Rozdział 12 - Bezpieczeństwo schroniska - Rodzaje i organizacja schronisk dla nieletnich oraz zasady pobytu w nich nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.58.362

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1997 r.

Rozdział  12

Bezpieczeństwo schroniska

§  68.
Zabezpieczenie techniczne schroniska stosowne do rodzaju schroniska oraz organizacja pobytu nieletnich powinny uniemożliwić samowolne oddalenie się nieletnich ze schroniska oraz uwolnienie ich przez osoby z zewnątrz.
§  69.
Prawo wstępu na teren zakładu, poza pracownikami w nim zatrudnionymi, mają osoby sprawujące nadzór nad schroniskiem, inne osoby uprawnione oraz osoby, którym została udzielona zgoda przez dyrektora schroniska.
§  70.
1.
Wobec nieletniego, który swym zachowaniem zagraża bezpieczeństwu schroniska, w szczególności usiłuje dokonać zamachu ma zdrowie lub życie własne albo innej osoby, nawołuje do zbiorowej ucieczki, buntu, niszczy mienie schroniska, mogą być stosowane środki przymusu bezpośredniego.
2.
Środki przymusu bezpośredniego wobec nieletniego mogą być stosowane w granicach określonych w ustawie i w rozporządzeniu.
§  71.
W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa schroniska dyrektor schroniska może na czas określony:
1)
wstrzymać odwiedziny lub ograniczyć czas ich trwania,
2)
zarządzić zamykanie pomieszczeń, w których nieletni przebywają, uczą się lub pracują,
3)
wstrzymać lub ograniczyć zajęcia o charakterze zbiorowym,
4)
wstrzymać lub ograniczyć zajęcia na terenie szkoły i warsztatów.
§  72.
1.
W sytuacji gdy przywrócenie bezpieczeństwa schroniska nie jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych środków, dyrektor schroniska może zwrócić się o pomoc do Policji.
2.
Zakres i tryb współdziałania schroniska dla nieletnich z Policją określają odrębne przepisy.