Art. 2. - Rumunia-Polska. Końcowy protokół delimitacyjny. Bukareszt.1935.05.17.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.3.27

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1935 r.
Artykuł  II.

Granica polsko-rumuńska rozpoczyna się od punktu Stoh, kota 1655, będącym równocześnie punktem wyjścia dla granic Rzeczypospolitej Polskiej, Królestwa Rumunii i Republiki Czechosłowackiej a kończy się przy ujściu Zbrucza do Dniestru, w punkcie wspólnym dla granic Rzeczypospolitej Polskiej, Królestwa Rumunii i Związku Socjalistycznych Republik Rad.

Wyznaczenie linii granicznej przeprowadzono według niżej podanych zasad, ustalanych przez Mieszaną Komisję Delimitacyjną Polsko-Rumuńską, stosownie do postanowień zawartych w protokole Nr 5 z posiedzenia plenarnego odbytego "w Bukareszcie dnia 26 stycznia 1928 r., które to zasady zostały przyjęte przez Rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Rumunii wymianą not identycznych z dnia 10 października 1928 r.

A.
"Począwszy od punktu Stoh (1655) Triplex Confinium polsko-rumuńsko-czechosłowackie ku południowi i południowemu wschodowi aż po mały potok Munczelus (Munçelus), granica będzie biegnąć w zasadzie dawną linią katastralną między Galicją i Węgrami sprzed wojny. Linia graniczna zostanie wytyczona wzdłuż linii grzbietów górskich, najbardziej zbliżonej do wyżej wymienionej linii katastralnej."
B.
"Wzdłuż Munczelusu (Munçelus), Perkałabu (Percalab) i Czeremoszu Białego (Ceremusul Alb) aż do Kut - Wyżnicy (Vijnita), granica będzie biegnąć linią środkową głównej odnogi biegu wody, a to z uwagi na nieuregulowanie tych rzek; z chwilą uregulowania rzeki, granica będzie biegnąć linią środkową kanału sztucznego."
C.
"Od Kut - Wyżnicy (Vijnita) do Prutu i -wzdłuż Prutu, granica będzie biegnąć linią środkową kanału sztucznego."

Między Kurtami - Wyżnicą (Vijnita) i Prułem wprowadzono ze względów technicznych drobne odchyłki.

D.
"Od Prutu do Dniestiru granica będzie biegnąć dawniejszą linią administracyjną między Galicją i Bukowiną; jednakże, interesy lokalne mieszkańców zostaną uwzględnione i granica zostanie wytyczona stosownie do szczegółowych postanowień zawartych w protokole z wyżej podanego posiedzenia plenarnego."

Między wsią rumuńską Oraseni i wsią polską Kułaczyn, w miejscach gdzie linia katastralna schodzi się z ogrodzeniami własności mieszkańców, granica jest w ten sposób wyznaczona, aby mieszkańcy obu Państw mogli swobodnie poruszać się po terytorium swego własnego kraju.

Między wsią Stecowa i wsią Siscauti, między słupami Nr 126/1 i Nr 126/4, linia graniczna biegnie wschodnią krawędzią drogi uwidocznionej na odnośnym plamie.

Między rumuńską wsią Borauti i polską wsią Seratince, między słupami Nr 135 i Nr 135/4 oraz między kopcem Nr K 356 i słupem Nr 137/1, granica biegnie linią znajdującą się na wschód od linii kolejowej Horodenka -Stefaneşti.

E.
"Wzdłuż Dniestru, na odcinkach uregulowanych, granica będzie biegnąć linią środkową kanału tej rzeki; w partiach zaś nie uregulowanych, linia graniczna wyznaczona zostanie na podstawie wniosków, które zostaną przedłożone przez rzeczoznawców."

W partiach nie uregulowanych, granica biegnie linią środkową głównej odnogi przy zwyczajnym stanie wód.

W partiach, w których budowle regulacyjne znajdują się po obu stronach rzeki, granica biegnie linią środkową kanału utworzonego przez te budowle.

W partiach rzeki częściowo uregulowanych, gdzie budowle regulacyjne znajdują się tylko po jednej stronie rzeki, granica biegnie linią znajdującą się pośrodku szerokości kanału przy zwyczajnym stanie wód (trwającym średnio 210 dni).

Szerokości kanału są następujące:

powyżej km 84.93 92 m

od km 84.93 do km 38.12 94 m

od km 38.12 do km 0.0 100 m

Granice Państwa są niezmienne.

Rządy obu Państw porozumieją się co do przeprowadzenia prac nad uregulowaniem granicznych biegów wód; z chwilą wykonania tych prac, granicę tworzyć będzie linia środkowa uregulowanych tych biegów wód.

Prace regulacyjne granicznych biegów wód nastąpią obowiązkowo, przede wszystkim na odcinku Kuty - Wyżnica (Vijnita) do Prutu i wzdłuż Prutu a to z chwilą, gdy będzie .to tylko możliwe i stosownie do postanowień zawartych w Notach identycznych wymienionych między obu Rządami w Warszawie, dnia 10 października 1928 r.