Rozdział 6 - Zasady zaliczania do jednej z grup inwalidów. - Skład komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, szczegółowe zadania, tryb postępowania i tryb kierowania na badania przez te komisje, zasady orzekania o inwalidztwie oraz sposób powoływania i zasady wynagradzania członków komisji lekarskich i lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.32.221

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1972 r.

Rozdział  6.

Zasady zaliczania do jednej z grup inwalidów.

§  25.
Do III grupy inwalidów zalicza się:
1)
osoby, których zdolność do zarobkowania została ograniczona w sposób istotny wskutek częściowej niezdolności do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia,
2)
osoby, których zdolność do zarobkowania została ograniczona w sposób istotny wskutek pełnej utraty zdolności do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia, jeżeli osoby te są zdolne do wykonywania innego, niżej kwalifikowanego zatrudnienia,
3)
osoby, które zachowały dotychczasową zdolność do zarobkowania, jeżeli mają szczególne naruszenie sprawności organizmu, określone w § 28.
§  26.
1.
Za zatrudnienie dotychczasowe w rozumieniu § 25 pkt 1 i 2 uważa się:
1)
dla ogółu pracowników - zatrudnienie najdłużej wykonywane w okresie ostatnich 10 lat lub zatrudnienie najwyżej kwalifikowane, wykonywane ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o rentę,
2)
dla górników - prace górnicze wykonywane ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed przejściem do prac równorzędnych z pracą górniczą,
3) 2
dla zwolnionych ze służby wojskowej żołnierzy niezawodowych - zatrudnienie wykonywane przed powołaniem do służby lub zatrudnienie, które mogliby wykonywać przy uwzględnieniu kwalifikacji nabytych w czasie służby.
2.
Za zatrudnienie dotychczasowe osób, które nie były pracownikami, przyjmuje się zatrudnienie, które osoby te mogłyby wykonywać przy uwzględnieniu posiadanych przez nie kwalifikacji ogólnych i przygotowania zawodowego.
3.
Za zatrudnienie niżej kwalifikowane w rozumieniu § 25 pkt 2 uważa się takie zatrudnienie, które w porównaniu z zatrudnieniem dotychczasowym stawia mniejsze wymagania w zakresie przygotowania zawodowego i kwalifikacji ogólnych, odpowiednio do zmniejszonej sprawności fizycznej i psychicznej.
§  27. 3
1.
Za ograniczenie w sposób istotny zdolności do zarobkowania w rozumieniu § 25 pkt 1 i 2 uważa się zmniejszenie tej zdolności co najmniej o 1/3 w stosunku do zdolności pracowników o podobnych kwalifikacjach ogólnych i przygotowaniu zawodowym, którzy nie są inwalidami.
2.
Przy ocenie stopnia utraty zdolności do zarobkowania bierze się pod uwagę okoliczności określone w § 22 ust. 1, ze szczególnym uwzględnieniem wysokości osiąganego zarobku.
§  28.
Za szczególne naruszenia sprawności organizmu uzasadniające zaliczenie do III grupy inwalidów, mimo zachowania dotychczasowej zdolności do zarobkowania (§ 25 pkt 3), uważa się:
1)
brak co najmniej 4 palców ręki lub 3 palców łącznie z kciukiem; brak co najmniej stopy,
2)
wyraźnie zaznaczone trwałe przykurcze lub zesztywnienia palców z zupełnym zniesieniem zdolności chwytnej ręki; zesztywnienia stawów: łokciowego, barkowego, biodrowego, kolanowego w położeniu czynnościowo niekorzystnym oraz stawu skokowego z wadliwym ustawianiem stopy, powodującym znaczne zaburzenia w chodzeniu i staniu, które nie dają się wyrównać za pomocą obuwia lub aparatów ortopedycznych,
3)
skrócenie kończyny dolnej powyżej 6 cm, powodujące znaczne zaburzenia w chodzeniu i staniu, które nie dają się wyrównać za pomocą obuwia lub aparatów ortopedycznych,
4)
bezwład kończyny,
5)
neurologiczne następstwa uszkodzeń urazowych czaszki z wgnieceniem kości czaszki lub ze znacznym pourazowym ubytkiem kości czaszki,
6) 4
brak gałki ocznej lub praktyczną ślepotę jednego oka,
7) 5
stan po usunięciu jednego płuca,
8) 6
stan po całkowitej resekcji żołądka,
9) 7
całkowitą głuchotę,
10) 8
inne naruszenia sprawności organizmu będące następstwem urazu, które ograniczają tę sprawność w stopniu nie mniejszym niż wymienione w pkt 1-9.
