Art. 1. - RFN-Polska. Zm.: Umowa z dnia 31 stycznia 19990 r. o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło. Warszawa.1990.12.08.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.98.475

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 października 1991 r.
Artykuł  1

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Federalnej Niemiec postanawiają wprowadzić następujące zmiany w Umowie rządowej z 31 stycznia 1990 r. o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło:

1.
W artykule 1 skreśla się ustęp 2.
2.
Artykuł 2 zmienia się w następujący sposób:
a)
ustęp 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"1. Liczbę pracowników na podstawie umowy o dzieło ustala się na 21.670 osób, w tym w budownictwie - do 10.000 osób oraz monterów izolacji - do 1000 osób. Niezależnie od powyższego ustala się dodatkowy limit zatrudnienia:

a) 5000 osób w ramach umów o dzieło między polskimi pracodawcami a niemieckimi mniejszymi i średnimi przedsiębiorstwami przemysłu i rzemiosła, których obroty wynoszą do 10 mln DM rocznie lub które zatrudniają do 65 osób;

b) 500 osób przy konserwacji zabytków;

c) 8000 osób w budownictwie w latach 1991-1993.

Wielkości te traktuje się jako średnioroczne.",

b)
w ustępie 2 zdanie 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"Liczby wymienione w ustępie 1 zdanie pierwsze i zdanie drugie litera a) będą dostosowane do dalszego rozwoju sytuacji na rynku pracy w sposób następujący:"

c)
dodaje się ustępy 4 i 5 w następującym brzmieniu:

"4. Ustalone liczby pracowników do realizacji umów o dzieło będą przydzielane przez polskie Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą poszczególnym polskim przedsiębiorstwom.

5. Federalny Urząd Pracy Republiki Federalnej Niemiec baczyć będzie, przy współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej Rzeczypospolitej Polskiej, by przy wdrażaniu umowy nie doszło do regionalnej bądź branżowej koncentracji zatrudnionych pracowników realizujących umowę o dzieło."

3.
Artykuł 6 otrzymuje następujące brzmienie:

"Artykuł 6. Pracownikowi polskiemu, który ma ponownie zostać zatrudniony w charakterze pracownika realizującego umowę o dzieło, wolno udzielić zezwolenia na pracę, jeżeli okres czasu między wyjazdem i ponownym przyjazdem nie jest krótszy niż całkowity okres ważności poprzedniego zezwolenia na pobyt. Okres czasu wymieniony w zdaniu 1 wynosi najwyżej dwa lata, jeżeli zaś pracobiorca przed wyjazdem nie był zatrudniony dłużej niż dziewięć miesięcy, okres ten wyniesie trzy miesiące."

4.
Artykuł 7 zmienia się w następujący sposób:
a)
ustęp 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"1. Właściwe przedstawicielstwa Republiki Federalnej Niemiec na wniosek polskiego przedsiębiorstwa wydają wizy na okres trzech miesięcy bez uprzedniej zgody Urzędu do Spraw Cudzoziemców po otrzymaniu przez polskie przedsiębiorstwo od Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Rzeczypospolitej Polskiej limitu zatrudnienia po zapewnieniu zezwolenia na pracę przez Federalny Urząd Pracy Republiki Federalnej Niemiec.",

b)
w ustępach 2 i 3 wyrazy "zezwolenie na pobyt i pracę" zastępuje się każdorazowo wyrazami "zezwolenie na pobyt" i "zezwolenie na pracę".
5.
Artykuł 8 otrzymuje następujące brzmienie:

"Artykuł 8. Jeżeli pracownicy dopuszczeni do zatrudnienia na podstawie umowy o dzieło zostali wynajęci bez zezwolenia na pracę Federalnego Urzędu Pracy Republiki Federalnej Niemiec, to licząc od następnego okresu rozliczeń liczba pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło zostanie dla danego przedsiębiorstwa zmniejszona w średniej rocznej o liczbę pracowników wynajętych. W podobny sposób należy postępować, jeżeli polscy pracodawcy zatrudnią więcej pracowników na podstawie umowy o dzieło, niż im to przysługuje na podstawie artykułu 2 ustęp 4 lub gdy zatrudniają pracowników, którzy nie posiadają zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pobyt. Pracownikom polskich pracodawców, którzy wynajmują lub zatrudniają powtórnie pracowników w sposób niedozwolony, nie udziela się zezwolenia na pracę."