Rozdział 10 - Pracownicy schroniska - Rodzaje i organizacja schronisk dla nieletnich oraz zasady pobytu w nich nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.58.362

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1997 r.

Rozdział  10

Pracownicy schroniska

§  60.
1.
W schronisku zatrudnia się:
1)
pracowników pedagogicznych (nauczycieli, wychowawców, psychologa, pedagoga w zespole diagnostycznym),
2)
pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługi,
3)
pracowników medycznych,
4)
pracowników gospodarstwa pomocniczego.
2.
Kwalifikacje pracowników i zasady ich wynagradzania określają odrębne przepisy.
§  61.
Każdy pracownik schroniska powinien przestrzegać praw nieletnich, okazywać im życzliwość, służyć pomocą, wdrażać zasady dyscypliny oraz oddziaływać wychowawczo przykładem osobistym.
§  62.
1.
Dyrektor schroniska kieruje pracą schroniska, zapewnia warunki niezbędne do realizacji zadań schroniska i ponosi odpowiedzialność za działalność schroniska.
2.
Dyrektor schroniska może powołać zespół doradczy.
3.
Dyrektor schroniska w szczególności:
1)
realizuje uchwały rady pedagogicznej podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących,
2)
dysponuje środkami określonymi w planie finansowym schroniska i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie,
3)
organizuje obsługę administracyjną, finansową i gospodarczą schroniska,
4)
sprawuje nadzór pedagogiczny,
5)
wykonuje czynności ze stosunku pracy wobec pracowników pedagogicznych oraz innych pracowników schroniska i z tego tytułu:
a)
zatrudnia w drodze mianowania lub umowy o pracę pracowników pedagogicznych, zawiera umowy o pracę z innymi pracownikami schroniska oraz powierza funkcje kierownicze i odwołuje z nich, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej,
b)
przyznaje nagrody oraz wymierza kary porządkowe pracownikom pedagogicznym i innym pracownikom schroniska,
c)
jest uprawniony do zawieszenia w pełnieniu obowiązków pracownika pedagogicznego, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie go do pracy z nieletnimi,
d)
występuje, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, z wnioskami w sprawach odznaczeń, nagród oraz innych wyróżnień dla pracowników pedagogicznych i innych pracowników schroniska,
e)
rozwiązuje stosunek pracy z pracownikami pedagogicznymi i innymi pracownikami schroniska, w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
6)
reprezentuje schronisko na zewnątrz,
7)
pełni inne obowiązki i realizuje uprawnienia wynikające z odrębnych przepisów.
§  63.
1.
Umowę o pracę z dyrektorem schroniska zawiera prezes właściwego sądu wojewódzkiego.
2.
Zawarcie umowy o pracę może być poprzedzone konkursem ogłoszonym przez prezesa sądu wojewódzkiego, którego wynik nie jest dla niego wiążący.
3.
Regulamin konkursu stanowi załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia.
§  64.
Do powołania na stanowisko dyrektora szkoły i odwołania z tego stanowiska mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153).
§  65.
1.
Rada pedagogiczna schroniska jest kolegialnym organem schroniska realizującym statutowe zadania schroniska w zakresie diagnozy i resocjalizacji.
2.
W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w schronisku.
3.
W posiedzeniach rady pedagogicznej mogą także brać udział osoby zaproszone przez jej przewodniczącego lub na wniosek rady pedagogicznej.
4.
Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor schroniska.
5.
Posiedzenia rady pedagogicznej odbywają się z inicjatywy dyrektora lub co najmniej 1/3 członków albo na żądanie Ministra.
6.
Posiedzenie rady pedagogicznej przygotowuje i prowadzi jej przewodniczący.
§  66.
Dyrektor przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż 2 razy w roku szkolnym, informacje o działalności schroniska oraz wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego.