Art. 2. - Rosja-Polska. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Moskwa.1992.05.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.125.569

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 września 2008 r.
Artykuł  2

Podatki, których dotyczy umowa

1. 
Niniejsza umowa dotyczy, bez względu na sposób poboru, podatków od dochodu i od majątku lub części ogólnego dochodu albo ogólnego majątku, które pobiera się na rzecz każdego Umawiającego się Państwa.
2. 
Za podatki od dochodu i od majątku uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu, od całego majątku albo od części dochodu lub majątku, włączając podatki od zysku z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego lub nieruchomego, podatki od ogólnych kwot wynagrodzeń wypłaconych przez przedsiębiorstwa, jak również podatki od przyrostu majątku.
3. 
Do aktualnie istniejących podatków, których dotyczy umowa, należą:
a)
w Polsce:
1)
podatek dochodowy od osób prawnych,
2)
podatek dochodowy od osób fizycznych,
3)
podatek rolny,

zwany dalej "podatkami polskimi";

b)
w Federacji Rosyjskiej:
1)
podatki od zysków i dochodów przewidziane w ustawach Federacji Rosyjskiej - "O podatku od zysku przedsiębiorstw i organizacji", "O opodatkowaniu dochodu banków", "O podatku dochodowym od działalności ubezpieczeniowej" i "O podatku dochodowym od osób fizycznych",
2)
podatki od majątku przewidziane w ustawach Federacji Rosyjskiej - "O podatku od majątku przedsiębiorstw" i "O podatku od majątku osób fizycznych",

zwane dalej "podatkami rosyjskimi".

4. 
Niniejsza umowa będzie miała także zastosowanie do wszystkich podatków takiego samego lub podobnego rodzaju, o których mowa w ustępie 1, które po podpisaniu niniejszej umowy będą wprowadzone obok istniejących podatków lub w ich miejsce, w tym podatki podobne do istniejących w jednym Umawiającym się Państwie, lecz nie stosowane w drugim Umawiającym się Państwie, a które mogą być następnie wprowadzone w tym drugim Państwie. Właściwe władze Umawiających się Państw będą informowały się wzajemnie o zasadniczych zmianach, jakie zaszły w ich ustawodawstwach podatkowych.