Rodzaje i zakres działalności związanej z bezpiecznym wykorzystywaniem energii atomowej dofinansowywanej z budżetu państwa oraz szczegółowe zasady i tryb jej dofinansowywania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.131.661

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 1994 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1994 r.
w sprawie rodzajów i zakresu działalności związanej z bezpiecznym wykorzystywaniem energii atomowej dofinansowywanej z budżetu państwa oraz szczegółowych zasad i trybu jej dofinansowywania.

Na podstawie art. 13a ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1991 r. Nr 8, poz. 28 i z 1994 r. Nr 90, poz. 418) zarządza się, co następuje:
1.
Dotacja z budżetu państwa może być przeznaczona na dofinansowanie następujących rodzajów działalności:
1)
eksploatacja i likwidacja badawczych reaktorów jądrowych,
2)
eksploatacja urządzeń radiacyjnych w jednostkach naukowych i badawczo-rozwojowych, wykorzystywanych na potrzeby służby zdrowia,
3)
unieszkodliwianie i składowanie odpadów promieniotwórczych, w tym wypalonego paliwa z reaktorów badawczych,
4)
działanie służb ochrony radiologicznej, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony fizycznej zapewniających bezpieczeństwo ośrodka jądrowego w Świerku k. Otwocka,
5)
wykonywanie ocen oddziaływania obiektów jądrowych i radiacyjnych na środowisko i zdrowie ludzi oraz badań i analiz niezbędnych do sporządzenia tych ocen, a także prace kontrolno-rozpoznawcze, będące następstwem nieprawidłowości zgłaszanych przez służby graniczne i ratownicze,
6)
działanie krajowej służby awaryjnej, w tym punktu kontaktowego w międzynarodowym systemie powiadamiania o awariach jądrowych, mającej na celu likwidację skutków wydarzeń radiacyjnych w eksploatacji obiektów jądrowych i w zakładach stosujących źródła promieniowania jonizującego,
7)
organizowanie i wykonywanie pomiarów mocy dawki promieniowania jonizującego i skażeń promieniotwórczych kraju (w tym w zakładach stosujących źródła promieniowania jonizującego) oraz wzorcowanie przyrządów dozymetrycznych,
8)
tworzenie i wykorzystywanie modeli obliczeniowych do oceny sytuacji radiacyjnych niezbędnych do podjęcia odpowiednich działań interwencyjnych w kraju na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń,
9)
inwestycje służące realizacji działalności, o której mowa w pkt 1-8.
2.
Dotacja z budżetu państwa jest przeznaczona na dofinansowanie działalności, o której mowa w ust. 1, wykonywanej na zlecenie Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju w warunkach normalnych i w sytuacjach awaryjnych.
3.
Dotacja nie może być przyznana na realizację tej części zadania, która jest finansowana ze środków na naukę, ustalanych w budżecie państwa zgodnie z odrębnymi przepisami.
1.
Realizacja zadań wchodzących w zakres poszczególnych rodzajów działalności, o których mowa w § 1 ust. 1, następuje na podstawie umów zawieranych przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z wykonawcą zadania.
2.
Dotacji udziela Prezes Państwowej Agencji Atomistyki w granicach kwot przewidzianych na ten cel w ustawie budżetowej.
3.
Wykonawca zadania przedstawia szczegółowy plan kosztów i dochodów związanych z realizacją zadania. Plany te są weryfikowane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
4.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć poniesionych kosztów, pomniejszonych o dochody uzyskane w związku z realizacją zadania.
5.
Dotacje przekazywane są wykonawcy zadania stosownie do przebiegu realizacji zadania, w terminach i kwotach wynikających z zawartych umów.
6.
Wykonawca zadania składa Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki kwartalne sprawozdania z przebiegu realizacji zadania, w których wykazuje stan realizacji zadania, kwotę dotacji należnej i otrzymanej oraz kwotę nadpłaconą lub brakującą. Sprawozdania składa się w terminie do 14 dnia po upływie kwartału, którego dotyczy sprawozdanie.
1.
Dotacja nie wykorzystana lub wykorzystana niezgodnie z umową podlega zwrotowi, wraz z określonymi w umowie odsetkami, w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia tego faktu.
2.
Zwrotu dotacji, o których mowa w ust. 1, należy dokonywać na rachunek bieżący Państwowej Agencji Atomistyki:
1)
subkonto wydatków - jeżeli zwrot nastąpił w roku, w którym dotacja została udzielona,
2)
subkonto dochodów - jeżeli zwrot nastąpił po roku, w którym dotacja została udzielona.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.