§  29.
1.
Do II grupy inwalidów zalicza się osoby, które z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia (§ 20).
2.
Nie stanowi przeszkody do zaliczenia do II grupy inwalidów osób niezdolnych do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia w warunkach, przewidzianych dla pracowników nie będących inwalidami, które jednak są zdolne do wykonywania zatrudnienia i zarobkowania w warunkach specjalnie dla nich stworzonych lub na specjalnych stanowiskach pracy.
§  30.
1.
Do I grupy inwalidów zalicza się osoby, które z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia (§ 20) i ponadto wymagają opieki innej osoby.
2.
Nie stanowi przeszkody do zaliczenia do I grupy inwalidów osób całkowicie niezdolnych do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia w warunkach przewidzianych dla pracowników nie będących inwalidami i wymagających opieki innej osoby, które jednak mogą być przysposobione do niektórych rodzajów zajęć i zarobkowania w specjalnie przystosowanych dla nich indywidualnych warunkach (praca niewidomych w specjalnie dla nich przystosowanych spółdzielniach inwalidzkich, praca nakładcza inwalidów nie mogących samodzielnie poruszać się itp.).
§  31.
1.
Warunek potrzeby opieki innej osoby w rozumieniu art. 12 ust. 5 ustawy uważa się za spełniony, jeżeli opieka ta ma charakter stały i długotrwały.
2.
Za stany wymagające stałej i długotrwałej opieki innej osoby w rozumieniu art. 12 ust. 5 ustawy uważa się:
1)
choroby obłożne trwające dłużej niż sześć miesięcy,
2)
choroby psychiczne grożące niebezpieczeństwem dla otoczenia lub samego chorego,
3)
inne choroby i kalectwa pozbawiające chorego możliwości samodzielnego zaspokojenia niezbędnych potrzeb życia codziennego (przyjmowanie pokarmów, załatwianie czynności fizjologicznych, mycie, ubieranie się itp.),
4)
niemożność samodzielnego poruszania się w domu.
3.
Za wymagające stałej i długotrwałej opieki innej osoby uważa się także osoby o zupełnym braku wzroku, osoby, u których ostrość wzroku nie przekracza 3/60 lub 10/200 Snellen w lepszym oku za pomocą szkieł wyrównujących wadę wzroku, i osoby o polu widzenia ograniczonym do przestrzeni zawartej w 20 stopniach.
4.
Potrzeba stałej i długotrwałej opieki innej osoby w stanach zaostrzenia przewlekłych chorób lub powikłań wad cielesnych (kalectw), trwających przez okres nie przekraczający 6 miesięcy, nie stanowi podstawy do zaliczenia do I grupy inwalidów.
§  32. 9
Osoby, które wyczerpały zasiłek z ubezpieczenia społecznego z powodu choroby lub macierzyństwa albo przestały pobierać wynagrodzenie w okresie czasowej niezdolności do pracy i nie otrzymują zasiłku chorobowego, a wymagają dalszego leczenia, zalicza się na okres nie przekraczający 6 miesięcy co najmniej do II grupy inwalidów, jeżeli ze względu na stan zdrowia podjęcie przez nie jakiegokolwiek zatrudnienia jest w tym czasie przeciwwskazane. Okres ten liczy się od dnia, w którym ustało prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.
§  33.
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej z powodu czasowej niezdolności do tej służby, stwierdzonej orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej, zalicza się na czas trwania niezdolności do wykonywania zatrudnienia do jednej z grup inwalidów, jeżeli nie mają oni prawa do zasiłku z ubezpieczenia społecznego z powodu choroby lub do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
2 § 26 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.
3 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.
4 § 28 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.
5 § 28 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.
6 § 28 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.
7 § 28 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.
8 § 28 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.
9 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 marca 1972 r. (Dz.U.72.10.61) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1972 r.