Art. 19. - Rozporządzenie tymczasowe w przedmiocie walki z zarazą płucną u bydła rogatego na obszarze Województw: Białostockiego, Kieleckiego, Łódzkiego, Lubelskiego i Warszawskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.49.302

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1922 r.
Art.  19. 1

W ściślejszym rejonie zagrożonym zarazą płucną obowiązywać będą prócz przepisów sanitarno-weterynaryjnych wymienionych w artykułach od 1 do 14 niniejszego rozporządzenia również przepisy następujące:

a)
Wszystkie sztuki bydła rogatego w ściślejszym rejonie zagrożonym zarazą płucną mają być zbadane przez właściwych państwowych lekarzy weterynaryjnych starostwa.

W wyjątkowych wypadkach (w razie choroby, lub innych ważnych zajęć urzędowych lekarza weterynaryjnego) mogą starostowie powierzać te badania sanitarjuszom weterynaryjnym, lecz o konieczności takiego zarządzenia winni są pisemnie donieść właściwemu urzędowi wojewódzkiemu z należytem uzasadnieniem.

b)
W razie rozszerzenia się zarazy płucnej na większą ilość miejscowości danego powiatu, lub w razie pojawienia się tej zarazy w blizkiem sąsiedztwie miejscowości, w której odbywają się jarmarki i targi na bydło, właściwy starosta zarządzi zamknięcie targów i jarmarków na bydło rogate i zawiadomi o tem natychmiast właściwy urząd wojewódzki.

Aż do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy zamknięcia targu (jarmarku) przez urząd wojewódzki zarządzenie starosty pozostaje w mocy.

Po ustaniu potrzeby zamknięcia targu (jarmarku) na bydło, starosta odwoła wydany zakaz i również doniesie o tem niezwłocznie urzędowi wojewódzkiemu.

O zamknięciu targu (jarmarku) na bydło i o ponownem otwarciu go należy zawsze wydać odpowiednie ogłoszenie w sposób używany w danym powiecie, a nadto zawiadomić o tem sąsiednie starostwa.

c)
Wyprowadzanie bydła rogatego ze ściślejszego rejonu zagrożonego zarazą płucną do obszerniejszego rejonu dozwolone jest tylko wtedy, jeżeli na świadectwie pochodzenia (paszporcie) umieszczona będzie adnotacja lekarza weterynaryjnego, że miejscowość, z której zwierzę pochodzi, wolna jest od zarazy płucne- i że bydło przed wyprowadzeniem było poddane oględzinom wejterynaryjnym.

Koszty oględzin weterynaryjnych ponosi właściciel zwierzęcia.

Nadto bydle takie, o ile nie zostaje zaraz oddane na rzeź, musi być w nowem miejscu postoju w obszerniejszym rejonie zagrożonym trzymane przez 180 dni w odosobnieniu i obserwacji.

Miejscowość, do której zwierzę ma być przeprowadzone winna być wymieniona w świadectwie pochodzenia (paszporcie).

Stwierdzający stan zdrowia bydlęcia lekarz weterynaryjny winien za pośrednictwem właściwego starosty zawiadomić o fakcie zamierzonego przeprowadzenia zwierzęcia starostwo tego powiatu, do którego zwierzę ma być przeprowadzone.

d)
Wyprowadzanie bydła rogatego ze ściślejszego rejonu zagrożonego zarazą płucną do rejonu zapowietrzonego dozwolone jest tylko wtedy, jeżeli bydle przeznaczone jest wprost do rzeźni i zostanie tam odstawione pod konwojem na koszt właściciela.

Sztuki użytkowe i przeznaczone na chów można wyjątkowo wyprowadzać ze ściślejszego rejonu zagrożonego zarazą płucną do rejonu zapowietrzonego tylko w razie koniecznej potrzeby za specjalnem pozwoleniem Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych i pod warunkiem, które ono stosownie do okoliczności w danej chwili przepisze.

Podania o uzyskanie rzeczonego zezwolenia winny być wnoszone przez zainteresowanych do właściwego starosty, który prześle je z opinją lekarza weterynaryjnego w trybie instancyjnym do Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Postanowienia odnoszące się do rejonu zapowietrzonego zarazą płucną.

1 Art. 19 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1922 r. (Dz.U.22.15.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 marca 1922 r.