Art. 2. - Rumunia-Polska. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Warszawa.1994.06.23.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.109.530

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 września 1995 r.
Artykuł  2

Podatki, których dotyczy umowa

1.
Niniejsza umowa dotyczy, bez względu na sposób poboru, podatków od dochodu i od majątku, które pobiera się na rzecz każdego Umawiającego się Państwa, jego jednostek administracyjno-terytorialnych lub władz lokalnych.
2.
Za podatki od dochodu i od majątku uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu, od całego majątku albo od części dochodu lub majątku, włączając podatki od zysku z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego lub nieruchomego, jak również podatki od przyrostu majątku.
3.
Do aktualnie istniejących podatków, których dotyczy umowa, należą w szczególności:
a)
w Polsce:
1)
podatek dochodowy od osób prawnych,
2)
podatek dochodowy od osób fizycznych,

(zwane dalej "podatkami polskimi").

b)
w Rumunii:
1)
podatek od dochodu osiąganego przez osoby fizyczne,
2)
podatek od zysków osób prawnych,
3)
podatek od płac i innych podobnych wynagrodzeń,
4)
podatek dochodowy z działalności rolniczej,
5)
podatek od dywidend,

(zwane dalej "podatkami rumuńskimi").

4.
Niniejsza umowa ma także zastosowanie do wszystkich podatków takiego samego lub podobnego rodzaju, które po podpisaniu niniejszej umowy będą wprowadzone obok istniejących podatków lub w ich miejsce. Właściwe władze Umawiających się Państw będą informowały się wzajemnie w końcu każdego roku o zasadniczych zmianach, jakie zaszły w ich ustawodawstwach podatkowych.