Art. 57. - Samorząd gminy m.st. Warszawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.63.479

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1938 r.
Art.  57.
(1)
Do czasu wydania w drodze ustawodawczej przepisów o odpowiedzialności służbowej funkcjonariuszów w samorządzie terytorialnym - Zarządowi Miejskiemu służy władza dyscyplinarna nad pracownikami miejskimi według poniższych zasad.
(2)
Władzę dyscyplinarną nad pracownikami miejskimi wykonywają komisje dyscyplinarne. Komisje dyscyplinarne orzekają w składzie sędziego, jako przewodniczącego, delegowanego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, oraz 2 członków, powołanych przez Prezydenta Miasta, z których jeden powołany będzie z listy, ustalonej przez Prezydenta Miasta na podstawie spisów, przedłożonych przez pracownicze związki (stowarzyszenia) zawodowe.
(3)
Komisja Dyscyplinarna może nakładać następujące kary:
1)
upomnienia,
2)
nagany,
3)
nagany obostrzonej grzywną do 100 zł,
4)
pozbawienia prawa awansu na przeciąg 1 roku do lat 3,
5)
odliczenia lat służby, jednak nie więcej jak 3,
6)
obniżenia uposażenia, nie więcej jednak niż o 2 grupy,
7)
przeniesienia w stan spoczynku bez zmniejszenia lub ze zmniejszeniem o 10 - 50% emerytury lub odprawy, jeżeli oskarżony miał do niej prawo,
8)
wydalenia ze służby z utratą wszelkich praw, wynikających ze stosunku służbowego.
(4)
Oskarżenie przed Komisją Dyscyplinarną popierają rzecznicy dyscyplinarni, powoływani przez Prezydenta Miasta spośród pracowników miejskich, o kwalifikacjach sędziowskich. Na wniosek rzecznika dyscyplinarnego Prezydent Miasta może umorzyć sprawę z braku podstaw oskarżenia.
(5)
Oskarżony ma prawo przybrania sobie obrońcy spośród funkcjonariuszów samorządu terytorialnego lub państwowych, bądź też adwokatów.
(6)
W razie pozbawienia praw do emerytury może być przez Magistrat - na wniosek Prezydenta Miasta - przyznane wdowie i sierotom, żonie i dzieciom zaopatrzenie do wysokości normalnej pensji statutem emerytalnym przewidzianej.
(7)
Oskarżony może być zawieszony w urzędowaniu najdalej aż do prawomocnego zakończenia sprawy. Tryb zawieszenia i jego skutki określą osobne przepisy (art. 14 pkt 6).