Rozdział 12 - Zapłata za świadczenia. - Rzeczowe świadczenia wojenne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.79.687

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1932 r.

Rozdział  XII.

Zapłata za świadczenia.

Wynagrodzenie za świadczenia, objęte i ściśle określone cennikiem, wypłaca na podstawie cennika organ, upoważniony do wypłaty wynagrodzenia, w gotówce lub w drodze wystawienia asygnaty.

Jeżeli uskuteczniono świadczenie przedmiotu, co do którego cennik przewiduje skalę ceny, albo przedmiotu, nieobjętego cennikiem, a odbioru świadczenia dokonywa organ, upoważniony do wypłacania wynagrodzenia w gotówce lub wydania asygnaty, wówczas wysokość wynagrodzenia określona być może przez tenże organ w granicach cennika, albo na podstawie istniejących w danej chwili i w danej miejscowości cen targowych, ewentualnie z udziałem biegłego.

We wszystkich innych wypadkach określa wysokość wynagrodzenia powiatowa komisja świadczeń wojennych, o ile do określenia tej wysokości nie jest powołana komisja specjalna (art. 83).

W wypadkach, w których w myśl art. 36 i 40 oraz art. 66-68 nastąpiło nałożenie obowiązku świadczeń na przedsiębiorstwa, wymienione w art. 31 lub na przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej albo żeglugi śródlądowej, oraz w wypadkach, w których zarządzono przymusowy zarząd lub przymusową dzierżawę gospodarstw, wymienionych w art. 50, mogą ministrowie, którzy obowiązek nałożyli, zarazem zarządzić, by oznaczenie wynagrodzenia za świadczenia dokonane zostało przez specjalną komisję.

Skład komisji, tryb urzędowania i zakres działania określi rozporządzenie wykonawcze, wydane przez właściwych ministrów w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

W skład powiatowych komisyj świadczeń wojennych, ustanowionych przy władzach administracyjnych I-ej instancji, wchodzą:

1)
kierownik władzy administracyjnej I instancji, względnie jego zastępca lub osoba, mianowana przez wojewodę, jako przewodniczący,
2)
dwaj członkowie, wybrani przez organa samorządu powiatowego,
3)
przedstawiciel władzy skarbowej,
4)
przedstawiciel władzy wojskowej.

W powiatach, w których niema samorządu powiatowego, dwóch członków komisji, o których mowa w p. 2, wybierają naczelnicy gmin na zarządzenie starosty.

Komisja w razie potrzeby może powołać biegłych.

Sposób wybierania i powoływania członków komisyj oraz zakres działania członków i biegłych określi rozporządzenie wykonawcze.

Osoby, które czują się pokrzywdzone orzeczeniem powiatowej komisji świadczeń wojennych lub specjalnej komisji świadczeń wojennych (art. 83), ustalającem wysokość wynagrodzenia, domagać się mogą ustalenia wynagrodzenia w drodze powództwa sądowego.

Wynagrodzenie za pobrane świadczenia powinno nastąpić bezzwłocznie po ustaleniu jego wysokości. W wypadkach niemożności zapłacenia gotówką wydaje się asygnaty płatne w każdej kasie skarbowej, których realizacja przez Skarb Państwa winna być dokonana najdalej do czterech tygodni. W razie niedotrzymania terminu zapłaty z winy władz państwowych należą się stronie ustawowe odsetki zwłoki od ostatniego dnia płatności.