Rozdział 6 - Udostępnianie dokumentacji medycznej - Rodzaje dokumentacji medycznej oraz sposób jej prowadzenia i udostępniania w zakładach opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.82.746

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 2006 r.

Rozdział  6

Udostępnianie dokumentacji medycznej

§  21. 
1. 
Indywidualna dokumentacja medyczna wewnętrzna i zbiorcza dokumentacja medyczna należy do więziennego zakładu opieki zdrowotnej prowadzącego te dokumentacje.
2. 
Indywidualna dokumentacja medyczna zewnętrzna, sprawozdawcza zbiorcza dokumentacja medyczna, a także wyciągi i odpisy z indywidualnej dokumentacji medycznej wewnętrznej i zbiorczej dokumentacji medycznej, przekazane właściwym zakładom opieki zdrowotnej, organom lub osobom, należą do podmiotów, które je otrzymały.
§  22. 
1. 
W przypadkach określonych w art. 18 ust. 3 pkt 1 ustawy indywidualną dokumentację medyczną wewnętrzną oraz zbiorczą dokumentację medyczną udostępnia się do wglądu lub w celu wykonania odpisu na miejscu w więziennym zakładzie opieki zdrowotnej, za pośrednictwem i w obecności kierownika więziennego zakładu opieki zdrowotnej lub wyznaczonej przez niego osoby.
2. 
Lekarz jest obowiązany wyjaśnić w sposób przystępny treść zapisów zawartych w dokumentacji medycznej.
3. 
Osadzony, jego przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny albo osoba upoważniona przez osadzonego może otrzymać odpłatnie, na swój pisemny wniosek, kserokopie lub wyciągi z bieżącej i archiwalnej indywidualnej dokumentacji medycznej wewnętrznej i zbiorczej dokumentacji medycznej.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać szczegółowe określenie zakresu informacji podlegających skopiowaniu.
§  23. 
1. 
Udostępnienie indywidualnej dokumentacji medycznej wewnętrznej i zbiorczej dokumentacji medycznej, w przypadkach określonych w art. 18 ust. 3 pkt 2-6 i ust. 4 ustawy, następuje na podstawie decyzji dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego, w uzgodnieniu z kierownikiem więziennego zakładu opieki zdrowotnej prowadzącego tę dokumentację.
2. 
Jeżeli dokumentacja medyczna lub jej elementy są niezbędne do zapewnienia dalszego leczenia, a zwłoka w ich udostępnieniu mogłaby narazić osadzonego na szkodę, decyzję o udostępnieniu tej dokumentacji innemu zakładowi opieki zdrowotnej, lekarzowi lub osobie, o której mowa w § 22 ust. 3, może podjąć ordynator, lekarz prowadzący lub lekarz dyżurny.
3. 
Dokumentację udostępnia się na zewnątrz w formie kopii, wyciągów bądź odpisów, chyba że uprawniony organ żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji. W razie wydawania oryginałów dokumentacji pozostawia się odpis danych istotnych dla zachowania ciągłości postępowania diagnostyczno-leczniczego, chyba że zwłoka w ich wydaniu mogłaby narazić osadzonego na szkodę.
4.  1
 (utracił moc).
5. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, udostępnianie dokumentacji medycznej może odbywać się za pośrednictwem:
1)
upoważnionego pracownika lub funkcjonariusza więziennego zakładu opieki zdrowotnej prowadzącego tę dokumentację,
2)
poczty służbowej lub innej poczty,
3)
technicznych środków łączności, jeśli dokumentacja w trakcie transmisji jest zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  24. 
1. 
W przypadkach, o których mowa w § 23 ust. 2, w dokumentacji medycznej prowadzonej przez więzienny zakład opieki zdrowotnej dokonuje się zapisu o ich sporządzeniu i przekazaniu.
2. 
W przypadkach, o których mowa w § 22 ust. 1 i 3 oraz § 23 ust. 2, w dokumentacji medycznej prowadzonej przez więzienny zakład opieki zdrowotnej dokonuje się wpisu odpowiednio o jej udostępnieniu albo o wydaniu z niej wyciągu lub kserokopii.
1 § 23 ust. 4 został uznany za niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2005 r. (Dz.U.05.239.2020). Zgodnie z pkt I ust. 4 tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 31 maja 2006 r.