Art. 21. - Rozciągnięcie mocy obowiązującej przepisów o niektórych daninach publicznych oraz o monopolach państwowych na ziemie odzyskane.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.26.171

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 marca 1939 r.
Art.  21.
(1)
Jeżeli poszczególne osoby przed wejściem w życie ustawy niniejszej uzyskały na mocy przepisów, które ustawa niniejsza uchyla, czasowe ulgi (zwolnienie lub obniżenie) w zakresie szczególnego podatku zarobkowego, ulgi te trwają do końca okresu, na który zostały uzyskane, z tą zmianą, że stosuje się je w zakresie podatku dochodowego przez odpowiednie zmniejszenie podstawy wymiaru.
(2)
Jeżeli poszczególne budynki, znajdujące się na obszarze ziem odzyskanych, włączonych do województw krakowskiego i lwowskiego, uzyskały na mocy przepisów, które ustawa niniejsza uchyla, czasowe ulgi w zakresie podatku budynkowego, ulgi te trwają w zakresie podatku od nieruchomości - do końca okresu, na który zostały uzyskane.
(3)
Do domów na obszarze ziem odzyskanych, co do których rozpoczęcie budowy lub dobudowy w rozumieniu art. 43 ust. (2) ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o ulgach inwestycyjnych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 224) nastąpiło:
1)
przed dniem 1 października 1938 r. - stosuje się z uwzględnieniem ust. (1) i (2) ulgi przewidziane w przepisach, które ustawa niniejsza uchyla;
2)
w czasie od dnia 1 października 1938 r. do końca 1938 r. stosuje się ulgi, przewidziane w ustawie z dnia 24 marca 1933 r. o ulgach dla nowowznoszonych budowli (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 173).
(4)
Art. 30 ust. (2) pkt 3) i 4) oraz ust. (3) i (4) powołanej ustawy o ulgach inwestycyjnych stosuje się na obszarze ziem odzyskanych do pism sporządzonych po wejściu w życie ustawy niniejszej, bez względu na to, kiedy budowa została rozpoczęta. Jeśliby jednak co do takiego pisma nie istniały warunki zwolnienia od opłaty stemplowej, w myśl powołanego art. 30, istniały zaś warunki zwolnienia od należytości przenośnej, w myśl jednej z ustaw czesko-słowackich o ruchu budowlanym (z których ostatnią jest ustawa z dnia 26 marca 1936 r. Zb. ust. 1 rozp. p. cz. Nr 65), to pismo takie jest wolne od opłaty stemplowej.