Rozdział 1 - Skład komisji lekarskich. - Skład komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, szczegółowe zadania, tryb postępowania i tryb kierowania na badania przez te komisje, zasady orzekania o inwalidztwie oraz sposób powoływania i zasady wynagradzania członków komisji lekarskich i lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.32.221

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1972 r.

Rozdział  1.

Skład komisji lekarskich.

§  1.
1.
Obwodowe i wojewódzkie komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zwane dalej "komisjami lekarskimi", obejmują swoim działaniem obszary, określane przez dyrektora właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem".
2.
Obszar działania obwodowej komisji lekarskiej powinien być tak określony, aby ułatwiał zainteresowanym dostęp do komisji oraz umożliwiał ścisłą współpracę komisji z właściwym organem do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium rady narodowej.
§  2.
1.
W skład obwodowej komisji lekarskiej wchodzą:
1)
dwaj lekarze, specjaliści co najmniej I stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny przemysłowej oraz chirurgii,
2)
przedstawiciel Zakładu,
3)
przedstawiciel organu do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium rady narodowej, właściwego dla siedziby komisji lekarskiej.
2.
W skład obwodowej komisji lekarskiej zamiast specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub chirurgii może wchodzić lekarz specjalista medycyny ogólnej.
3.
W skład niektórych obwodowych komisji lekarskich mogą - za zgodą Prezesa Zakładu - wchodzić lekarze innych specjalności niż określone w ust. 1 pkt 1 i w ust. 2.
§  3.
1.
W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej wchodzą:
1)
trzej lekarze, specjaliści II stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych, medycyny przemysłowej i chirurgii,
2)
przedstawiciel Zakładu,
3)
przedstawiciel wojewódzkiej komisji związków zawodowych,
4)
przedstawiciel właściwego organu wojskowego - w razie badania żołnierzy zwolnionych ze służby wojskowej,
5)
przedstawiciel komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej - w razie badania funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zwolnionych ze służby,
6)
przedstawiciel właściwego organu Służby Więziennej - w razie badania funkcjonariuszy Służby Więziennej zwolnionych ze służby,
7)
przedstawiciel przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" - w razie badania pracownika kolejowego.
2.
W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej zamiast specjalistów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą wchodzić lekarze specjaliści II stopnia innej specjalności.
§  4.
1.
Lekarze nie posiadający specjalizacji, zatrudnieni w komisjach lekarskich w dniu wejścia w życie rozporządzenia, mogą wchodzić w skład:
1)
obwodowych komisji lekarskich, jeżeli mają co najmniej 3-letni staż w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego,
2)
wojewódzkich komisji lekarskich, jeżeli mają co najmniej 7-letni staż w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.
2.
W uzasadnionych przypadkach mogą - za zgodą Prezesa Zakładu - wchodzić w skład komisji lekarskich na czas określony lekarze nie spełniający warunków określonych w § 2, 3 i 4 ust. 1.
§  5.
1.
Przy badaniu przez komisje lekarskie pracowników, którzy ubiegają się o przyznanie renty inwalidzkiej z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, w posiedzeniach komisji powinien brać udział lekarz - przedstawiciel wojewódzkiej przychodni przemysłowej.
2.
Lekarz właściwej przychodni przyzakładowej (międzyzakładowej, rejonowej, obwodowej i innych), leczący badaną osobę, może brać udział w posiedzeniu komisji lekarskiej w celu uzupełnienia dodatkowymi wyjaśnieniami przygotowanej przez niego dokumentacji.
3.
Komisje lekarskie mogą w razie potrzeby zasięgać opinii lekarzy specjalistów nie będących członkami komisji.