Rozdział 5 - Postępowanie przed komisjami rozjemczymi. - Skład, sposób powoływania i funkcjonowania zakładowych komisji rozjemczych i komisji rozjemczych przy terenowych organach związków zawodowych oraz tryb postępowania przed tymi komisjami i tryb postępowania odwoławczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.18.68

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1954 r.

V.

Postępowanie przed komisjami rozjemczymi.

§  30.
1.
Wszczęcie postępowania przed komisją rozjemczą następuje na wniosek pracownika lub kilku pracowników.
2.
Wniosek zgłasza się do przewodniczącego zakładowej komisji rozjemczej lub jego zastępcy na piśmie lub ustnie do protokołu, a w postępowaniu przed terenową komisją rozjemczą do pracownika przedsiębiorstwa, przy którym komplety orzekające wykonują swoje funkcje, przydzielonego przez to przedsiębiorstwo do prowadzenia czynności kancelaryjnych powiatowych (miejskich, dzielnicowych) kompletów orzekających,
3.
Wniosek o rozpatrzenie sporu przez komisję rozjemczą powinien być zgłoszony dopiero wówczas, gdy roszczenie pracownika nie zostało zaspokojone w drodze bezpośredniego porozumienia pomiędzy pracownikiem a kierownikiem przedsiębiorstwa lub gdy kierownik przedsiębiorstwa zwleka z wydaniem decyzji.
4.
We wniosku należy określić przedmiot sporu.
§  31.
Przewodniczący komisji rozjemczej lub jego zastępca obowiązany jest sprawdzić, czy spór objęty wnioskiem podlega właściwości komisji rozjemczej. W razie stwierdzenia niewłaściwości komisji rozjemczej przewodniczący lub jego zastępca zwraca wniosek zainteresowanemu pracownikowi wraz z pisemnym stwierdzeniem, że spór nie podlega właściwości komisji rozjemczej, oraz - w miarę możliwości - poucza pracownika, do kogo należy zgłosić roszczenie.
§  32.
1.
Wnioski zgłoszone po upływie terminów określonych w art. 6 dekretu z dnia 24 lutego 1954 r. o zakładowych komisjach rozjemczych (Dz. U. Nr 10, poz. 35) nie będą rozpoznane. W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami komisja rozjemcza może uwzględnić jednomyślną decyzją kompletu orzekającego spóźnienie zgłoszenia wniosku o rozpatrzenie sporu.
2.
Od odmownej decyzji komisji rozjemczej w sprawie rozpoznania wniosku, zgłoszonego w spóźnionym terminie, pracownik może wnieść w ciągu 7 dni od zawiadomienia go o decyzji odwołanie do zarządu głównego właściwego związku zawodowego. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem komisji rozjemczej.
3.
Zarząd główny bądź zatwierdza decyzję komisji rozjemczej, bądź uwzględnia odwołanie pracownika i w tym przypadku uchyla decyzję komisji rozjemczej oraz przekazuje wniosek pracownika o rozpoznanie sprawy do komisji celem przeprowadzenia rozprawy. Decyzja zarządu głównego jest ostateczna.
§  33.
1.
W postępowaniu przed komisją rozjemczą pracownik działa osobiście.
2.
Pracownik, który nie może wziąć osobiście udziału w rozprawie, może ustanowić pełnomocnika w osobie członka swojej rodziny, przedstawiciela związku zawodowego lub innego pracownika przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony.
3.
Kierownik przedsiębiorstwa zastępuje przedsiębiorstwo osobiście lub przez wyznaczonego przez siebie pracownika.
4.
Upoważnienie do zastępowania przed komisją rozjemczą powinno być udzielone na piśmie.
§  34.
1.
Przewodniczący lub jego zastępca wyznacza terminy rozpraw oraz zarządza doręczenie wezwań.
2.
W sprawach dotyczących rozwiązania stosunku pracy termin rozprawy powinien być wyznaczony najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia wniosku, w sprawach o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe - w ciągu 7 dni, a w pozostałych sprawach - w ciągu 14 dni.
§  35.
1.
Na rozprawę wzywa się strony oraz świadków, których wskazano we wniosku o rozpoznanie sprawy albo których obecność przewodniczący komisji lub jego zastępca uznał za niezbędną dla wyjaśnienia okoliczności spornych. W wezwaniu można żądać przedstawienia na rozprawie ksiąg, wykazów, pism oraz wszelkich innych dokumentów, mogących przyczynić się do wyjaśnienia okoliczności spornych.
2.
Wezwanie doręcza się na piśmie za poświadczeniem odbioru.
3.
W wezwaniu należy podać skład kompletu orzekającego.
§  36.
1.
