Rozdział 3 - Praktyka zawodowa - Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie w dziedzinie transportu kolejowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.4.23

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 2002 r.

Rozdział  3

Praktyka zawodowa

§  7.
1.
Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, powinna być odbyta po uzyskaniu dyplomu lub świadectwa ukończenia szkoły albo w czasie zaocznych lub wieczorowych studiów technicznych. Cały okres praktyki zawodowej powinien być zgodny ze specjalnością uprawnień budowlanych.
2.
Jeżeli praktykę zawodową odbywa się w niepełnym wymiarze czasu pracy, okres praktyki zawodowej podlega odpowiedniemu wydłużeniu, wynikającemu z różnicy czasu w stosunku do jego pełnego wymiaru.
3.
Za praktykę zawodową może być również uznana praktyka wykonywana w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia, jeżeli okres jej wykonywania w ramach jednej umowy nie jest krótszy niż 1 miesiąc w odniesieniu do praktyki projektowej i 3 miesiące w odniesieniu do praktyki na budowie. Łączny okres takiej praktyki nie może przekroczyć połowy wymaganego wymiaru czasu praktyki zawodowej.
3a. 4
Do praktyki zawodowej zalicza się także pracę w organach nadzoru budowlanego, związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, stanowiącą nie więcej niż połowę okresu praktyki wymaganej przy uzyskiwaniu uprawnień.
4. 5
Osoba nadzorująca praktykę projektową powinna posiadać uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w danej specjalności. Osoba nadzorująca praktykę na budowie powinna posiadać uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi takiej samej specjalności i co najmniej w takim samym zakresie, jak osoba odbywająca praktykę.
5.
Może być uznana za równoważną praktyka zawodowa odbyta za granicą pod kierunkiem osoby uprawnionej do wykonywania zawodu w danym kraju. Praktyka ta powinna być udokumentowana zaświadczeniem, o którym mowa w § 9.
§  8.
1.
Osoba odbywająca praktykę dokumentuje przebieg praktyki zawodowej w zeszycie formatu A4 z ponumerowanymi stronami, zwanym dalej "książką praktyki zawodowej".
2. 6
Książka praktyki zawodowej powinna być opieczętowana przez organ właściwy w sprawach uprawnień budowlanych. Przed rozpoczęciem dokumentowania przebiegu praktyki zawodowej osoba odbywająca praktykę ma obowiązek złożyć książkę praktyki zawodowej do opieczętowania w miejscu wyznaczonym do przyjmowania wniosków o nadanie uprawnień budowlanych. Organ zwraca opieczętowaną książkę praktyki zawodowej w terminie nie dłuższym niż 7 dni.
3.
W książce praktyki zawodowej należy:
1)
wymienić obiekty budowlane, przy których projektowaniu lub realizacji brała udział osoba odbywająca praktykę zawodową, określając rodzaj, przeznaczenie, lokalizację i konstrukcję obiektu oraz odpowiednio do specjalności uzyskiwanych uprawnień inne charakterystyczne dane techniczne,
2)
określić cotygodniowo charakter czynności pełnionych w czasie odbywania praktyki zawodowej z potwierdzeniem i zaopiniowaniem jakości wykonywanych czynności co najmniej raz na 3 miesiące przez osobę kierującą praktyką.
4.
Po zakończeniu praktyki zawodowej w wymiarze wymaganym do uzyskania uprawnień budowlanych lub przy zmianie jednostki, w której była odbywana praktyka zawodowa, osoba kierująca praktyką wpisuje w książce praktyki zawodowej ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu osoby odbywającej praktykę. Ocenę tę potwierdza kierownik jednostki, w której odbywano tę praktykę.
§  9.
1.
Przepisów § 8 nie stosuje się do praktyki zawodowej odbytej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oraz praktyki zawodowej odbywanej za granicą. Odbycie tych praktyk powinno być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez kierownika jednostki, w której odbywała się praktyka zawodowa, zawierającym:
1)
wyszczególnienie projektów budowlanych, przy których sporządzaniu ubiegający się o uprawnienia budowlane odbywał praktykę zawodową, lub odpowiednio obiektów budowlanych, przy których realizacji odbywał on praktykę zawodową, z podaniem osoby nadzorującej tę praktykę,
2)
stwierdzenie okresów praktyki zawodowej z podaniem dat rozpoczęcia i ukończenia praktyki przy poszczególnych projektach lub odpowiednio przy realizacji poszczególnych obiektów budowlanych, z określeniem charakteru wykonywanych czynności,
3)
ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu, dokonaną przez osobę nadzorującą praktykę.
2. 7
W odniesieniu do praktyki zawodowej, o której mowa w ust. 1, odbytej w jednostkach podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji zaświadczenia potwierdzające odbycie praktyki zawodowej wydaje właściwy organ nadzoru budowlanego, podając w nim okres praktyki oraz ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu.
4 § 7 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.108.952) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2002 r.
5 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 1999 r.
6 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.108.952) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2002 r.
7 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.108.952) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2002 r.