych szkoleń.
§  6. 5
 
1.
Policjant, o którym mowa w § 4, z wyjątkiem policjanta uczestniczącego w szkoleniu dla absolwentów szkół wyższych, składa raport o skierowanie na egzamin, zwany dalej "raportem", przełożonemu nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
2.
Przełożony wyraża zgodę na skierowanie policjanta na egzamin albo odmawia skierowania w terminie 7 dni od dnia otrzymania raportu.
3.
Policjanta zawiadamia się niezwłocznie o skierowaniu na egzamin albo o odmowie skierowania. Odmowa skierowania na egzamin wymaga pisemnego uzasadnienia.
4.
Policjant uczestniczący w szkoleniu dla absolwentów szkół wyższych jest kierowany na egzamin bezpośrednio po zakończeniu szkolenia.
§  7.
1. 6
 Przełożony przesyła raport zawierający adnotację o spełnieniu przez policjanta warunków określonych w § 4 kierownikowi komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej.
1a. 7
 Jeżeli kierownik, o którym mowa w ust. 1, z uwagi na miejsce przechowywania akt osobowych policjanta jest obowiązany zwrócić raport przełożonemu, zamiast tego raportu przesyła się pisemną informację o skierowaniu policjanta na egzamin.
2. 8
 Kierownik komórki, o której mowa w ust. 1, sporządza wykazy policjantów kierowanych na dany rodzaj egzaminu, zwane dalej "wykazami", i przesyła je do Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej właściwej w zakresie przeprowadzania egzaminu w terminie 14 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
3. 9
 Wykazy policjantów, o których mowa w § 5 ust. 2, sporządza Komendant Wyższej Szkoły Policji.
4.
Wykazy powinny zawierać następujące dane:
1)
rodzaj egzaminu, na który są kierowani policjanci;
2)
stopnie policyjne, nazwiska i imiona policjantów, imiona ojców, daty i miejsca urodzenia oraz numery identyfikacyjne;
3)
nazwy jednostek organizacyjnych Policji, w których policjanci pełnią służbę;
4) 10
 stanowiska służbowe policjantów oraz rodzaj służby właściwy dla tych stanowisk;
5)
daty ukończenia przez policjantów szkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie zgodnym z rodzajem egzaminu;
6)
podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska osoby sporządzającej wykaz.
§  8.
1.
Egzaminy przeprowadza się w Wyższej Szkole Policji albo szkole policyjnej właściwej w zakresie przeprowadzania egzaminu.
2.
W przypadku gdy Wyższa Szkoła Policji albo szkoła policyjna nie może przyjąć na egzamin wszystkich skierowanych policjantów, testy wiedzy, składające się na egzaminy przeprowadzane w terminach wyznaczonych przez Komendanta Głównego Policji, mogą być zorganizowane w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji lub miejscach wskazanych przez kierowników tych jednostek.
3.
Jeżeli w komendzie wojewódzkiej (Stołecznej) Policji do testu wiedzy ma przystąpić mniej niż 25 policjantów, komendant Wyższej Szkoły Policji albo szkoły policyjnej w porozumieniu z właściwymi komendantami Policji może wskazać sąsiednią komendę wojewódzką (Stołeczną) Policji na miejsce przeprowadzania testu.
4.
Przepisy dotyczące miejsca przeprowadzenia testu wiedzy, o którym mowa w ust. 2 i 3, stosuje się odpowiednio do policjantów pełniących służbę w Komendzie Głównej Policji, Wyższej Szkole Policji oraz w szkole policyjnej.
§  9. 11
 Egzaminy przeprowadza się w odrębnie ocenianych i następujących kolejno po sobie etapach:
1)
test wiedzy;
2)
sprawdzian praktyczny.
§  10. 12
 
