Art. 10. - Rzesza Niemiecka-Polska. Przewóz więźniów między Prusami Wschodniemi i pozostałą częścią Niemiec przez Polskę i obszar Wolnego Miasta Gdańska, podpisana wraz z dwoma załącznikami. Berlin.1933.02.13.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.67.588

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1934 r.
Artykuł  10.
(1)
Urzędnicy straży niemieckiej i więźniowie podlegają prawom i przepisom kraju tranzytowego, dotyczącym porządku i bezpieczeństwa publicznego, jak również mającym charakter przepisów sanitarnych.
(2)
Urzędnicy straży niemieckiej i więźniowie podlegają w kraju tranzytowym jurysdykcji i władzy policyjnej tego kraju.
(3)
Pod względem jednak odpowiedzialności dyscyplinarnej z powodu uchybień służbowych podlegają urzędnicy straży niemieckiej wyłącznie swym przełożonym władzom niemieckim. Osądzenie z powodu popełnienia przez nich w wykonaniu służby przestępstw w kraju tranzytowym pozostawia się, jeżeli oni nie są obywatelami tego kraju, wyłącznie władzom niemieckim na żądanie tych władz. W razie wystąpienia z takiem żądaniem, należy osobę ściganą bezzwłocznie dostarczyć władzy niemieckiej w niem wskazanej. Z żądaniem przekazania osądzenia i dostarczenia osoby ściganej powinna wystąpić właściwa do ścigania karnego władza niemiecka do właściwej do ścigania karnego władzy kraju tranzytowego.
(4)
Urzędnicy straży niemieckiej i więźniowie mogą być w kraju tranzytowym tylko wówczas zatrzymani, gdy popełnili tam w czasie przejazdu zbrodnię lub występek. Natychmiastowe zatrzymanie z powodu popełnienia występków będzie zaniechane, leżeli władze kraju tranzytowego nie mają interesu w natychmiastowem zatrzymaniu.
(5)
W razie zatrzymania więźnia w kraju tranzytowym należy go, po zakończeniu postępowania karnego włącznie z wykonaniem kary, dostarczyć zpowrotem władzom niemieckim bez specjalnych formalności.
(6)
Jeżeli z powodu zatrzymania urzędnika straży niemieckiej, albo z innych przyczyn dalszy przewóz transportu narażony będzie na niebezpieczeństwo, to władze kraju tranzytowego dołożą starań w celu zabezpieczenia, dalszego przewozu do granicznej niemieckiej stacji kolejowej, położonej w kierunku jazdy.