Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Rodzaje i zakres dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej oraz sposób jej przetwarzania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.222.1765

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2009 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Dokumentacja medyczna w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej, zwana dalej "dokumentacją", dzieli się na:
1)
dokumentację indywidualną - odnoszącą się do poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez Ministra Obrony Narodowej, zwanego dalej "zakładem";
2)
dokumentację zbiorczą - odnoszącą się do ogółu pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych pacjentów.
2.
Dokumentacja jest prowadzona w postaci pisemnej lub elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.1)).
§  2.
1.
Dokumentacja indywidualna dzieli się na dokumentację indywidualną wewnętrzną, przeznaczoną na potrzeby zakładu, oraz dokumentację indywidualną zewnętrzną, przeznaczoną na potrzeby pacjenta korzystającego ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w zakładzie.
2.
Dokumentacją indywidualną wewnętrzną są w szczególności: historia zdrowia i choroby oraz historia choroby.
3.
Dokumentacją indywidualną zewnętrzną są w szczególności: skierowania do szpitala, innego zakładu lub innej osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych poza zakładem, a także inne skierowania na badania diagnostyczne i konsultacje, zaświadczenia, orzeczenia, opinie lekarskie, książka zdrowia żołnierza, karta przebiegu ciąży oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego.
4.
W dokumentacji indywidualnej wewnętrznej dokonuje się wpisu o wydaniu dokumentacji indywidualnej zewnętrznej lub załącza jej kopie.
§  3.
1.
Dokumentacja indywidualna, jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej, zawiera:
1)
dane identyfikujące zakład:
a)
nazwę zakładu i jego siedzibę,
b)
adres zakładu wraz z numerem telefonu,
c)
kod identyfikacyjny zakładu stanowiący I część systemu kodu resortowego;
2)
dane identyfikujące jednostkę organizacyjną zakładu:
a)
nazwę jednostki organizacyjnej zakładu,
b)
adres jednostki organizacyjnej zakładu wraz z numerem telefonu,
c)
kod identyfikacyjny jednostki organizacyjnej zakładu stanowiący V część systemu kodu resortowego;
3)
dane identyfikujące pacjenta:
a)
nazwisko i imię (imiona),
b)
datę urodzenia,
c)
oznaczenie płci,
d)
adres zameldowania, zamieszkania lub pobytu,
e)
numer PESEL - jeżeli został nadany, w przypadku noworodka - numer PESEL matki, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość,
f)
w przypadku gdy pacjentem jest osoba małoletnia, całkowicie ubezwłasnowolniona lub niezdolna do świadomego wyrażenia zgody - nazwisko i imię (imiona) przedstawiciela ustawowego oraz adres jego miejsca zamieszkania;
4)
dane identyfikujące lekarza, pielęgniarkę, położną, udzielających świadczeń zdrowotnych, oraz lekarza kierującego na badania lub leczenie:
a)
nazwisko i imię,
b)
tytuł zawodowy,
c)
uzyskane specjalizacje,
d)
numer prawa wykonywania zawodu,
e)
podpis lekarza, pielęgniarki, położnej;
5)
datę dokonania wpisu;
6)
istotne informacje dotyczące stanu zdrowia i choroby oraz procesu diagnostycznego, leczniczego, pielęgnacyjnego, uzyskane w toku badania lub konsultacji, w szczególności:
a)
opis czynności wykonywanych przez lekarza, pielęgniarkę, położną,
b)
rozpoznanie choroby, problemu zdrowotnego lub urazu,
c)
zalecenia,
d)
informacje o wydanych orzeczeniach lub zaświadczeniach lekarskich;
7)
informacje dotyczące udzielonych świadczeń zdrowotnych oraz inne informacje wynikające z odrębnych przepisów.
2.
Każdy z dokumentów, będący częścią dokumentacji, musi umożliwiać ustalenie tożsamości pacjenta, którego dotyczy, oraz osoby sporządzającej dokument, a także być opatrzony datą jego sporządzenia.
3.
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie tożsamości pacjenta, w dokumentacji dokonuje się oznaczenia "NN", z podaniem przyczyny i okoliczności uniemożliwiających ustalenie tożsamości.
4.
Do prowadzonej dokumentacji wewnętrznej włącza się kopie przedstawionych przez pacjenta dokumentów medycznych lub odnotowuje się zawarte w nich informacje istotne dla procesu diagnostycznego, leczniczego lub pielęgnacyjnego.
5.
Dokument włączony do dokumentacji wewnętrznej nie może być z niej usunięty.
6.
Każdą stronę dokumentacji indywidualnej oznacza się co najmniej imieniem i nazwiskiem pacjenta, z wyłączeniem kart książki zdrowia żołnierza.
§  4.
Dokumentacja zbiorcza, jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej, zawiera numer kolejny wpisu, dane wymienione w § 3 ust. 1 pkt 3, pkt 4 lit. a i pkt 5 oraz, jeżeli to wynika z przeznaczenia dokumentacji, istotne informacje medyczne dotyczące udzielonych świadczeń zdrowotnych.
§  5.
Dokumentację podpisuje pracownik zakładu zgodnie z uprawnieniami zawodowymi i ustalonym w zakładzie zakresem czynności.
§  6.
Przy dokonywaniu wpisów w dokumentacji dotyczących czasu trwania ciąży, poronień, urodzeń żywych i zgonów płodów stosuje się kryteria oceny określone w załączniku do rozporządzenia.
§  7.
1.
Dokumentację należy prowadzić czytelnie.
2.
Kolejne wpisy sporządza się w porządku chronologicznym, zaznaczając koniec każdego wpisu, i opatruje czytelnym podpisem osoby je sporządzającej, z podaniem danych ją identyfikujących.
3.
Wpis dokonany w dokumentacji nie może być z niej usunięty, a jeżeli został dokonany błędnie, należy go skreślić oraz opatrzyć datą skreślenia, krótkim omówieniem skreślenia i podpisem osoby dokonującej skreślenia.
4.
Przez dokonywanie wpisów, o których mowa w ust. 2 i 3, rozumie się również trwałe umocowanie do kolejnych stron książki zdrowia żołnierza informacji medycznych wydrukowanych na oddzielnych kartach, za pomocą urządzeń elektronicznych lub mechanicznych.
5.
Za prawidłowe prowadzenie dokumentacji odpowiada kierujący komórką organizacyjną zakładu.