1.
Dokumentację niezbędną do przeprowadzenia egzaminu, zwaną dalej "pakietem egzaminacyjnym", opracowuje:
1)
komórka organizacyjna Komendy Głównej Policji właściwa w sprawach egzaminów - dla egzaminów przeprowadzanych w terminach wyznaczonych przez Komendanta Głównego Policji;
2)
Wyższa Szkoła Policji albo szkoła policyjna prowadząca szkolenie zawodowe, w porozumieniu z komórką organizacyjną Komendy Głównej Policji właściwą w sprawach egzaminów - dla egzaminów przeprowadzanych niezwłocznie po zakończeniu tego szkolenia.
2.
Pakiet egzaminacyjny powinien zawierać w szczególności:
1)
dla testu wiedzy:
a)
zestaw zadań testowych,
b)
kartę odpowiedzi,
c)
wzorzec prawidłowych odpowiedzi dla komisji egzaminacyjnej;
2)
dla sprawdzianu praktycznego:
a)
opis zadania,
b)
instrukcję dla zdającego,
c)
instrukcję dla pozoranta, jeżeli w zadaniu przewidziano jego udział,
d)
odrębną kartę oceny dla każdego zadania.
§  11.
1.
Egzaminy przeprowadzają komisje egzaminacyjne powołane przez Komendanta Wyższej Szkoły Policji albo komendanta szkoły policyjnej właściwej w zakresie przeprowadzenia egzaminu.
2.
Komisje egzaminacyjne mogą składać się z trzyosobowych podkomisji, które przeprowadzają kolejne etapy egzaminów lub zadania i ćwiczenia składające się na te etapy.
3.
Do zadań komisji lub podkomisji egzaminacyjnej należy:
1)
sprawdzenie tożsamości policjantów przystępujących do poszczególnych etapów egzaminów;
2)
poinformowanie osób, przystępujących do poszczególnych etapów egzaminu, o zasadach obowiązujących w czasie jego przeprowadzania i kryteriach zaliczenia;
3)
kontrola samodzielności pracy wykonywanej przez uczestników egzaminu;
4)
ustalenie wyników uzyskanych przez uczestników poszczególnych etapów egzaminu oraz miejsca, sposobu i trybu ich ogłaszania;
5)
ustalenie wyniku końcowego egzaminu policjanta;
6)
sporządzenie protokołów posiedzeń komisji, przebiegu egzaminu oraz zestawienia wyników końcowych egzaminu.
4. 13
 Podczas trwania egzaminu oraz w trakcie posiedzenia komisji lub podkomisji egzaminacyjnej może być obecny przedstawiciel Komendanta Głównego Policji.
5.
Przedstawiciel, o którym mowa w ust. 4, nie uczestniczy w przeprowadzaniu egzaminu ani w ocenianiu i ustalaniu wyników egzaminu.
§  12.
1.
Policjanta dopuszcza się do egzaminu na podstawie wykazów, o których mowa w § 7 ust. 2 i 3, po okazaniu przez niego legitymacji służbowej i porównaniu zawartych w niej danych z tymi wykazami.
2.
Policjant, o którym mowa w ust. 1, może opuścić salę egzaminacyjną po zgłoszeniu komisji lub podkomisji egzaminacyjnej zakończenia egzaminu lub jego etapu.
§  13.
1.
Policjanta można wykluczyć z egzaminu, jeżeli w czasie jego przeprowadzania:
1)
korzysta z pomocy egzaminowanych lub innych osób;
2)
posługuje się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi;
3)
pomaga innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłóca jego przebieg;
4) 14
 podczas sprawdzianu praktycznego podejmie działania, które w warunkach pełnienia służby spowodują poniesienie przez niego odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej.
2.
Decyzję o wykluczeniu policjanta z egzaminu podejmuje przewodniczący komisji lub podkomisji egzaminacyjnej, o której mowa w § 11.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, policjantowi wystawia się z egzaminu ocenę negatywną.
§  14.
1.
Test wiedzy składa się z 80 pytań testowych jednokrotnego wyboru, punktowanych w skali 0-1 punkt za pytanie, i trwa:
1)
80 minut dla egzaminu podoficerskiego;
2)
90 minut dla egzaminu aspiranckiego oraz oficerskiego.
2.
Test wiedzy egzaminu podoficerskiego jest jednakowy dla policjantów wszystkich rodzajów służb, a egzaminu aspiranckiego i oficerskiego składa się z dwóch części: ogólnopolicyjnej, wspólnej dla policjantów wszystkich rodzajów służb, oraz profilowanej, odrębnej dla policjantów służby kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.
3.
Test wiedzy egzaminu przeprowadzonego w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 1, dla policjantów tego samego rodzaju służby odbywa się jednego dnia i rozpoczyna się o tej samej godzinie, którą wyznacza Komendant Główny Policji.
4.
Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr i szkolenia Komendy Głównej Policji, za pośrednictwem przełożonego, powiadamia policjanta o godzinie rozpoczęcia testu wiedzy.
§  15. 15
 