W przypadku konieczności przesłuchania w charakterze świadka osoby, która ma miejsce zamieszkania poza siedzibą komisji rozjemczej lub która nie stawiła się na rozprawę bez usprawiedliwienia swego niestawiennictwa, przewodniczący komisji lub jego zastępca może zwrócić się do sądu powiatowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby wezwanej, z wnioskiem o przesłuchanie jej w charakterze świadka na okoliczności wskazane we wniosku.
2.
Sąd powiatowy dokona przesłuchania świadka w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, przesyłając protokół przesłuchania komisji rozjemczej.
§  37.
Koszty przejazdu świadka, wezwanego na rozprawę przez komisję rozjemczą, oraz koszty przejazdu pracownika, który zgłosił wniosek o rozpoznanie sporu, pokrywa przedsiębiorstwo, w którym świadek lub pracownik jest zatrudniony. Ponadto za czas zwolnienia od pracy w związku z udziałem w postępowaniu przed komisją rozjemczą przedsiębiorstwo obowiązane jest wypłacić świadkowi lub pracownikowi wynagrodzenie według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
§  38.
1.
Następnego dnia po otrzymaniu wezwania na rozprawę pracownik ma prawo zgłosić do przewodniczącego komisji lub jego zastępcy wniosek o wyłączenie członka kompletu orzekającego. Wniosek powinien być odpowiednio uzasadniony.
2.
O uwzględnieniu wniosku decyduje przewodniczący komisji rozjemczej lub jego zastępca oraz jeden z członków komisji. Decyzja musi być jednomyślna, przy czym z dwu osób współdecydujących jedna musi być przedstawicielem związku zawodowego, a druga przedstawicielem przedsiębiorstwa.
3.
W razie uwzględnienia wniosku przewodniczący komisji lub jego zastępca wyznacza na miejsce wyłączonego członka kompletu orzekającego innego członka komisji.
§  39.
1.
Przewodniczący kompletu orzekającego otwiera i prowadzi rozprawę.
2.
Rozprawa przed komisją rozjemczą jest jawna. W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami przewodniczący kompletu może zarządzić rozprawę przy drzwiach zamkniętych.
3.
Jeden z członków kompletu orzekającego wyznaczony przez przewodniczącego prowadzi protokół rozprawy.
§  40.
1.
Na wstępie przewodniczący kompletu zapoznaje komplet oraz wezwanych z przedmiotem sporu.
2.
Pracownik może uzupełnić lub sprostować dane, dotyczące przedmiotu sporu.
§  41.
Komisja rozjemcza powinna skłaniać strony do załatwienia sporu w drodze bezpośredniego porozumienia, zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa.
§  42.
W razie nieosiągnięcia bezpośredniego porozumienia przewodniczący kompletu wzywa strony, najpierw pracownika, następnie kierownika przedsiębiorstwa, do złożenia wyjaśnień, po czym komisja rozjemcza przesłuchuje świadków, bada dokumenty oraz przeprowadza inne dowody.
§  43.
Z ważnych powodów komisja rozjemcza może odroczyć termin rozprawy.
§  44.
1.
Komisja rozjemcza rozstrzyga spory zgodnie z interesem mas pracujących i dobrem gospodarki narodowej, kierując się obowiązującymi przepisami prawa oraz postanowieniami umów o pracę i regulaminów pracy.
2.
W toku postępowania komisja rozjemcza poucza strony o przysługujących im prawach i wyjaśnia im znaczenie obowiązujących przepisów ustawodawstwa pracy.
§  45.
1.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego komisja rozjemcza odbywa naradę celem wydania orzeczenia. Narada jest niejawna.
2.
Orzeczenia komisji zapadają jednomyślnie. W braku jednomyślności komisja podejmuje uchwałę stwierdzającą, iż sprawa nie została rozstrzygnięta w postępowaniu przed komisją rozjemczą.
§  46.
Orzeczenie lub uchwała powinna zawierać:
1)
nazwę komisji - ("Zakładowa Komisja Rozjemcza przy ......... w ........." lub "Komisja Rozjemcza przy Zarządzie Okręgowym Związku Zawodowego ......... w ........."),
2)
imienny skład kompletu orzekającego z podaniem imion i nazwisk oraz stanowisk służbowych członków kompletu, jak również ze wskazaniem, z czyjego ramienia występują, a jeżeli orzeczenie lub uchwałę wydaje powiatowy komplet orzekający - z podaniem nazwy powiatu (miasta stanowiącego powiat, dzielnicy m.st. Warszawy i m. Łodzi), dla którego komplet orzekający został powołany,
3)
datę wydania orzeczenia lub podjęcia uchwały,
4)
określenie stron,
5)
oznaczenie przedmiotu sporu,
6)
treść rozstrzygnięcia,
7)
uzasadnienie faktyczne i prawne,
8)
pouczenie stron o przysługujących im środkach odwoławczych,
9)
pieczęć komisji rozjemczej i podpisy członków kompletu orzekającego.
§  47.
Orzeczenie lub uchwała powinny być ogłoszone bezpośrednio po odbyciu narady przez komisję rozjemczą, a ponadto na żądanie strony - doręczone jej na piśmie w ciągu 3 dni od dnia rozprawy.