§ 15. - Ruch samochodowy, motocyklowy i rowerowy przez granicę celną Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.69.404

Akt utracił moc
Wersja od: 23 maja 1931 r.
§  15. 10
Ustala się następujący sposób postępowania przy odprawie samochodów i motocykli, wprowadzonych do kraju na zasadzie przepustek granicznych:

Odcinki parzyste (volet d'entrée), począwszy od numeru 2, służą do kontroli wjazdu do kraju samochodu lub motocyklu, odcinki zaś nieparzyste (volet de sortie) począwszy od numeru 3, służą do kontroli występu za granicę.

Przy wjazdowej odprawie wejściowy urząd celny sprawdza, czy wprowadzony samochód lub motocykl odpowiada datom, zawartym na okładce książeczki z przepustkami i w odcinku, który ma być wypełniony, poczem wypełnia parzysty odcinek (volet d'entrée) w następujący sposób:

w wierszu oznaczonym liczbą 2 wpisuje pozycję rejestru, w wierszu 4 termin ważności przepustki, w wierszu 18 - nazwę kraju, z którego samochód względnie motocykl przybył, w wierszu 19 - datę przybycia, w 20 - nazwę urzędu wejściowego, w 21 - winna być wyciśnięta pieczęć urzędu celnego i umieszczony podpis urzędnika dokonywującego odprawy celnej.

Odnośny grzbiet odcinka wypełnia urząd celny w sposób analogiczny, a mianowicie: w wierszu 1 urząd oznacza kraj, z którego samochód wzgl. motocykl przybył, w wierszu 2 nazwę urzędu wejściowego, w wierszu 6 datę przybycia, w wierszu 7 oznacza pozycję rejestru, wyciska pieczęć; tutaj również winien być umieszczony podpis urzędnika.

Odcinek parzysty urząd celny wejściowy zatrzymuje do kontroli występu samochodu lub motocyklu zagranicę we właściwym terminie.

W następnym odcinku (nieparzystym) w wierszu 3 wpisuje urząd wejściowy nazwę swego urzędu i pozycję rejestru, a w wierszu piątym termin ważności odcinka, poczem książeczkę zwraca stronie.

Przy występie samochodu lub motocyklu zagranicę urząd celny wyjściowy, po sprawdzeniu dat zawartych na okładce książeczki i odcinku przepustki, wypełnia odcinek nieparzysty (volet de sortie) w następujący sposób:

w wierszu 2 wpisuje pozycję swego rejestru, w wierszu 20 - datę występu, w wierszu 21 - nazwę swego urzędu, w wierszu zaś 22 - umieszcza się pieczęć urzędu celnego i podpis urzędnika.

Na odnośnym grzbiecie nieparzystego odcinka wypisuje się w wierszu 1 wyrazy "Obszar celny Rzeczypospolitej Polskiej", w wierszu 2 - nazwę urzędu wyjściowego, w wierszu 6 - datę występu, w wierszu 7 - pozycję rejestru oraz umieszcza się pieczęć urzędu i podpis urzędnika celnego.

Wypełniony odcinek nieparzysty winien urząd celny wyjściowy zatrzymać i niezwłocznie odesłać urzędowi celnemu wejściowemu, wskazanemu w wierszu 3 tego odcinka, książeczkę zaś zwrócić stronie.

W ten sposób postępuje się w terminie ważności książeczki przy każdorazowym przyjeździe i występie samochodu lub motocyklu aż do wyczerpania przepustek.

Wiersze przepustek niewymienione w niniejszym paragrafie wypełnia strona.

Samochody i motocykle wprowadzone za przepustkami wpisuje się do rejestru każdorazowo przy wjeździe i wyjeździe, przyczem notuje się datę wjazdu, datę ostatecznego występu, numer książeczki, numer przepustki oraz nazwę klubu, który wydał książeczkę.

W razie ustalenia przy wywozie braku jakichkolwiek przedmiotów, wymienionych w odcinku wjazdowym, należy sporządzić protokół w sposób wskazany w § 12 i odnotować brak przedmiotów na grzbiecie nieparzystego odcinka.

Notując w książeczkach z przepustkami i tryptykach daty wjazdu i występu środków lokomocji, urzędy celne winny oznaczać w sposób wyraźny dni cyframi arabskiemi, a miesiące cyframi rzymskiemi.

10 § 15 zmieniony przez § 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1929 r. (Dz.U.29.30.290) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 1929 r.