§ 15. - Renty i inne świadczenia pieniężne z tytułu przekazania nieruchomości rolnych na własność Państwa, tryb postępowania przy przejmowaniu tych nieruchomości oraz tryb wykonywania prawa pierwokupu w stosunku do budynków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.8.46

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1974 r.
§  15.
Przy przejęciu nieruchomości na zasadach określonych w ustawie stosuje się następujący tryb postępowania:
1) 1
naczelnik powiatu ustala na wniosek naczelnika gminy, naczelnika miasta i gminy, naczelnika miasta nie stanowiącego powiatu lub naczelnika dzielnicy w mieście stanowiącym powiat wysokość zadłużenia rolnika wobec Państwa na zasadach określonych w przepisach o przejmowaniu nieruchomości rolnych na własność Państwa za zaległe należności,
2) 2
naczelnik gminy, naczelnik miasta i gminy, prezydent lub naczelnik miasta stanowiącego powiat albo naczelnik dzielnicy w mieście wyłączonym z województwa:
a)
zawiadamia właściciela (współwłaścicieli), a gdy nieruchomość objęta jest wspólnością ustawową - obydwoje małżonków o dokonanych ustaleniach określonych pod lit. a)-d) oraz o innych danych mających wpływ na wymiar renty i innych świadczeń pieniężnych (art. 4 ust. 3 pkt 2, art. 6 i 7 ustawy) w celu złożenia przez nich pisemnego oświadczenia o podtrzymaniu wniosku w sprawie o przekazanie nieruchomości na rzecz Państwa na warunkach wynikających z dokonanych ustaleń,
b)
wydaje decyzję o przejęciu nieruchomości na własność Państwa, w której podaje w szczególności oznaczenie nieruchomości, jej obszar, imię i nazwisko właściciela (współwłaścicieli) oraz dane określone pod lit. e).
3) 3
naczelnik gminy, a w mieście nie stanowiącym powiatu - właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej:
a)
oblicza obszar użytków rolnych nieruchomości w hektarach przeliczeniowych dla ustalenia wysokości renty (art. 5 ust. 1 ustawy),
b)
ustala obszar użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych, którego wartość odpowiada wysokości zadłużenia podanego przez organ finansowy (art. 8 ust. 1 ustawy),
c)
ustala obszar użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych, którego wartość odpowiada wysokości nakładów niezbędnych do przywrócenia żyzności przejmowanych gruntów (art. 8 ust. 2 ustawy),
d)
wyznacza do użytkowania rolnika działkę oraz lokal mieszkalny i pomieszczenia gospodarskie (art. 3 ust. 2 pkt 2 i 3 oraz art. 4 ust. 3 pkt 1 ustawy).
1 § 15 pkt 1 zmieniony przez § 6 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 15 pkt 2:

- zmieniony przez § 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.

- zmieniony przez § 6 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.

3 § 15 pkt 3 dodany przez § 3 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie przekazania niektórych spraw do właściwości naczelników gmin oraz prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów i ich organów (Dz.U.72.49.317) z dniem 1 stycznia 1973 r.