Art. 6. - Rzesza Niemiecka-Polska. Układ dotyczący wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej. Poznań.1923.01.27.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.64.627

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1924 r.
Art.  6.
1.
Strony układ zawierające postarają się o to, aby ustawy oddzielnych związków wałowych i wszelkie obowiązujące dla tychże przepisy zostały zmienione stosownie do warunków zmienionej kompetencji i stosownie do wyżej wymienionych przepisów. Zresztą mają być dla oddzielnych związków wałowych zachowane istniejące prawa i rozporządzenia, o ile na mocy zobopólnego porozumienia nie postanawia się innych zarządzeń.
2.
Strony zawierające układ udzielą również miejscowej administracji celem umożliwienia spełnienia jej zadań, wszelkich możliwych ułatwień, w szczególności zezwolą, o ile to będzie potrzebne dla ochrony wału, na przyciągniecie sił roboczych i materjału bez wszelkich ograniczeń paszportowych i za uwolnieniem od cła i opłat z obszaru drugiego do obszaru własnego Państwa. O dokonanem przetransportowaniu materjału z obszaru jednej ze stron należy obowiązkowo zawiadomić władze celne drugiej strony. Członkom mieszanego Wydziału oraz generalnemu inspektorowi należy każdego czasu zezwolić bez ograniczeń paszportowych i za uwolnieniem od cła i opłat na przekraczanie granicy dla spełniania swych zadań. To samo odnosi się do urzędników i upełnomocnionych oddzielnych związków wałowych, którzy winni się wykazać na zażądanie poświadczeniem swej właściwej władzy.
3.
Strony zawierające układ zezwolą na bezpłatne wybieranie ziemi i darni, potrzebnych dla prac naprawy wału, z terenów położonych pomiędzy wałem a Wisłą, i wiklin na dotychczasowych warunkach. Zezwolą dalej na bezpośrednie komunikowanie się obustronnych władz pomiędzy sobą i z administracją miejscową w sprawach administracji wału. Te same przepisy karne będą zastosowywane wobec osób znajdujących się na własnym terenie, a uszkadzających wały na terenie drugiej strony, jakie są zastosowywane we własnem Państwie. Będzie się też przeciwdziałać wszelkim środkom, któreby powodowały udaremnienie celu ochrony wałów. Obie strony będą również czyniły starania, by oddzielne związki wałowe nie wykorzystywały do nich przynależnego lub im wydzierżawionego terenu w sposób szkodliwy dla odpływu wezbranych wód i dla spławu kry. Spowodują pozatem, żeby oddzielne związki wałowe ze względu na to, że i one mają znaczny interes w łamaniu lodu na Wiśle, brały udział w kosztach stosownie do dotychczasowych zasad.