Art. 7. - RFN-Polska. Umowa o wzajemnej pomocy podczas katastrof i klęsk żywiołowych lub innych poważnych wypadków. Warszawa.1997.04.10.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.22.201

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 marca 1999 r.
Artykuł  7

Użycie statków powietrznych

1.
Każda z Umawiających się Stron zezwoli statkom powietrznym na przeprowadzenie, w ramach niniejszej umowy, operacji z terytorium drugiej Umawiającej się Strony, na przeloty nad swym terytorium, na lądowania i starty, bez obowiązku korzystania ze stałych lotniczych przejść granicznych.
2.
Stronę zwracającą się o pomoc należy niezwłocznie powiadomić o planowanym użyciu statków powietrznych. Należy przy tym możliwie dokładnie podać informacje o:
1)
typie statku powietrznego,
2)
kraju rejestracji i oznakowaniu rejestracyjnym statku powietrznego,
3)
załodze, pasażerach i grupie ratowniczej,
4)
wyposażeniu i środkach pomocy,
5)
czasie odlotu, planowanej trasie lotu i miejscu lądowania.
3.
Jeżeli nic innego nie wynika z ustępu 1, należy podczas działań ratowniczych stosować odpowiednie przepisy o ruchu lotniczym, obowiązujące na terytorium każdej z Umawiających się Stron, w szczególności w zakresie obowiązku przekazywania informacji o lotach właściwym organom kontroli ruchu lotniczego.
4.
Aneks 12 o systemie poszukiwań i ratownictwie w lotnictwie do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z dnia 7 grudnia 1944 r., jak i porozumienie operacyjne o współpracy lotniczej w nagłych wypadkach między służbami poszukiwania i ratownictwa (SAR) Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z dnia 5 marca 1992 r. pozostają nienaruszone.