Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Rodzaje dokumentacji medycznej oraz sposób jej prowadzenia i udostępniania w zakładach opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.82.746

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 2006 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
1. 
Dokumentację medyczną stanowią zbiory sporządzonych i utrwalonych informacji medycznych związanych ze stanem zdrowia skazanego, tymczasowo aresztowanego, ukaranego oraz osoby, wobec której stosowany jest środek przymusu skutkujący pozbawieniem wolności, zwanych dalej "osadzonym", oraz z udzielonymi im świadczeniami zdrowotnymi.
2. 
Dokumentację medyczną tworzą:
1)
indywidualna dokumentacja medyczna - odnosząca się do poszczególnych osadzonych, która składa się z dokumentacji wewnętrznej przeznaczonej dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, utworzonych przez Ministra Sprawiedliwości w zakładzie karnym lub areszcie śledczym, zwanych dalej "więziennymi zakładami opieki zdrowotnej", oraz dokumentacji zewnętrznej, przeznaczonej dla zakładów opieki zdrowotnej, zwanych dalej "pozawięziennymi zakładami opieki zdrowotnej", utworzonych na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, zwanej dalej "ustawą", oraz uprawnionych organów i osób trzecich,
2)
zbiorcza dokumentacja medyczna - odnosząca się do ogółu osadzonych korzystających ze świadczeń zdrowotnych więziennego zakładu opieki zdrowotnej.
§  2. 
1. 
Dokumentacja medyczna jest prowadzona w formie pisemnej, w szczególności w postaci znormalizowanych formularzy, druków, ksiąg, książeczek, skorowidzów, raportów, kart oraz innych zapisów zawierających informacje określone w dalszych przepisach rozporządzenia.
2. 
Do prowadzonej dokumentacji medycznej dołącza się dokumenty medyczne albo ich odpisy i wyciągi, uzyskane od pacjentów lub z innych źródeł, albo też dokonuje się w niej wpisów informacji medycznych zawartych w tych dokumentach.
3. 
Zbiory informacji objętych dokumentacją medyczną mogą być sporządzane i utrwalane na komputerowych nośnikach informacji pod warunkiem:
1)
zachowania selektywności dostępu do zbioru informacji,
2)
zabezpieczenia zbioru informacji przed dostępem osób nieuprawnionych,
3)
zabezpieczenia zbioru informacji przed zniszczeniem,
4)
zapewnienia możliwości sporządzania zbioru informacji w zakresie nie mniejszym niż pozwala na to prowadzenie dokumentacji w formie formularzy, o których mowa w ust. 1.
§  3. 
1. 
Dokumentacja medyczna zawiera informacje umożliwiające:
1)
identyfikację więziennego lub pozawięziennego zakładu opieki zdrowotnej, w którym sporządzono dokumentację lub w którym dokonywany jest wpis,
2)
identyfikację osadzonego, którego dokumentacja dotyczy:
a)
nazwisko i imię (imiona),
b)
datę urodzenia,
c)
adres zameldowania, zamieszkania lub pobytu,
d)
numer PESEL - jeżeli został nadany,
e)
oznaczenie płci;
3)
identyfikację osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych lub osoby dokonującej wpisu w dokumentacji:
a)
nazwisko i imię,
b)
tytuł zawodowy,
c)
w przypadku lekarza - uzyskane specjalizacje oraz numer prawa wykonywania zawodu,
d)
podpis;
4)
ustalenie daty dokonania wpisu do dokumentacji.
2. 
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie tożsamości osadzonego, w dokumentacji dokonuje się oznaczenia "NN".
3. 
Dokumentację medyczną sporządza się w języku polskim, czytelnie, w miarę możliwości pismem drukowanym; kolejnych wpisów należy dokonywać w porządku chronologicznym.
4. 
Wpis dokonany w dokumentacji nie może być z niej usunięty, a jeżeli został dokonany błędnie, należy go skreślić oraz opatrzyć datą skreślenia i podpisem osoby dokonującej skreślenia.
§  4. 
Indywidualną dokumentację medyczną, z wyjątkiem indywidualnej dokumentacji medycznej zewnętrznej, sporządza się bezzwłocznie po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jej sporządzenie, w tym zwłaszcza niezwłocznie po udzieleniu świadczenia zdrowotnego i ustaleniu tożsamości osadzonego.
§  5. 
1. 
Dokumentację medyczną sporządza i podpisuje uprawniony pracownik lub funkcjonariusz więziennego zakładu opieki zdrowotnej, zgodnie z uprawnieniami zawodowymi i ustalonym zakresem czynności.
2. 
Określone w rozporządzeniu zadania i czynności odnoszą się również do lekarza stomatologa.