Rozdział 7 - Umieszczenie wychowanka poza zakładem - Rodzaje i organizacja zakładów poprawczych oraz zasady pobytu w nich nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.58.361

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1997 r.

Rozdział  7

Umieszczenie wychowanka poza zakładem

§  54.
1.
Dyrektor zakładu może umieścić wychowanka na czas określony poza zakładem w trybie art. 90 ustawy.
2.
Wychowanek może być umieszczony na mocy art. 90 ustawy w instytucji państwowej, prywatnej lub u osób, które dają rękojmię właściwego oddziaływania wychowawczego.
3.
Dyrektor zakładu umieszcza we współdziałaniu z sądem rodzinnym wychowanka poza zakładem, po uprzednim opracowaniu programu jego pobytu i zabezpieczeniu opieki nad wychowankiem.
4.
Do decyzji w sprawie umieszczenia wychowanka poza zakładem załącza się uzasadnienie i aktualną opinię psychologiczno-pedagogiczną.
5.
Dyrektor zakładu może wystąpić do sądu rodzinnego, który wykonuje orzeczenie, o przeprowadzenie kontrolnego wywiadu środowiskowego.
6.
W uzasadnionych przypadkach wychowankowi umieszczonemu poza zakładem dyrektor zakładu udziela pomocy materialnej.
7.
Z tytułu nadzoru sprawowanego nad wychowankiem przez podmioty, o których mowa w ust. 2, z wyłączeniem rodziców (opiekunów), podmiotom tym przysługuje, w związku z poniesionymi kosztami, ryczałt miesięczny w wysokości do 150% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w kwartale poprzedzającym, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim w celach waloryzacji emerytur i rent.
§  55.
W uzasadnionych przypadkach wychowanek umieszczony poza zakładem może przebywać w hostelu.
§  56.
1.
Jeżeli wychowanek umieszczony poza zakładem uchyla się od nałożonych na niego obowiązków, dyrektor zakładu może podjąć decyzję o odwołaniu umieszczenia nieletniego poza zakładem.
2.
O odwołaniu umieszczenia nieletniego poza zakładem dyrektor zakładu zawiadamia właściwy sąd rodzinny.