§ 4. - Rozporządzanie prawem do informacji geologicznej za wynagrodzeniem oraz udostępnianie informacji geologicznej wykorzystywanej nieodpłatnie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.116.982

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2010 r.
§  4.
1.
Oszacowanie wartości informacji geologicznej udostępnianej za wynagrodzeniem, wymagające posiadania odpowiednich kwalifikacji do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi, w zależności od rodzaju, formy i celu wykorzystywania informacji geologicznej, jest dokonywane następującymi metodami:
1)
obliczenie kosztu pozyskania informacji geologicznej, wyrażonego w nominalnych cenach z roku jej pozyskania i zrewaloryzowanego do poziomu cen z roku poprzedzającego rok wykonania oszacowania;
2)
obliczenie kosztu pozyskania informacji geologicznej, zgodnie z zakresem i technologią prac geologicznych, które posłużyły do jej pozyskania, wyrażonego w cenach stosowanych dla tego typu prac w roku wykonywania oszacowania;
3)
obliczenie kosztu pozyskania informacji geologicznej, przy użyciu aktualnie stosowanych technologii prac geologicznych oraz z uwzględnieniem wymagań, jakim powinny odpowiadać dokumentacje geologiczne, wyrażonego w cenach stosowanych dla tego typu prac w roku wykonywania oszacowania;
4)
obliczenie zryczałtowanej wartości informacji geologicznej.
2.
Do kosztów pozyskania informacji geologicznej wlicza się nakłady poniesione na:
1)
projektowanie prac geologicznych;
2)
wykonywanie prac geologicznych;
3)
przedstawienie wyników prac geologicznych.
3.
Rewaloryzacji kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, dokonuje się z zastosowaniem średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
4.
Przy szacowaniu wartości informacji geologicznej metodami określonymi w ust. 1 pkt 1 i 2 przedstawia się omówienie historii badań i eksploatacji złoża oraz wykaz materiałów archiwalnych wykorzystanych do wykonania oszacowania. W przypadku gdy informacja geologiczna jest zawarta w więcej niż jednym dokumencie geologicznym, oszacowania jej wartości dokonuje się osobno dla każdego dokumentu geologicznego.
5.
Przy szacowaniu wartości informacji geologicznej metodą określoną w ust. 1 pkt 3 przedstawia się uzasadnienie rodzaju i liczby projektowanych prac geologicznych oraz wskazuje ich lokalizację na załączniku graficznym. W przypadku gdy informacja geologiczna dotyczy złoża kopaliny, uwzględnia się stan zagospodarowania tego złoża.
6.
Przy szacowaniu wartości oznaczonej części informacji geologicznej określa się sposób dokonania takiego oznaczenia oraz przedstawia dokumenty umożliwiające jego weryfikację.