Rozdział 2 - Zakres uprawnień budowlanych - Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie w dziedzinie transportu kolejowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.4.23

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 2002 r.

Rozdział  2

Zakres uprawnień budowlanych

§  4.
1.
Do uzyskania uprawnień budowlanych w danej specjalności jest wymagane, w zależności od zakresu tych uprawnień, posiadanie odpowiedniego lub pokrewnego wykształcenia wyższego albo odpowiedniego wykształcenia średniego, odbycie wymaganej praktyki zawodowej i zdanie egzaminu bądź posiadanie co najmniej wykształcenia zasadniczego zawodowego, dyplomu mistrza i zdanie egzaminów.
2.
Wykaz kierunków i specjalności wykształcenia wyższego odpowiedniego i pokrewnego oraz wykształcenia średniego zawodowego odpowiedniego, dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 2
Wykształcenie, którego kierunek lub specjalność określono w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu uznaniu i zakwalifikowaniu przez wojewodę jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności albo nieodpowiednie.
4.
Zasady uznawania wykształcenia uzyskanego za granicą za równorzędne z wykształceniem technicznym uzyskanym w kraju określają odrębne przepisy.
§  5.
1.
Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń stanowią również podstawę do sprawdzania projektów budowlanych w specjalności objętej tymi uprawnieniami.
2.
Uprawnienia budowlane do wykonywania pracy na stanowisku majstra budowlanego i kierowania w powierzonym zakresie robotami budowlanymi stanowią podstawę do wykonywania tych czynności w zakresie objętym rzemiosłem określonym w dyplomie mistrza,. z wyłączeniem robót budowlanych przy obiektach zabytkowych.
§  6.
1.
Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności linie, węzły i stacje kolejowe stanowią podstawę do:
1)
projektowania:
a)
układów torowych, z wyjątkiem układów torowych w węzłach i stacjach oraz układów torowych wymagających uwzględnienia wpływów eksploatacji górniczej,
b)
remontów linii kolejowych, węzłów i stacji,
c)
budowy i remontów bocznic kolejowych,
d)
budowy i remontów obiektów technologicznie związanych z układem torowym, zaliczanych do specjalności linie, węzły i stacje kolejowe,
2)
kierowania robotami budowlanymi w zakresie:
a)
budowy i remontów linii kolejowych, węzłów i stacji, z wyłączeniem kierowania pomiarami geodezyjnymi,
b)
budowy i remontów bocznic kolejowych,
c)
budowy i remontów obiektów technologicznie związanych z układem torowym, zaliczanych do specjalności linie, węzły i stacje kolejowe.
2.
Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności urządzenia zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym stanowią podstawę do:
1) 3
projektowania dopuszczonych do stosowania systemów i urządzeń sterowania ruchem,
2)
kierowania robotami budowlanymi, o których mowa w pkt 1.
3.
Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności kolejowe sieci elektroenergetyczne stanowią podstawę do:
1)
projektowania adaptacji projektów typowych lub powtarzalnych konstrukcji sieci trakcyjnej, urządzeń elektrotrakcji i elektroenergetyki kolejowej,
2)
kierowania robotami budowlanymi, o których mowa w pkt 1.
2 § 4 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.108.952) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2002 r.

3 § 6 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.153) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 1999 r.