Rozdział 3 - Prawa i obowiązki rzecznika patentowego - Rzecznicy patentowi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.10.46

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1993 r.

Rozdział  3

Prawa i obowiązki rzecznika patentowego

1.
Do zadań rzecznika patentowego należy świadczenie pomocy w sprawach własności przemysłowej, a w szczególności:
1)
opracowywanie zgłoszeń przedmiotów podlegających ochronie i dokonywanie tych zgłoszeń oraz udział w postępowaniu zgłoszeniowym, spornym i odwoławczym,
2)
dokonywanie czynności związanych z zachowaniem praw wyłącznych i przeciwdziałanie ich naruszaniu,
3)
opracowywanie umów z zakresu ochrony własności przemysłowej, a także udział w rokowaniach z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi oraz współpraca przy realizacji tych umów.
2.
Prezes Urzędu Patentowego, w porozumieniu z samorządem, określi szczegółowe zasady przechowywania przez rzecznika patentowego akt sprawy.
1.
Rzecznik patentowy występuje w charakterze pełnomocnika, z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw innym rzecznikom, w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, Komisją Odwoławczą przy Urzędzie Patentowym, sądami powszechnymi i przed innymi organami orzekającymi w sprawach ochrony własności przemysłowej.
2.
Rzecznik patentowy, który wypowiedział pełnomocnictwo, jest obowiązany pełnić swoje obowiązki jeszcze przez dwa miesiące, jeżeli nie nastąpiło wcześniejsze objęcie sprawy przez innego rzecznika patentowego lub zwolnienie przez osobę, która udzieliła pełnomocnictwa.
3.
W razie zawieszenia rzecznika patentowego w wykonywaniu czynności zawodowych lub skreślenia z listy rzeczników patentowych, samorząd rzeczników patentowych ustanawia zastępcę tymczasowego. Samorząd może również ustanowić tymczasowego zastępcę rzecznika patentowego, który czasowo nie może wykonywać zawodu, a nie ustanowił zastępcy.
1.
Rzecznik patentowy przy wykonywaniu czynności zawodowych korzysta z ochrony prawnej przysługującej adwokatowi oraz z wolności słowa i pisma, w granicach określonych przepisami prawa o adwokaturze.
2.
Rzecznik patentowy nie może być związany poleceniem służbowym co do treści wydawanej opinii lub porady.
3.
Rzecznik patentowy jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie informacje, które uzyskał w związku z wykonywaniem czynności zawodowych.

Rzecznik patentowy nie może przyjąć zastępstwa lub udzielić pomocy, jeżeli zastępował stronę przeciwną lub udzielił jej pomocy w tej samej bądź związanej z nią sprawie; nie może również przyjąć zastępstwa lub udzielić pomocy w sprawie, w której brał lub bierze udział z upoważnienia organów administracji rządowej lub samorządowej.