§ 5. - Rodzaje stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, szczegółowe warunki i tryb nadawania uprawnień dla osób, które mogą być zatrudnione na tych stanowiskach, oraz szczegółowe warunki i tryb nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.145.1217

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 2003 r.
§  5. 
1. 
Zakresy szkoleń dla osób, które ubiegają się o uprawnienia umożliwiające zatrudnienie na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Zakresy szkoleń dla osób, które ubiegają się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Przed rozpoczęciem szkolenia jednostka, która je przeprowadza, opracowuje szczegółowy program szkolenia w oparciu o zakresy szkoleń, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. 
Program szkolenia zatwierdza Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zwany dalej "Prezesem Agencji".
5. 
Szkolenie przeprowadza się w formie wykładów, ćwiczeń obliczeniowych, ćwiczeń laboratoryjnych lub szkolenia na stanowisku pracy, w zależności od zakresu szkolenia.
6. 
Osobie, która odbyła szkolenie, kierownik jednostki przeprowadzającej szkolenie wydaje na jej wniosek dokument potwierdzający odbycie szkolenia.
7. 
Szkolenie kończy się egzaminem przed właściwą komisją egzaminacyjną, o której mowa w § 6.
8. 
Do egzaminu, będącego warunkiem uzyskania uprawnienia, o którym mowa w § 2, mogą przystąpić osoby, które nie odbyły wymaganego szkolenia, jeżeli przez ostatnie 12 miesięcy przed terminem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione na stanowisku mającym istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej i ubiegają się o uprawnienie do zatrudnienia na tym samym stanowisku.
9. 
Do egzaminu, będącego warunkiem uzyskania uprawnienia, o którym mowa w § 3, mogą przystąpić osoby, które nie odbyły wymaganego szkolenia, jeżeli:
1)
w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu posiadały ważne uprawnienie inspektora ochrony radiologicznej lub
2)
ukończyły studia wyższe na kierunkach zawierających w programach studiów zagadnienia z zakresu dozymetrii i ochrony radiologicznej, wraz z zajęciami praktycznymi w warunkach narażenia, w minimalnym wymiarze 30 godzin wykładów i 30 godzin ćwiczeń, poprzedzonych wykładem i ćwiczeniami z fizyki, łącznie z fizyką współczesną, lub
3)
posiadają wykształcenie wyższe i co najmniej 3-letni staż pracy w warunkach narażenia.
10. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 8 i 9, wniosek o dopuszczenie do egzaminu składa się do Prezesa Agencji. Prezes Agencji informuje osobę, która złożyła wniosek, o dopuszczeniu do egzaminu bez odbycia wymaganego szkolenia oraz o terminie i miejscu egzaminu albo o niedopuszczeniu do egzaminu, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
11. 
Przed rozpoczęciem szkolenia:
1)
osoba, która ubiega się o uprawnienie inspektora ochrony radiologicznej, przedstawia kierownikowi jednostki przeprowadzającej szkolenie orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w warunkach narażenia;
2)
osoba, która ubiega się o uprawnienie umożliwiające zatrudnienie na stanowisku mającym istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, przedstawia kierownikowi jednostki prowadzącej szkolenie orzeczenie lekarskie, o którym mowa w § 2 ust. 3.