Art. 3. - Rzesza Niemiecka-Polska. Układ dotyczący wspólnej administracji wału w dolinie Kwidzyńskiej. Poznań.1923.01.27.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.64.627

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1924 r.
Art.  3.
1.
Mieszany wydział składa się z trzech przedstawicieli każdego poszczególnego rządu. Wydział mieszany ma następujące zadania:
a)
przedsiębrania na wiosnę i w jesieni, a w razie potrzeby także po zalewach letnich, oględzin lokalnych wału;

t») badania i aprobowania projektów i kosztorysów dla wszelkich prac, które mają być przedsięwzięte przy wale;

c)
stwierdzania kosztów, które stosownie do art. 5 należy wstawiać do rachunku, obowiązującego jednolitą administrację wału i rozliczenie takowych stosownie do katastru dotychczasowego związku wałowego na oba Państwa;
d)
oceniania ewentualnych wniosków interesowanych związków wałowych w sprawie zmian katastru wałowego. Zmiana katastru wałowego może być uskutecznianą jedynie po porozumieniu obu rządów.
2.
Powyższa przepisy nie odnoszą się do urządzeń odwadniających w dolinie Kwidzyńskiej; koszta za takowe ponoszą poszczególne związki wałowe.
3.
Mieszanemu Wydziałowi przewodniczy w pierwszym roku aż do 31 marca 1924 r. jeden z przedstawicieli niemieckiego rządu, który zostanie przez rząd ten wskazany. W następnych latach gospodarczych przewodniczy na zmianę przedstawiciel rządu polskiego i niemieckiego. Rok gospodarczy Siczy się od 1 kwietnia do 31 marca. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Członkowie pozostający w mniejszości mają prawo w przeciągu tygodnia po rozstrzygnięciu zażądać nowego rozstrzygnięcia. Do rozstrzygnięcia tego należy zawezwać przewodniczącego Sądu Rozjemczego ustanowionego na zasadzie umowy zawartej pomiędzy Niemcami, Polską a Gdańskiem dnia 21 kwietnia 1921 roku; przy powzięciu uchwały głos jego jest rozstrzygającym.