Rozdział 6 - Organizacja pobytu nieletniego w schronisku - Rodzaje i organizacja schronisk dla nieletnich oraz zasady pobytu w nich nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.58.362

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1997 r.

Rozdział  6

Organizacja pobytu nieletniego w schronisku

§  26.
Schronisko jest obowiązane organizować działalność resocjalizacyjną w sposób umożliwiający nieletniemu włączenie się w zajęcia prowadzone w schronisku.
§  27.
1.
Schronisko udziela nieletniemu pomocy w nawiązaniu kontaktów z rodzicami (opiekunami) w celu współdziałania w tworzeniu warunków do prawidłowego przebiegu diagnozowania i resocjalizacji nieletniego, jeżeli nie ma przeszkód o charakterze procesowym.
2.
Dyrektor schroniska może ograniczyć kontakty nieletniego z osobami wywierającymi negatywny wpływ na przebieg procesu resocjalizacji nieletniego.
§  28.
1.
Nieletnim przebywającym w schronisku umożliwia się wykonywanie praktyk religijnych i posiadanie przedmiotów niezbędnych do ich wykonywania oraz korzystanie z posług religijnych udzielanych przez kapelana lub innego kanonicznie uprawnionego przedstawiciela kościoła lub wyznania.
2.
Warunki wykonywania praktyk religijnych oraz korzystania z posług religijnych regulują odrębne przepisy.
§  29.
1.
Nieletniemu w schronisku zapewnia się całodzienne wyżywienie według ustalonych norm i zasad żywieniowych.
2.
Jeżeli stan zdrowia nieletniego tego wymaga, otrzymuje on wyżywienie według zaleceń lekarza.
3.
Sposób i zasady przyrządzania oraz kontroli jakości posiłków określają odrębne przepisy.
§  30.
1.
Nieletni może otrzymywać paczki z żywnością, książkami, ubraniem, obuwiem lub innymi przedmiotami osobistego użytku.
2.
Paczki doręczane są nieletniemu za pokwitowaniem. W uzasadnionych przypadkach ich zawartość może być poddana kontroli.
3.
Przedmioty wartościowe przekazywane są do depozytu nieletniego, a artykuły żywnościowe nie nadające się do spożycia i przedmioty niebezpieczne podlegają zniszczeniu.
4.
Dyrektor schroniska lub upoważniony przez niego pracownik pedagogiczny podejmuje decyzję o przekazaniu do depozytu lub o zniszczeniu przedmiotów wymienionych w ust. 3.
5.
Z przekazania do depozytu lub zniszczenia sporządza się protokół, który dołącza się do akt osobowych nieletniego, informując o tym nieletniego.
§  31.
Nieletni może posiadać własne ubranie, bieliznę, obuwie i inne niezbędne przedmioty.
§  32.
Nieletni może otrzymywać pieniądze od osób, instytucji lub organizacji i dysponować nimi za zgodą wychowawcy.
§  33.
1.
Nieletni otrzymuje na własne wydatki kwoty pieniężne, zwane "kieszonkowym", wypłacane ze środków przeznaczonych na utrzymanie schroniska.
2.
Kwoty przeznaczone na wypłatę kieszonkowego nalicza się miesięcznie na nieletniego w wysokości 6% najniższego wynagrodzenia pracowników, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie art. 774 Kodeksu pracy.
3.
Wysokość kieszonkowego wynosi miesięcznie 2,5% najniższego wynagrodzenia pracowników, określonego w ust. 2.
4.
W przypadkach określonych trudną sytuacją materialną nieletniego, względami osobistymi lub wychowawczymi kieszonkowe może być wyższe niż określone w ust. 3, nie większe jednak niż 10% najniższego wynagrodzenia pracowników, określonego w ust. 2.
5.
Wysokość kieszonkowego ustala indywidualnie dla nieletniego dyrektor schroniska.
6.
W przypadku rażącego naruszenia porządku lub regulaminów schroniska określonych w statucie oraz w przypadku ucieczki nieletniego lub innej nie usprawiedliwionej nieobecności nieletniego, pozbawia się go w całości lub w części prawa do kieszonkowego na okres do 1 miesiąca.
§  34.
O wypadkach poważniejszych zachorowań nieletniego dyrektor schroniska zawiadamia rodziców (opiekunów) nieletniego i organ, do którego dyspozycji nieletni pozostaje.
§  35.
1.
Nieletniej w ciąży, w czasie porodu i po porodzie zapewnia się świadczenia zdrowotne.
2.
O stanie ciąży nieletniej i urodzeniu przez nią dziecka dyrektor schroniska zawiadamia jej rodziców (opiekunów), organ, do którego dyspozycji nieletnia pozostaje, i właściwy sąd opiekuńczy.
3.
Do czasu podjęcia decyzji przez organ, do którego dyspozycji nieletnia pozostaje, i sąd opiekuńczy schronisko udziela nieletniej pomocy w zorganizowaniu opieki nad dzieckiem.
§  36.
1.
W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa lub wychowawczymi dokonuje się przeszukania nieletniego oraz pomieszczeń, w których przebywa. Przeszukanie nieletniego przeprowadza osoba tej samej płci.
2.
Przedmioty wartościowe przekazuje się do depozytu nieletniego, pisma, druki, fotografie i inne przedmioty mające charakter pornograficzny wydaje się rodzicom (opiekunom) nieletniego, a alkohol, środki odurzające i psychotropowe podlegają zniszczeniu.
3.
Decyzję o przekazaniu do depozytu, wydaniu rodzicom (opiekunom) lub zniszczeniu przedmiotów wymienionych w ust. 2 podejmuje dyrektor schroniska lub upoważniony przez niego pracownik pedagogiczny.
4.
Z przeszukania, przekazania do depozytu, wydania rodzicom (opiekunom) lub zniszczenia sporządza się protokół, który dołącza się do akt osobowych nieletniego.
§  37.
Schronisko prowadzi działalność wychowawczą i profilaktyczną w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii i paleniu tytoniu.
§  38.
1.
Korespondencja nieletniego, z wyjątkiem korespondencji z urzędami, podlega kontroli dyrektora schroniska lub osoby przez niego upoważnionej.
2.
Korespondencja nieletniego podlega zatrzymaniu, jeżeli jej treść może mieć ujemny wpływ na przebieg toczącego się postępowania lub zakłócić proces resocjalizacji nieletniego. O zatrzymaniu korespondencji powiadamia się nieletniego, podając powody tej decyzji. Zatrzymaną korespondencję dołącza się do akt osobowych nieletniego.
§  39.
1.
Odwiedzanie nieletniego odbywa się w obecności upoważnionego pracownika pedagogicznego.
2.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor schroniska może przerwać odwiedziny i wystąpić do organu, do którego dyspozycji nieletni pozostaje, o wydanie zakazu dalszego odwiedzania nieletniego.
§  40.
1.
O ucieczce nieletniego ze schroniska, jego powrocie lub doprowadzeniu dyrektor schroniska lub osoba przez niego upoważniona zawiadamia niezwłocznie miejscową jednostkę policji, rodziców (opiekunów) nieletniego i organ, do którego dyspozycji nieletni pozostaje.
2.
O zbiorowej ucieczce nieletnich ze schroniska lub innym nadzwyczajnym wydarzeniu w schronisku zawiadamia się niezwłocznie również prezesa właściwego sądu wojewódzkiego.