Rozdział 10 - Organizacja wychowania i kształcenia w zakładzie - Rodzaje i organizacja zakładów poprawczych oraz zasady pobytu w nich nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.58.361

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1997 r.

Rozdział  10

Organizacja wychowania i kształcenia w zakładzie

§  67.
1.
Praca wychowawcza zakładu powinna zmierzać do ukształtowania u wychowanka właściwych postaw moralnych, prawidłowej hierarchii wartości, poczucia odpowiedzialności za własne czyny, a także rozwijać i kształtować jego wartościowe zainteresowania.
2.
Szczegółową organizację działalności wychowawczej określa statut zakładu.
§  68.
1.
Podstawą organizacji pracy zakładu w roku szkolnym jest arkusz organizacji pracy opracowany przez dyrektora zakładu w terminie do 31 maja każdego roku i zatwierdzony przez Ministra do 15 sierpnia każdego roku.
2.
W arkuszu organizacji pracy uwzględnia się wszystkie formy działalności zakładu.
3.
Organizację nauczania określa statut szkoły funkcjonującej w zakładzie.
§  69.
Zakład może współpracować z fundacjami i organizacjami oraz innymi podmiotami, których celem statutowym jest działalność wychowawcza.
§  70.
Zakład zapewnia wychowankowi poza zakładem praktyczne przygotowanie zawodowe w ramach działalności szkoły lub w innej formie, według odrębnych przepisów.
§  71.
Organizację roku szkolnego i ramowe plany nauczania, według których prowadzone są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, określają odrębne przepisy.
§  72.
W szkole funkcjonującej w zakładzie nie przewiduje się ferii zimowych dla wychowanków.
§  73.
Wychowankowi, który ukończył w zakładzie szkołę, klasę lub szkolenie zawodowe, wydaje się świadectwo szkolne lub zaświadczenie - bez zaznaczenia, że uzyskał je w zakładzie poprawczym.
§  74.
1.
Wychowanek, który ukończył 15 lat i spełnia wymogi określone w art. 191 Kodeksu pracy, może zostać zatrudniony w gospodarstwie pomocniczym zakładu.
2.
Uprawnienia związane z zatrudnieniem, o którym mowa w ust. 1, oraz zasady wynagradzania regulują odrębne przepisy.
§  75.
1.
Przed dopuszczeniem wychowanka do pracy należy upewnić się, czy podjęcie pracy na określonym stanowisku nie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu wychowanka, oraz zapoznać go z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi przy wykonywaniu określonej pracy.
2.
Wychowankowi należy zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
§  76.
Wychowankowi, który uległ wypadkowi lub zachorował na chorobę zawodową przy wykonywaniu pracy, przysługują, zgodnie z odrębnymi przepisami, świadczenia z tytułu tego wypadku lub choroby.
§  77.
1.
Za wykonaną pracę, a także za uzyskane efekty pracy podczas zajęć szkolenia praktycznego, z zastrzeżeniem art. 95f § 2 ustawy, wychowankowie otrzymują wynagrodzenie.
2.
Zasady wynagradzania wychowanków określają odrębne przepisy.