1.
Sprawdzian praktyczny może składać się z jednego lub kilku zadań.
2.
Jeżeli sprawdzian praktyczny składa się z kilku zadań, każde z nich podlega odrębnej ocenie, według skali punktowej, stanowiącej odpowiednią część skali określonej w § 16 ust. 1.
3.
Ogólny wynik sprawdzianu praktycznego, wymienionego w ust. 2, jest sumą punktów uzyskanych za wszystkie zadania.
§  16.
1. 16
 Wyniki uzyskane przez policjantów w kolejnych etapach ustala się według skali punktowej wynoszącej od 0 do 80 punktów.
2.
Policjanta dopuszcza się do kolejnego etapu egzaminu, jeżeli uzyskał co najmniej 60% punktów możliwych do uzyskania w etapie poprzednim.
3. 17
 W przypadku uzyskania w którymkolwiek etapie egzaminu mniej niż 60 % punktów, policjantowi wystawia się ocenę negatywną i przerywa egzamin.
4.
Ocenę końcową egzaminu ustala się na podstawie sumy punktów uzyskanych w kolejnych etapach, według następującej skali punktowej:
1)
0-95 punktów - ocena 1 (niedostateczna);
2)
96-108 punktów - ocena 2 (dopuszczająca);
3)
109-121 punktów - ocena 3 (poprawna);
4)
122-134 punktów - ocena 4 (dobra);
5)
135-147 punktów - ocena 5 (bardzo dobra);
6)
148-160 punktów - ocena 6 (wyróżniająca).
§  17.
1.
Policjant, który złożył egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymuje świadectwo z wpisaną oceną końcową z egzaminu.
2.
Wzór świadectwa złożenia egzaminu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  18.
1.
W przypadku negatywnego wyniku egzaminu policjant może złożyć raport o ponowne skierowanie na egzamin po upływie roku od dnia zakończenia egzaminu.
2. 18
 Do policjanta, który rozpoczął egzamin lub kolejny etap egzaminu i nie mógł go kontynuować z powodu choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim albo z innych ważnych przyczyn losowych, przepisu ust. 1 nie stosuje się.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, policjant zdaje ponownie egzamin w najbliższym terminie albo tylko te jego etapy, których nie zaliczył do momentu przerwania egzaminu.
§  19.
1.
W związku z przeprowadzanymi egzaminami sporządza się i przechowuje dokumentację, a w szczególności:
1)
protokoły z przebiegu egzaminów;
2)
pakiety egzaminacyjne;
3)
rejestry wydanych świadectw.
2.
Protokół z przebiegu egzaminu podpisuje przewodniczący i członkowie komisji albo podkomisji egzaminacyjnej.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
skład komisji egzaminacyjnej lub podkomisji;
2)
wykazy;
3) 19
 zestawienie i analizę wyników uzyskanych przez zdających w poszczególnych etapach oraz ocen końcowych z egzaminu.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
4 § 5 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.

5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
7 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
8 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
9 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.U.06.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2006 r.
10 § 7 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
11 § 9:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.

12 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
13 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
14 § 13 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
15 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
16 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2005 r. (Dz.U.05.147.1227) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2005 r.
17 § 16 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
18 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.
19 § 19 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.25.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2005 r.