Rozdział 3 - Kierowanie, przyjmowanie i przenoszenie nieletnich do zakładów - Rodzaje i organizacja zakładów poprawczych oraz zasady pobytu w nich nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.58.361

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1997 r.

Rozdział  3

Kierowanie, przyjmowanie i przenoszenie nieletnich do zakładów

§  12.
1.
Nieletniego kieruje się i przenosi do odpowiedniego zakładu poprawczego po zasięgnięciu opinii zespołu specjalistów, zwanego dalej "Zespołem", wyznaczonego przez Ministra. Zespół ten jest komórką w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich, zwanym dalej "Departamentem".
2.
Zespołem, w którego skład wchodzą w szczególności pedagog, psycholog, kieruje dyrektor Departamentu.
§  13.
Niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia o umieszczeniu w zakładzie poprawczym sąd wykonujący orzeczenie występuje z wnioskiem o wystawienie skierowania do zakładu, w którym nieletni ma być umieszczony. W tym celu sąd przesyła:
1)
prawomocne orzeczenie o umieszczeniu w zakładzie poprawczym,
2)
opinię o nieletnim opracowaną w rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym, schronisku dla nieletnich lub innej odpowiedniej placówce specjalistycznej i aktualne informacje umożliwiające skierowanie nieletniego do odpowiedniego zakładu poprawczego.
§  14.
Jeżeli orzeczenie o umieszczeniu w zakładzie nie zawiera wskazania rodzaju zakładu, w którym nieletni ma być umieszczony, rodzaj zakładu ustala Zespół.
§  15.
1.
Podstawą przyjęcia nieletniego do zakładu jest nakaz przyjęcia wystawiony przez sąd albo sędziego rodzinnego.
2.
Do nakazu przyjęcia dołącza się prawomocne orzeczenie sądu i skierowanie do zakładu.
§  16.
Nieletniego przyjmuje do zakładu dyrektor zakładu lub upoważniony przez niego pracownik pedagogiczny i przeprowadza z nim rozmowę, podczas której zapoznaje nieletniego z jego prawami i obowiązkami oraz warunkami pobytu.
§  17.
1.
Po przyjęciu do zakładu nieletniego kieruje się niezwłocznie na badania lekarskie i zabiegi higienicznosanitarne.
2.
Wstępną rozmowę adaptacyjną z wychowankiem przeprowadza psycholog oraz osoby odpowiedzialne za proces jego resocjalizacji.
§  18.
1.
W razie potrzeby przeprowadzenia obserwacji lub zabiegów higienicznosanitarnych wychowanka można umieścić w izbie przejściowej.
2.
W przypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi wychowanka można umieścić w izbie przejściowej.
3.
Pobyt wychowanka w izbie przejściowej powinien być możliwe krótki i nie może trwać dłużej niż 14 dni.
§  19.
1.
Przeniesienie wychowanka do innego zakładu tego samego rodzaju może nastąpić ze względu na brak w danym zakładzie odpowiedniej szkoły, odpowiedniego kierunku szkolenia zawodowego lub ze względów wychowawczych.
2.
Przeniesienie może nastąpić na wniosek sądu wykonującego orzeczenie, dyrektora zakładu, wychowanka lub jego rodziców (opiekunów).
§  20.
Zmiana rodzaju zakładu oraz przeniesienie nieletniego do zakładu o wzmożonym nadzorze wychowawczym następuje na zasadach określonych w art.85 § 2 i 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101 i z 1995 r. Nr 89, poz. 443), zwanej dalej "ustawą".
§  22.
1.
Do wniosku o przeniesienie wychowanka do innego zakładu dyrektor zakładu dołącza aktualną opinię psychologiczno-pedagogiczną.
2.
Zakładowi, do którego wychowanek zostaje przeniesiony, przekazuje się akta osobowe wychowanka, aktualną opinię psychologiczno-pedagogiczną i depozyty.
3.
Do akt osobowych wychowanka załącza się informację o zachowaniu wychowanka w okresie od wydania opinii psychologiczno-pedagogicznej do chwili opuszczenia zakładu.
§  22.
Przed przewiezieniem do innego zakładu wychowanek poddawany jest badaniom lekarskim w celu ustalenia, czy jego stan zdrowia pozwala na przeniesienie.
§  23.
W przypadku niedoprowadzenia nieletniego do zakładu w ciągu 3 miesięcy od daty skierowania, dyrektor zakładu odsyła dokumentację sądowi wykonującemu orzeczenie, a skierowanie - Departamentowi.