Rozdział 3 - Przyjmowanie, przenoszenie, zwalnianie nieletniego - Rodzaje i organizacja schronisk dla nieletnich oraz zasady pobytu w nich nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.58.362

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1997 r.

Rozdział  3

Przyjmowanie, przenoszenie, zwalnianie nieletniego

§  8.
1.
Nieletniego przyjmuje się do schroniska na podstawie:
1)
postanowienia o umieszczeniu nieletniego w schronisku, wydanego przez sąd, sędziego rodzinnego lub prokuratora,
2)
nakazu przyjęcia.
2.
O przyjęciu nieletniego do schroniska powiadamia się niezwłocznie organ kierujący oraz rodziców (opiekunów) nieletniego.
3.
Dyrektor schroniska zgłasza czasowy pobyt nieletniego w schronisku właściwemu organowi prowadzącemu ewidencję ludności.
§  9.
1.
Nieletni przebywa w schronisku w okresie ustalonym w postanowieniu wymienionym w § 8 ust. 1 pkt 1.
2.
Przedłużenie pobytu następuje:
1)
jeżeli sąd rodzinny wydał postanowienie o przedłużeniu pobytu albo
2)
jeżeli sąd rodzinny wydał postanowienie o rozpoznaniu sprawy nieletniego w postępowaniu poprawczym, albo
3)
gdy wniesiony został przeciwko nieletniemu akt oskarżenia do sądu.
3.
Dyrektor schroniska otrzymuje odpis dokumentu, o którym mowa w ust. 2, najpóźniej w przeddzień upływu terminu umieszczenia nieletniego w schronisku.
4.
Dyrektor schroniska jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia prezesa właściwego sądu wojewódzkiego o braku dokumentu o przedłużeniu pobytu lub postanowienia o zwolnieniu nieletniego ze schroniska.
§  10.
Nieletniego przyjmuje do schroniska dyrektor schroniska lub upoważniony przez niego pracownik pedagogiczny i przeprowadza z nim rozmowę, podczas której zapoznaje nieletniego z prawami i obowiązkami oraz warunkami pobytu.
§  11.
1.
Po przyjęciu do schroniska nieletniego kieruje się na badania lekarskie i zabiegi higienicznosanitarne.
2.
Wstępną rozmowę z nieletnim przeprowadzają pracownicy odpowiedzialni za opracowanie diagnozy nieletniego oraz za jego resocjalizację.
§  12.
1.
W razie potrzeby przeprowadzenia obserwacji, zabiegów higienicznosanitarnych lub ze względów adaptacyjnych nieletniego można umieścić w izbie przejściowej.
2.
Pobyt nieletniego w izbie przejściowej powinien być możliwie krótki i nie może trwać dłużej niż 14 dni.
§  13.
1.
W przypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi dyrektor schroniska może wystąpić do organu, do którego dyspozycji nieletni pozostaje, o przeniesienie nieletniego do innego schroniska.
2.
Wniosek dyrektora schroniska powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie.
3.
Przeniesienie nieletniego do innego schroniska następuje po wystawieniu przez organ, do którego dyspozycji nieletni pozostaje, nakazu zwolnienia ze schroniska, w którym nieletni przebywa, i nakazu przyjęcia do innego schroniska.
§  14.
1.
Zwolnienie nieletniego ze schroniska następuje na podstawie postanowienia i nakazu zwolnienia wydanego przez sąd, sędziego rodzinnego lub prokuratora.
2.
W przypadku zwolnienia nieletniego ze schroniska w celu umieszczenia go w zakładzie poprawczym, dyrektor schroniska obowiązany jest do równoczesnego przekazania aktualnej opinii psychologiczno-pedagogicznej i całej dokumentacji o nieletnim zgromadzonej przez schronisko.
3.
Do dokumentacji załącza się informacje o zachowaniu nieletniego w okresie od wydania opinii psychologiczno-pedagogicznej do chwili opuszczenia schroniska.
§  15.
1.
O terminie zwolnienia nieletniego ze schroniska zawiadamia się jego rodziców (opiekunów).
2.
Jeżeli rodzice (opiekunowie) nie zgłaszają się po nieletniego w ustalonym terminie, pracownik pedagogiczny schroniska przekazuje nieletniego rodzicom (opiekunom).
3.
Nieletniemu zwalnianemu ze schroniska wydaje się pieniądze i przedmioty stanowiące jego własność. Nieletni wymagający dalszego leczenia powinien także otrzymać świadectwo lekarskie.