Rozdział 6 - Nadzór nad wykonywaniem rybołówstwa - Rybołówstwo morskie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.34.145

Akt utracił moc
Wersja od: 10 września 1999 r.

Rozdział  6

Nadzór nad wykonywaniem rybołówstwa

 

1.
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów o rybołówstwie morskim sprawują okręgowi inspektorzy, za pośrednictwem inspektorów rybołówstwa morskiego, zwanych dalej "inspektorami".
2.
Inspektorzy, wykonując swoje czynności, współdziałają ze służbami kontroli żywności nadzorowanymi lub podległymi ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa, organami Policji, Straży Granicznej oraz z terenowymi organami administracji morskiej.
3.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zasady współdziałania inspektorów ze służbami i organami, o których mowa w ust. 2, w celu skoordynowania kontroli przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim na polskich obszarach morskich oraz terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem portów morskich, transportu, zakładów przetwórstwa i punktów handlowych.

W czasie wykonywania czynności służbowych inspektor jest uprawniony do:

1)
kontroli dokumentów zezwalających na wykonywanie rybołówstwa morskiego,
2)
sprawdzania, czy rybołówstwo morskie wykonywane jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego i umowami międzynarodowymi,
3)
kontroli sprzętu rybackiego i ryb na pokładzie, w pomieszczeniach przetwórni i ładowniach statku,
4)
zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do połowu,
5)
kontroli magazynów, przetwórni i innych pomieszczeń służących do przechowywania ryb,
6)
żądania wyjaśnień i wykonywania czynności niezbędnych do przeprowadzenia kontroli, a w przypadkach uzasadnionego podejrzenia naruszenia ustawy - do:
a)
zatrzymania dokumentów, o których mowa w pkt 1,
b)
zatrzymania ryb i przedmiotów użytych do ich połowu oraz ich zabezpieczenia,
c)
sprawdzenia pomieszczeń statku, z którego dokonano połowu.

 

1.
Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie naruszenia przepisów ustawy, inspektor może zatrzymać i skontrolować statek o obcej przynależności, znajdujący się w polskich obszarach morskich, i doprowadzić go do wskazanego portu.
2.
O zatrzymaniu i doprowadzeniu statku o obcej przynależności do portu polskiego inspektor zawiadamia niezwłocznie właściwy organ państwa bandery statku.

 

1.
W czasie wykonywania czynności służbowych inspektor obowiązany jest do posiadania i okazywania legitymacji służbowej i do noszenia na widocznym miejscu służbowej odznaki.
2.
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wzór legitymacji i odznaki służbowej inspektorów.
1. 38
Dokonujący połowu żywych zasobów morza w polskich obszarach morskich jest obowiązany, na wezwanie inspektora lub dowódcy jednostki pływającej Straży Granicznej, zatrzymać się i na żądanie umożliwić wykonanie czynności kontrolnych, a w szczególności:
1)
udzielić niezbędnych wyjaśnień,
2)
przedstawić do wglądu żądane dokumenty łącznie z dziennikiem pokładowym,
3)
umożliwić obejrzenie złowionych ryb i sprzętu połowowego, sprzętu używanego do badań oraz pobranych w trakcie badań próbek i dokonanych analiz,
4)
umożliwić dokonanie wpisów do dziennika pokładowego,
5)
umożliwić korzystanie ze środków łączności oraz zapewnić pomoc przy przekazywaniu i otrzymywaniu depesz,
6)
udzielić wszelkiej innej pomocy niezbędnej do prawidłowego przeprowadzenia kontroli,
7)
zapewnić niezbędne zakwaterowanie i wyżywienie w czasie pobytu na statku.
2.
Kierownik statku rybackiego jest obowiązany udzielać inspektorowi pomocy w czasie wykonywania przez niego czynności w zakresie nadzoru nad rybołówstwem, w szczególności przez zabieranie go na statek i dowiezienie z powrotem do portu.

Inspektor może dokonać inspekcji statku rybackiego o polskiej przynależności, poławiającego poza polskimi obszarami morskimi, w celu stwierdzenia, czy przestrzegane są na tym statku przepisy o rybołówstwie morskim, a także postanowienia umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.

34 Art. 37 zmieniony przez art. 7 pkt 12 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.70.778) z dniem 10 września 1999 r.
35 Art. 37a dodany przez art. 7 pkt 13 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.70.778) z dniem 10 września 1999 r.
36 Art. 37b dodany przez art. 7 pkt 13 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.70.778) z dniem 10 września 1999 r.
37 Art. 37c dodany przez art. 7 pkt 13 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.70.778) z dniem 10 września 1999 r.
38 Art. 38 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 14 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.70.778) z dniem 10 września 1999 r.