Rozdział 2 - Postępowanie wyjaśniające - Skład liczbowy i szczegółowy tryb tworzenia komisji dyscyplinarnych I instancji oraz ustanawiania rzeczników dyscyplinarnych, a także szczegółowe zasady i tryb postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego, wykonywania i zacierania kar dyscyplinarnych oraz ponoszenia kosztów obrońcy, biegłych i ekspertyz w postępowaniu dyscyplinarnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.145.974

Akt utracił moc
Wersja od: 8 grudnia 1997 r.

Rozdział  2

Postępowanie wyjaśniające

§  5.
1.
W trakcie postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny urzędu może przesłuchiwać świadków i biegłych, a także przeprowadzać wszelkie inne dowody, konieczne do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy.
2.
W postępowaniu wyjaśniającym należy umożliwić urzędnikowi służby cywilnej, którego ono dotyczy, złożenie wyjaśnień, a po zakończeniu tego postępowania - zapoznać go z treścią zebranych dowodów i umożliwić złożenie dodatkowych wyjaśnień. Urzędnik ma prawo zgłosić wniosek o przesłuchanie w postępowaniu wyjaśniającym wskazanych przez niego osób w charakterze świadków oraz zgłaszać inne wnioski dowodowe.
§  6.
Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez komisję dyscyplinarną powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz miejsce zamieszkania urzędnika służby cywilnej, którego ono dotyczy,
2)
dokładne określenie zarzucanego naruszenia obowiązków ze wskazaniem czasu i miejsca oraz sposobu i okoliczności, w których do niego doszło,
3)
proponowany rodzaj kary dyscyplinarnej,
4)
uzasadnienie wniosku,
5)
imiona, nazwiska, adresy oraz miejsca zatrudnienia świadków,
6)
wykaz dowodów.
§  7.
W razie gdy wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego nie odpowiada wymogom określonym w § 6, przewodniczący komisji dyscyplinarnej zwraca wniosek rzecznikowi dyscyplinarnemu urzędu w celu usunięcia braków w terminie 7 dni.
§  8.
Postępowanie wyjaśniające umarza się, gdy:
1)
czynu nie popełniono albo popełniony czyn nie zawiera znamion naruszenia obowiązków urzędnika służby cywilnej, uzasadniających odpowiedzialność dyscyplinarną,
2)
urzędnik służby cywilnej zmarł,
3)
upłynął termin na wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.