Rozdział 2 - Uprawnienia do wykonywania zawodu rzecznika patentowego - Rzecznicy patentowi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.10.46

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1993 r.

Rozdział  2

Uprawnienia do wykonywania zawodu rzecznika patentowego

1.
Zawód rzecznika patentowego może wykonywać osoba spełniająca wymagania określone ustawą.
2.
Zawodu rzecznika patentowego nie mogą wykonywać pracownicy Urzędu Patentowego.
1.
Prawo do wykonywania zawodu i używania tytułu "rzecznik patentowy" nabywa się po złożeniu ślubowania, z chwilą wpisu na listę rzeczników patentowych.
2.
Listę rzeczników patentowych prowadzi Urząd Patentowy.
3.
Lista rzeczników patentowych jest jawna.
4.
Wpisu na listę rzeczników patentowych dokonuje się na wniosek zainteresowanego.
5.
Prezes Urzędu Patentowego określi sposób prowadzenia listy rzeczników patentowych.

Na listę rzeczników patentowych może być wpisany ten, kto:

1)
posiada obywatelstwo polskie i co najmniej od lat trzech ma stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych,
3)
nie był karany za przestępstwo popełnione z winy umyślnej i dotychczasowym zachowaniem nie budzi zastrzeżeń co do możliwości prawidłowego wykonywania zawodu rzecznika patentowego,
4)
ukończył studia wyższe, a w szczególności techniczne lub prawnicze,
5)
odbył szkolenie i praktykę w zakresie ochrony własności przemysłowej,
6)
zdał egzamin kwalifikacyjny.
1.
Zakres szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz formy i czas trwania praktyki, o których mowa w art. 6 pkt 5, określi Prezes Urzędu Patentowego po zasięgnięciu opinii samorządu.
2.
Prezes Urzędu Patentowego może, w uzasadnionych wypadkach, w całości lub w części zwolnić kandydata na rzecznika patentowego od wymagań wymienionych w art. 6 pkt 5.
1.
Egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego przeprowadza Komisja Egzaminacyjna, powołana przez Prezesa Urzędu Patentowego.
2.
Prezes Urzędu Patentowego w porozumieniu z samorządem określi przedmiot i tryb przeprowadzania egzaminu oraz wysokość opłaty za egzamin.
1.
Rota ślubowania składanego przez rzecznika patentowego ma następujące brzmienie: "Ślubuję uroczyście wykonywać zawód rzecznika patentowego sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, zachowywać tajemnicę zawodową, postępować godnie i uczciwie, kierując się zasadami etyki zawodowej".
2.
Ślubowanie odbiera Prezes Urzędu Patentowego w obecności przedstawiciela samorządu.
1.
Urząd Patentowy wydaje rzecznikowi patentowemu wpisanemu na listę rzeczników patentowych legitymację, która potwierdza prawo do wykonywania zawodu oraz do używania tytułu rzecznika patentowego.
2.
Prezes Urzędu Patentowego określi wzór legitymacji rzecznika patentowego.
1.
Skreślenie z listy rzeczników patentowych następuje w wypadku:
1)
oświadczenia zainteresowanego o zrzeczeniu się prawa do wykonywania zawodu,
2)
utraty obywatelstwa polskiego,
3)
skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub orzeczenia prawomocnym wyrokiem sądowym utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych, utraty praw publicznych albo zakazu wykonywania zawodu rzecznika patentowego,
4)
śmierci rzecznika patentowego.
2.
W wypadku skreślenia z listy rzeczników patentowych ponowny wpis na tę listę następuje po ustaniu przyczyny skreślenia, na podstawie wniosku zainteresowanego, z uwzględnieniem postanowień wymienionych w art. 6 i art. 7, po zasięgnięciu opinii samorządu.
1.
Decyzję o wpisie lub odmowie wpisu na listę rzeczników patentowych i o skreśleniu z tej listy wydaje Prezes Urzędu Patentowego.
2.
O wpisie na listę rzeczników patentowych i skreśleniu z tej listy ogłasza się w organie Urzędu Patentowego "Wiadomości Urzędu Patentowego".